Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20060421102459184




Ob svetovnem dnevu Zemlje za preprečevanje sprememb podnebja

petek, 21. april 2006 @ 10:24 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Ob svetovnem dnevu Zemlje, ki se ga na pobudo civilne družbe obeležuje 22. aprila, v teh dneh po Sloveniji potekajo različne aktivnosti. Vse osveščevalne dejavnosti, ki jih pripravljajo posamezniki in organizacije, imajo letos skupni imenovalec - preprečevanje nastajanja sprememb podnebja, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Osrednji dogodek bo v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki, kjer bo danes uradni začetek projekta "Slovenija znižuje CO2". S projektom, ki ga ministrstvo za okolje in prostor pripravlja v sodelovanju z veleposlaništvom Velike Britanije v Sloveniji in British Councilom, želijo spodbuditi čim več organizacij in posameznikov, da bi prispevali k zniževanju izpustov ogljikovega dioksida.V Bistri bo danes tudi razširjena seja slovenskega komiteja za vprašanja spremembe podnebja in zaključna prireditev projekta Slovenskega E-foruma "Otroci spreminjajo energetsko kulturo". Dogodka se bodo udeležili minister za okolje in prostor Janez Podobnik, britanski veleposlanik v Sloveniji Tim Simmons in direktor British Councila Robert Monro, so sporočili z ministrstva.

Zavod za gozdove Slovenije je ob dnevu Zemlje pripravil številne aktivnosti. Tako bodo danes skupaj z Zavodom RS za varstvo narave sanirali Skubetovo belo murvo v Adlešičih, v soboto pa bodo med drugim v vseh območnih enotah zavoda predstavili drevesa z izjemnimi lastnostmi, zasadili drevesa ob šolah in vrtcih, organizirali čistilne akcije in evidentirali črna odlagališča odpadkov v gozdovih.

Osnovnošolci, otroci iz vrtcev in tudi nekateri srednješolci v okviru projekta Megakoš iz odpadnih plastenk in druge embalaže izdelujejo "megakoše" za odpadke in s tem opozarjajo na težave, ki jih povzročajo vedno večje količine odpadne embalaže. Z akcijo so začeli v četrtek v Ljubljani in Mariboru, nadaljujejo jo danes v Pivki in Šentjerneju, v ponedeljek bo potekala v Murski Soboti, v sredo pa še v Fari, kjer bodo sodelovali tudi šolarji osnovne šole Frana Krste Frankopana s hrvaške strani meje, so sporočili iz Nacionalne koordinacije slovenske ekošole.

V Kozjanskem parku je letošnji dan Zemlje posvečen krajini. Tako bo imela danes Tanja Simonič z ljubljanske biotehniške fakultete predavanje o pomenu doživljajske kakovosti kulturne krajine v urejanju podeželja, predstavili pa bodo tudi literarni natečaj Pravljični gozdiček na Kozjanskem, so sporočili iz Kozjanskega parka.V Mestni občini Kranj se pridružujejo pobudi Turistične zveze Slovenije in Ministrstva za okolje in prostor, da ob dnevu zemlje zasadijo drevo; tako bodo danes v Tenetišah posadili lipo.

V četrtek je študentsko društvo Mariborski Agronom, ki deluje na mariborski fakulteti za kmetijstvo, v Mariboru pripravilo več predavanj na teme kmetijstva in okolja, kmetijstva in zdravja ter o obdelovanju vrta.V soboto bo na Vrhniki predstavitev knjižice z naslovom Kaj se dogaja na planetu Zemlja. Knjižica je sestavni del programa, ki je namenjen osveščanju osnovnošolske mladine in se izvaja na več kot 30 šolah, je sporočil okoljevarstveni svetovalec Jernej Fefer, ki je pripravil knjižico. V programu že obstajajo tri knjižice, ki se ukvarjajo z odnosom do narave ter ravnanju z odpadki in njihovo predelavo.

V Čebelarski zvezi Slovenije od svetovnem dnevu Zemlje v članku, objavljenem na njihovi spletni strani, opozarjajo na pomembno vlogo čebel pri opraševanju kulturnih rastlin, bogatem izboru sadja in zelenjave v prehrani ter rastlinski raznovrstnosti v naravi. Ob tem pa izpostavljajo ogroženost čebel zaradi intenzivne kmetijske proizvodnje in uporabe pesticidov, zato vse uporabnike fitofarmacevtskih sredstev pozivajo, naj ta sredstva uporabljajo po navodilih proizvajalca.

Začetki obeleževanja dneva Zemlje segajo v leto 1963, ko si je tedanji ameriški senator Gaylord Nelson prizadeval, da bi okoljski problemi prišli na dnevni red ameriške politike. Nelson je organiziral predsedniško turnejo, na kateri naj bi opozorili na probleme v okolju. Vendar je ustrezen odmev v javnosti dosegel šele prvi dan Zemlje, 22. aprila leta 1970, ko je na prireditvah, posvečenih dnevu Zemlje, v Ameriki sodelovalo okrog 20 milijonov ljudi.

Dan Zemlje po letu 1970 obeležujejo vsako leto, število sodelujočih posameznikov, organizacij in držav pa narašča. Sodelujoče organizacije se med seboj povezujejo v posebno omrežje Earth day Network.
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20060421102459184







Domov
Powered By GeekLog