Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2005112010431497




Ob svetovnem dnevu otrok

nedelja, 20. november 2005 @ 10:43 CET

Uporabnik: Pozitivke

Na letošnji svetovni dan otrok, 20. november, mineva 16 let od sprejetja konvencije ZN o otrokovih pravicah. V Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) predlagajo, da bi v Sloveniji storili vse za ustanovitev instituta varuha otrokovih pravic. Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek pa ugotavlja, da bi morali pristojni organi v Sloveniji za polno uveljavitev konvencije spremeniti način izvajanja nekaterih pravic.

V ZPMS opozarjajo, da se otrok, ki je po konvenciji o otrokovih pravicah oseba, mlajša od 18 let, velikokrat znajde v položaju stranke v postopkih pred pravosodnimi organi, centri za socialno delo, policijo in drugje. A velikokrat ni obveščen o vseh svojih pravicah in možnostih. Predlagajo, da se oblikujejo posebna družinska sodišča. Predlagajo pa tudi, da bi storili vse za ustanovitev instituta varuha otrokovih pravic, ki bo sistematično spremljal uresničevanje pravic otroka.

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek pa ugotavlja, da bi morali pristojni organi v Sloveniji za polno uveljavitev konvencije ZN o otrokovih pravicah čim prej sprejeti še manjkajoče predpise, predvsem pa spremeniti način izvajanja nekaterih pravic. Zato pričakuje, da bo zlasti novi družinski zakonik, ki je že v pripravi, omogočil uresničitev vseh tistih pravic otroka, ki jih v vsakdanjem življenju najbolj pogosto kršijo njegovi starši. Hanžek predvsem opozarja na pravico otroka do stikov z obema staršema.

V uradu varuha želijo, da bi bil čim prej sprejet zakon, ki bo preprečeval nasilje nad otroki in celotno družbo zavezal k nenasilnemu reševanju sporov. Varuh poleg tega opozarja na priporočilo državnega zbora, naj vlada preuči njegov predlog za povišanje starostne meje, do katere je otrok upravičen do nadomestila preživnine. Varuh predlaga tudi poostritev ukrepov zoper tiste, ki preživnine kljub dohodkovnim možnostim ne plačujejo.

V Sloveniji sicer na položaj otrok še posebej opozarjamo prvi teden v oktobru, v tednu otroka, ki je letos potekal pod geslom Vsak otrok ima pravico do drugačnosti. Amnesty International Slovenije (AIS) je ob svetovnem dnevu osnovnim in srednjim šolam ter šolskim skupinam po Sloveniji predlagala, da se zavzamejo za vrstnike v Nepalu, ki so, ujeti med sprti strani, že deset let žrtve hudih kršitev človekovih pravic. Mladi tako pošiljajo pisma podpore in ustvarjajo likovna dela, ki jih bodo razstavili na šolah ter poslali vrstnikom v Nepal. V zadnjih devetih letih je v spopadih med varnostnimi silami in maoističnimi komunističnimi uporniki v Nepalu po ocenah umrlo najmanj 400 otrok.

Amnesty International ugotavlja, da so številni otroci po svetu žrtve hudih kršitev človekovih pravic. Tako na svetu še vedno 100 milijonov otrok živi na ulici, 250 milijonov otrok od pet do 14 let je prisiljenih delati za preživetje in več kot 300.000 se jih bojuje v različnih oboroženih konfliktih po svetu.

Sklad ZN za pomoč otrokom (Unicef) opozarja, da se stopnja umiranja otrok v svetu prepočasi znižuje. Na leto zaradi bolezni, ki bi se jih dalo preprečiti, po svetu umre 11 milijonov otrok, mlajših od pet let. Večina držav po svetu smrtnosti med otroki ne zmanjšuje dovolj hitro za izpolnitev cilja deklaracije tisočletja, tj. zmanjšanje smrtnosti po svetu za dve tretjini do leta 2015. Slovenija je med državami, ki jim to uspeva.

Otroške bolezni so znane in bi se jih dalo preprečiti, poudarjajo v Unicefu. Najpogostejši vzrok za smrt so slabi življenjski pogoji po rojstvu, infekcije, parazitske bolezni, bolezni dihal, driska in ošpice, ki so krive za pet odstotkov vseh smrtnih primerov. Več kot 15 milijonov otrok v svetu je osirotelih zaradi aidsa. Samo med letoma 2001 in 2003 je več kot tri milijone otrok zaradi aidsa izgubilo enega ali oba starša. Unicef opozarja tudi, da trgovanje z otroki v svetu narašča. Še posebej zaskrbljujoče pa je dejstvo, da je več kot milijon otrok letno prisiljenih v prostitucijo, prosjačenje in prisilno delo.

Na konferenci Jokohamski pregled za Evropo in Srednjo Azijo, ki je bila poleti v Ljubljani, so poudarili, da je po zadnjih podatkih spolno zlorabljenih najmanj dva milijona otrok, spolno izkoriščanje pa ob tem postaja vedno bolj komercializirano. Na internetu je 14 milijonov spletnih strani z otroško pornografijo. Unicef je objavil raziskavo, izvedeno na Češkem ob meji z Nemčijo, po kateri je skoraj vsakemu sedmemu otroku, staremu med sedem in 15 let, že pristopil odrasel človek in ponudil denar v zameno za spolne usluge.

Vsako leto naj bi bilo po ocenah Unicefa iz vzhodne v zahodno Evropo pretihotapljenih 200.000 otrok. Po ocenah naj bi otroci predstavljali 30 odstotkov vseh žrtev trgovine z ljudmi. Generalna skupščina Združenih narodov je deklaracijo o otrokovih pravicah sprejela 20. novembra 1959, natanko trideset let kasneje, leta 1989, pa še konvencijo o otrokovih pravicah. Z njima je OZN opredelila otroka kot imetnika posebnih pravic in zavezala države članice k uresničevanju pravic otrok.
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2005112010431497







Domov
Powered By GeekLog