Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20050720175918331




Uspešna kandidatura projekta Celje zdravo mesto

sreda, 20. julij 2005 @ 17:59 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Mestna občina (MO) Celje je uspešno izpeljala kandidaturo projekta Celje zdravo mesto in se z njim neposredno vključila v četrto fazo projekta Zdrava mesta, ki poteka v okviru Svetovne zdravstvene organizacije. Z uspešno kandidaturo se Celju odpirajo številne možnosti in priložnosti, predvsem pri razvoju projektov na področjih zdravega urbanega planiranja, razvoja politik družbenega življenja in zdravega staranja. Poleg tega se krepi sodelovanje Celja z ostalimi evropskimi mesti.

Potem ko je celjski mestni svet julija lani soglašal s predlogom koordinatorja projekta Celje zdravo mesto Ivana Eržena, da Celje kandidira za neposredno vključenost celjskega projekta v četrto fazo projekta Zdrava mesta, so v Zavodu za zdravstveno varstvo Celje in projektni pisarni pristopili k delu. Pripravili so obširno dokumentacijo o dosedanjih aktivnostih kot tudi o organiziranosti in načrtih za delo do leta 2007. "Kandidatura je bila ugodno sprejeta in tako je sedaj Celje v družbi najbolj naprednih mest v Evropi, ki se zavedajo, v kolikšni meri lahko življenjski pogoji vplivajo na zdravje in kakovost življenja v mestnem okolju," so sporočili z MO Celje.

Takratna Skupščina občine Celje je že leta 1991 sprejela sklep o vključitvi Celja v projekt Zdrava mesta. Odločitev je bila plod večletnih prizadevanj Zavoda za zdravstveno varstvo Celje, omogočila pa jo je tudi visoka stopnja ekološke osveščenosti prebivalstva. V naslednjih letih je bilo največ dela usmerjenega v povezovanje vseh, ki aktivno delujejo na področju skrbi za boljše zdravje in večjo kakovost življenja. Poleg mestne uprave celjski projekt združuje tudi številne nevladne organizacije, pa tudi strokovne organizacije in združenja.

V obdobju do leta 2007 bodo nosilci projekta Celje zdravo mesto pretežni del aktivnosti namenili razvoju skupnih programov, ki so bili sprejeti v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Projekt Zdrava mesta so sicer sprožili že leta 1986 v Lizboni, in sicer kot model za uresničevanje strategije Zdravje za vse v mestnem okolju, kjer danes živi približno polovica svetovnega prebivalstva. Gre za skupni projekt dveh sektorjev WHO: sektorja za pospeševanje zdravja in sektorja za varstvo okolja.

Projekt Zdrava mesta je doživel odmev, ki je presegel tudi najbolj optimistična pričakovanja. Prerasel je v pravo gibanje, ne samo v Evropi, temveč po vsem svetu. Sedaj vključuje več kot 1600 mest, ki se med seboj povezujejo tudi v okviru nacionalnih in nadnacionalnih mrež. Projekt izhaja iz načela, da zdravstveno osveščeni prebivalci in širša družbena skupnost prevzamejo večjo odgovornost za izboljševanje lastnega zdravja in kakovosti življenja nasploh.
www.ljnovice.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050720175918331







Domov
Powered By GeekLog