Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20060321210707110




EU zagnala projekt Castor za omejitev izpustov CO2

petek, 24. marec 2006 @ 07:45 CET

Uporabnik: Anonymous

EU je 15. marca na Danskem zagnala pilotni projekt nove tehnologije za zajemanje in shranjevanje ogljikovega dioksida iz konvencionalnih elektrarn, imenovan Castor. Evropski komisar za znanost in raziskave Janez Potočnik je poudaril, da bo projekt prispeval k srednjeročnemu zmanjševanju izpustov CO2 in spodbudil uporabo obnovljivih energetskih virov brez ogljika, so sporočili v Bruslju.

Castor, največji projekt za zajemanje in shranjevanje ogljika na svetu, za katerega je komisija namenila 8,5 milijona evrov sredstev iz raziskovalnega sklada, izvajajo pri elektrarni Elsam blizu Esjberga na Danskem kot del okvirnega raziskovalnega programa EU. Tehnologija zajemanja in shranjevanja ogljika je most med sedanjim energetskim sistemom fosilnih goriv in sistemom prihodnosti z zelo nizkim izpustom CO2.

Castor deluje tako, da zajema izpuste CO2 iz obratov in ga shranjuje pod zemljo, s čimer preprečuje prehajanje tega plina v ozračje in s tem učinek tople grede. S projektom naj bi zajeli priblizno 90 odstotkov CO2, ki ga proizvedejo obrati fosilnih goriv, na primer naftne rafinerije ali premogovniki.

Raziskave na področju alternativnih energetskih virov, na primer vetra in sonca, sicer zavirajo visoke cene nafte in geopolitična trenja na Bližnjem vzhodu. "Projekti, kakršen je Castor, so lahko srednjeročna resitev za razkorak med odvisnostjo od tehnologije fosilnih goriv in dejstvom, da z alternativnimi viri energije še ne zmoremo zadovoljiti globalnega povpraševanja po energiji," je dejala tiskovna predstavnica komisije Antonia Mochan.

V Bruslju ob tem poudarjajo, da želijo k sodelovanju pri takšnih projektih pritegniti tudi druge države. EU je na primer minuli mesec s Kitajsko sklenila sporazum o spodbujanju razvoja čistejše industrije z novo tehnologijo zajemanja in shranjevanja CO2.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20060321210707110







Domov
Powered By GeekLog