Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20050715174817428




Peklenska vročina prežene bolezen

nedelja, 17. julij 2005 @ 06:31 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Devetinštiridesetletni mehiški šaman Katuza trdi, da je v tradicionalnem starodavnem indijanskem temazcalu - peči oz. parni kopeli z zdravilnimi lastnostmi - ozdravil cele vrste bolezni 20.000 ljudi. V kakor pekel vročem igluju iz opeke čepi na tleh popolnoma gol ter bobna in poje, a ta prizor v večini obiskovalcev zbudi prej paničen strah kakor zaupanje. "V tej peči se dogajajo reči, ki jih še ne znamo razložiti," je Katuza povedal novinarju agencije Reuters na svojem domu v Ajijicu ob jezeru v državi Jalisco. Njegov sloves se je ustno razširil vse tja do Japonske in Nove Zelandije, od koder prihajajo k njemu in k njegovi 23-letni učenki in muzi Hikulimi.

Pri temazcalu, ki so ga uporabljali Azteki, Maji in druga ameriška ljudstva, se tako spotimo, da "izločimo bolezen" in na novo porazdelimo energijo. Najpomembneje je v človeku doseči preobrat in to naredimo z ognjem. Temaz in calli pomenita v jeziku nahuatl kopel in hišo. "Odpravite se na potovanje. Sami boste ugotovili, ali vam je ljubša bolnišnica ali pa tole," pravi šaman. Zdravljenje se začne z masažo na dvorišču. Bolnika "gnete", dokler ni mlahav kakor lutka. Z rokami razpoznava, kaj je s kom narobe; ne gleda ga niti ga ne posluša, prisluškuje le njegovemu telesu.

Katuza je bil še otrok, ko ga je stric naučil zdravilske umetnosti. Pozneje je osemnajst let preživel kot pijanec na ulici, potem pa se je odločil, da se spet vrne v življenje. Prestane travme se mu še zmeraj rišejo v brazdah na obrazu. "Bil sem skoraj paraliziran, z na pol mrtvim telesom, niti govoriti nisem mogel več. Zaobljubil sem se Bogu, da ne poskusim niti kaplje alkohola več, če mi pomaga. In držal sem obljubo."

Zdaj ima skromno hišo z vrtom, v katerem rastejo kaktusi, zelišča, palme in cvetje. Na oknu visijo kravja lobanja, orlovsko pero, križ in uroki. Kupolasta peč temazcal s premerom dva metra in visoka poldrugi meter je prislonjena na zid, ki meji na vrt. Kurjava je spravljena na vrtu, kjer je tudi bazenček.

Temazcal pomaga pri ginekoloških težavah, živčnih motnjah in težavah z dihanjem, mišicami in kostmi. Po masaži Katuza natre telo z debelim slojem hladilnega blata, ki ga prinese z bližnjih gora. Ko se blato strdi, odpelje bolnika v peč, temazcal. "Ljudje pravijo, da je znotraj pekel, ker še nikoli niso bili notri," se smeje, izhod zagrne z debelo odejo in začne moliti. V temazcalu, ki simbolizira maternico, so lahko hkrati štirje ljudje. Vsi se morajo predstaviti. Nato blagoslovi štiri elemente, ki jih predstavljajo strani neba, vrže vodo proti vroči steni, tako da se temperatura še stopnjuje. Nato vzame čutaro, jo stresa in zapoje z globokim glasom: "Rdeči papagaj, rdeči papagaj, kaj ješ? Tu ni ničesar, samo meskal."

Meskal je halucinogeni kaktus, ki ga uporabljajo Indijanci ljudstva Huichol pri verskih obredih. Takrat se s flavto vključi Hikulima, dokler se zrak ne napolni z ritmom in petjem in vonjem po evkaliptusu in žajblju, raztresenem po tleh iz zemlje. Temperatura se stopnjuje, koža začne peči in skoraj ni več mogoče dihati. Mnogi ljudje še nikoli niso bili goli pred drugimi v tako majhnem prostoru. Morajo se naučiti drugače razmišljati, pustiti svoje težave, grehe, strahove. V peči so vsi enaki, pravi Katuza.
Ko postane vročina neznosna, napoči trenutek, ko je treba ven v mrzlo kopel. Katuza zavije vsakega pacienta od glave do prstov na nogah v odejo, ga položi na dvorišče, kjer ob ptičjem petju sladko zaspi. Vsakogar zajame občutek neskončnega olajšanja.
Mehičani so sicer verni katoličani, pa se vseeno zatekajo v vraže in alternativno izročilo. V severni državi Zacatecas so župani sedmih mest pred kratkim poklicali šamana, da bi priklical dež ter rešil umirajočo živino in pridelek.

Katuza potuje s Hikulimo po domovini in v revnih krajih gradi temazcale. Pred kratkim sta bila v zahodni državi Guerrero in v dveh dneh postavila 24 temazcalov ter zdravila 200 ljudi. Šest let je živel med plemenom Huichol na severu Mehike in se tam naučil zdraviti s perjem in ogledalci. "Kljub sodobni tehnologiji znanstveniki niso zmožni prepoznati bolezni z ogledalom in soncem," pravi Katuza in obžaluje, da starodavne metode zdravljenja padajo v pozabo; zdravilcev je le še peščica, mladi predstavniki new agea namreč niso pravi.

Vir: Reuters

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050715174817428







Domov
Powered By GeekLog