Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20051027152623404




Znanstveniki razvili cepivo proti virusu ptičje gripe H7N1

četrtek, 27. oktober 2005 @ 15:26 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Znanstveniki iz Velike Britanije, Italije in Norveške so s podporo raziskovalnega programa Evropske unije FLUPAN in kolegov iz francoskega inštituta Sanofi Pasteur razvili prvo cepivo proti virusu ptičje gripe tipa H7N1 za ljudi, je danes v Bruslju sporočila Evropska komisija.

Novo cepivo z imenom RD-3 naj bi začeli klinično testirati spomladi prihodnje leto. Doslej se je sicer večina raziskav osredotočala na visoko patogeni virus ptičje gripe tipa H5N1, vendar pa izsledki raziskovalnega projekta FLUPAN, ki so jih objavili v zadnji številki specializirane revije za infekcijske bolezni (Journal of Infectious Disease) kažejo, da se lahko tudi virus tipa H7 prenaša iz perutnine na človeka.

Projekt FLUPAN financira Evropska komisija, ki želi s tem dokazati sposobnost izdelave varnega in učinkovitega cepiva proti visoko patogenim virusom ptičje gripe, so sporočili v Bruslju. V projektu sodeluje šest partnerjev: Agencija za varnost zdravja iz Velike Britanije, Višji inštitut za zdravje iz Italije, britanski Nacionalni inštitut za biološke standarde in nadzor, inštitut Sanofi Pasteur iz Francije, Univerza v Bergnu iz Norveške in britanska univerza v Readingu.

Projekt so začeli izvajati septembra leta 2001 z izborom virusa H7N1 kot potencialnega virusa, ki bi lahko izzval pandemijo. Kljub temu pa je tveganje, da bi pandemijo gripe sprožil virus H7, vendarle manjše kot v primeru virusa tipa H5N1, priznavajo v Bruslju. Virus H7N1 je leta 1999 izzval izbruh ptičje gripe v Italiji, povezan pa je tudi z virusom H7N7, ki so ga odkrili na Nizozemskem. Kot še ocenjuje Evropska komisija, bi bile lahko raziskave virusa H7 pomemben vir razvoja cepiv proti pandemijam v prihodnje.
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20051027152623404







Domov
Powered By GeekLog