Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20050831145320200
Francoski pastirji se bojijo slovenskih medvedk
sreda, 31. avgust 2005 @ 14:53 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Zaradi izvoza medvedk v evropske države, ki želijo populacijo rjavih medvedov rešiti pred izumrtjem, je Slovenija za te živali postala to, kar je Japonska nekoč bila za radijske sprejemnike, piše ameriški časnik New York Times. Časnik je ob tem nedavno objavil obširno reportažo o francoskih pastirjih s podnožja Pirenejev, ki so v skrbeh za svoje ovce zaradi odločitve francoske vlade, da bo iz Slovenije kmalu uvozila šest rjavih medvedk.
Francoska vlada je nedavno sprejela odločitev, da je na območju Pirenejev, gorovju med Francijo in Španijo, potrebno obnoviti populacijo rjavih medvedov, ki so na tem območju tik pred izumrtjem.Vendar pa francoski pastirji temu nasprotujejo, saj naj bi medvedi ogrožali njihove črede. Pastirji trdijo, da imajo že tako dovolj težav s cenejšo jagnjetino z Nove Zelandije in težkimi pogoji dela, zato res ne potrebujejo še več medvedov, ki so jim že večkrat pobili ovce.
Nazadnje so medvedi junija napadli neko kmetijo, kjer so pobili okoli stoosemdeset ovc. Vlada je sicer plačala odškodnino za pobite ovce, vendar je napad sprožil demonstracije kakih stopetdeset kmetov z območja Pirenejev, ki so protestirali z napisi: "Ogrožena vrsta smo mi."
Poleg Francije je Slovenija svoje medvedke in medvedje pare v zadnjem desetletju izvozila tudi v Italijo, Švico in Avstrijo, kjer se je število medvedov že sredi devetdesetih let minulega stoletja zaradi lova nanje močno zmanjšalo.
Te dni naj bi se v Sloveniji mudila francoska delegacija z Alainom Reynesom, predsednikom francoske organizacije za obnovo populacije rjavih medvedov, ki želi kupiti šest rjavih medvedk in s tem rjave medvede na obronkih Pirenejev rešiti pred izumrtjem.
"Tudi druge države imajo medvede, ne samo Slovenija. Toda ta majhna balkanska država je za Evropo postala to, kar je Japonska nekoč bila za radijske sprejemnike," je v ponedeljek zapisal New York Times.
www.dnevnik.si
Komentarji (0)
www.pozitivke.net