|
Tema letošnjega svetovnega dneva turizma - Svetovna turistična organizacija ga je določila za 27. septembra - je turizem in promet: Od domišljije Julesa Verna do resničnosti 21. stoletja. Ob tem dnevu bo med drugim po vsej Sloveniji organiziranih okoli 70 prireditev, v gostinsko-turističnih šolah prirejajo turistične dneve, v sredo pa v Ljubljani potekala tudi okrogla mizo na temo turizma in prometa.
Tako bodo med drugim v Kozjanskem parku organizirali brezplačen ogled naravnih in kulturnih znamenitosti parka, v Žalcu bo turistična tržnica, v Metliki bo mogoč brezplačen ogled Belokranjskega muzeja in Slovenskega gasilskega muzeja, brezplačno vodenje po starem metliškem mestnem jedru in ogled treh far v Rosalicah ter vinske kleti Metlika, v Tehniškem muzeju Slovenije bodo prikazali žaganje hlodovine z žago venecijanko, na Ptuju bo okrogla miza o problematiki tamkajšnjega turizma, prost vstop pa bo še v Prirodoslovnem muzeju in Narodni galeriji v Ljubljani, v Koroškem pokrajinskem muzeju v Slovenj Gradcu in njegovi enoti na Ravnah na Koroškem ter v Goriškem muzeju in Muzeju novejše zgodovine v Celju, so sporočili iz Turistične zveze Slovenije (TZS).
Kot je povedal predsednik TZS Marjan Rožič, je letošnja tema aktualna za Slovenijo, saj se zaključuje gradnja avtocestnega križa, istočasno pa se, kot je dejal, začenjajo odprta vprašanja, kot npr. boljše vzdrževanje cest v turističnih krajih in povezava vinsko-turističnih cest s turistično ponudbo. Ob hitro rastočem povpraševanju po potovanjih postajajo prevozne zmožnosti izjemno kritičen dejavnik spodbujanja ali zaviranja turističnega razvoja, so med drugim zapisali na spletni strani TZS.
Glavni namen svetovnega dneva turizma je povečati ozaveščenost o pomembnosti turizma za mednarodno skupnost, države in njihove prebivalce ter o njegovih pomembnih socialnih, kulturnih, političnih, ekonomskih in drugih vlogah. Gostitelj letošnjega dneva turizma je Katar, ki bo med drugim pripravil prvo nacionalno turistično konferenco. Generalni sekretar Svetovne turistične organizacije Francesco Frangialli je v poslanici, objavljeni na spletni strani organizacije, izpostavil prevoz kot ključno sestavino potovalne industrije in letošnje leto kot najprimernejše za izpostavljanje povezanosti prevoza in turizma zaradi stoletnice smrti "enega največjih pisateljev in vizionarjev potovanj", Julesa Verna.
Po podatkih Svetovne turistične organizacije je leta 1950 potovalo 20 milijonov ljudi, lani 760 milijonov, do leta 2020 pa naj bi število mednarodnih potnikov preseglo 1,6 milijarde na leto. Kot so zapisali na spletni strani TZS, preporod med turističnimi prevozniki beležijo ladjarji s čezoceanskimi linijami, kjer so najatraktivnejše velike, udobne in visoko kakovostne ladje, ki niso več le plavajoči hoteli, temveč postajajo majhne plavajoče turistične destinacije. Ladje za turistična križarjenja postajajo ključno prevozno sredstvo tudi v rečnem prometu, kjer so še posebej atraktivne, saj omogočajo oglede znamenitosti ne le ob rečnih bregovih, temveč tudi v notranjosti, kar omogočajo dobre povezavami pristanišč s cestnim ali železniškim omrežjem.
Po podatkih republiškega statističnega urada je bilo lani v Sloveniji zabeleženih dobrih 2,3 milijona prihodov turistov oz. 4,2 odstotka več kot leto prej, in 7,59 milijona prenočitev, od česar so jih tuji turisti ustvarili 57,5 odstotka. Dobri dve tretjini vseh tujskih prenočitev v letu 2004 so prispevali turisti iz Italije, Nemčije, Avstrije, Velike Britanije, Hrvaške in Nizozemske. Lani se je dobrih 1,013 milijona ali 59,3 odstotka prebivalcev Slovenije, starih 15 let ali več, udeležilo turističnega potovanja - bodisi poslovnega ali daljšega zasebnega potovanja (najmanj štiri zaporedne prenočitve) ali obeh. Okoli 965.000 ali 56,5 odstotka prebivalcev Slovenije je odšlo na daljše zasebno potovanje. Hrvaška ostaja glavna turistična destinacija; lani je bila cilj 64,7 odstotka zasebnih potovanj v tujino.
www.dnevnik.si
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050927100715674
Domov |
|
Powered By GeekLog |