Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20060809164910143




Neizmišljena zdravila za izmišljene bolezni

sreda, 9. avgust 2006 @ 16:49 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Leto 2002 je Lessi Henry, glavni piarovki farmacevtske družbe Wyeth, ki je odigrala ključno vlogo pri promociji nadomestne hormonske terapije, prineslo dobro in slabo novico.

Dobra je bila ta, da se je z uspešno reklamno kampanijo, v kateri so hormonsko nadomestno terapijo promovirale znane Američanke, uvrstila med 25 najboljših marketinških strokovnjakpov v ZDA. Slaba novica je bila ta, da so znanstvene študije dokazale, da je dolgotrajno zdravljenje s hormoni povezano z večjim tveganjem za raka dojk.

Slavni vlečejo - tudi pri zdravilih
Gospa Henry je prva ugotovila, da običajneži želijo biti slavnim podobni tudi pri zdravilih, zato so se igralke, pevke in športnice zdele kot nalašč za osveščanje potrošnikov o novih boleznih in njihovem zdravljenju. Tako igralci bejzbola za velike denarje – od 20 tisoč dolarjev do milijona, prepričujejo moške, da je strah pred impotenco treba zdraviti z zdravili za seksualno disfunkcijo, nogometaši pa dokazujejo, da je sramežljivost resen znak duševne motnje.

V ozadju promocijskih akcij so veliki farmacevtski lobiji, ki za svoje nove izdelke potrebujejo – nove bolezni. Lessa Henry je počela prav to: prodajala je zdravilo za nekaj, kat je v življenju žensk nekaj popolnoma normalnega in s čimer se je brez travm srečalo na milijone žensk po vsem svetu.

Stopetdeset simptomov predmenstrualnega sindroma
Ko se je estrogenska evforija, tudi zaradi dokazov, da ni tako neškodljiva, kot se zdi, malo umirila, so faramacevti našli novo tržno nišo: predmenstrualni sindom, zaradi katerega naj bi vsak mesec trpelo 7 odstotkov vseh žensk. Ameriška agencija za zdravila je zanj odobrila zdravljenje s prozacom in drugimi antidepresivi. Paula Caplan, profesorica na Univerzi Brown, trdi, da je PMS izmišljen in da je nabor njegovih simptomov – 150 jih je, tako širok, da se v njem lahko najde čisto vsaka ženska.

Ko so se potrošnice naveličale PMS, so farmacevtski marketinški strokovnjaki že postregli z novo tegobo, ki ima vse znake resne bolezni: žensko seksualno disfunkcijo.

Problemi v spolnosti preraščajo v bolezen
Z žensko seksualno disfunkcijo se bojda spopada 43 odstotkov Američank, izbruhnila pa je, kako zanimivo, sočasno z odkritjem čudežne modre tabletke za moške – Viagre, pravzaprav preštevanjem prvih dobičkov, povezanih z njo. Ena od tistih, ki je prepričana, da je ženska seksualna disfunkcija konstrukt farmacije, ki ji diši trg, na katerem bi lahko v nekaj naslednjih letih dosegla okrog pet milijard dolarjev prometa letno, je psihologinja Leonore Tiefer iz Medicinske faklutete Univerze v New Yorku.

Tudi najbolj odločen zagovornik zdravljenja ženske seksualne disfunkcije z zdravili, farmacevtski guru dr. Irwin Goldstein je priznal, da so medicinska spoznanja o ženski seksualnosti skopa, toda kljub temu je prepričan, da gre za bolezen.
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20060809164910143







Domov
Powered By GeekLog