Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20050506231701624




Kako se dobro pripravimo na javni nastop

torek, 10. maj 2005 @ 06:17 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Piše: Nataša Konečnik

Podjetniški center Slovenj Gradec je organiziral delavnico na temo: Kako se dobro pripravimo na javni nastop? Zbralo se je kar precej udeležencev in zanimivo je bilo prisluhniti tej temi.

Glas in ton sta pri javnem nastopanju zelo pomembna. Govorna maska imenujemo vse organe, ki pri govoru poleg ust nastopajo. Vsi ti organi morajo biti pri govoru sproščeni, ne pa napeti, saj le tako lahko prepričamo sogovornika. Obraz lahko treniramo v ogledalu tako kot treniramo mišice. Pri tem je pomembno, da imamo mehke mišice in da odpiramo usta. Ali bo nekdo dober govorec, je odvisno tudi od zgradbe ust. Nekdo, ki ima tanjši in daljši jezik je bolj spreten pri izgovorjavi kot pa tisti, ki ima krajši in debelejši jezik. Kadar imamo tremo pred nekim nastopom, ki nas čaka, lahko naredimo vaje za soglasnike in samoglasnike, ki so pomembni pri izgovorjavi.Glas in govor izzivata čustveno reakcijo, vendar pa je odvisno od situacije in sredine, v kateri govorimo.

Kadar se pripravljamo na nek javni nastop lahko vadimo tako, da težko izgovorljive besede ponovimo večkrat (npr. desetkrat) na glas, saj si tako več zapomnimo. Besedo razdelimo na več zlogov in jo večkrat ponovimo, tako si jo lažje zapomnimo. Poseben pomen pri govoru imajo tudi samoglasniki, njihovo poudarjanje in pravilna izgovorjava je zelo pomembna, saj so temelj izgovorjave.

Za dober nastop je pomemben tudi register izgovorjave.Če imamo visok glas se moramo truditi, da ga znižujemo, ker lepše zveni. Vsi vemo, da so visoki toni lahko ušesom antipatični. Lepše zvenijo nižji glasovi, pa tudi glas postane bolj žameten. Glas lahko znižujemo do tiste mere, da zveni še naravno, ne pa izumetničeno. Nekateri govorniki tudi izkoriščajo svoj lep glas tako, da prepričajo ljudi v nekaj, v kar sicer ne verjamejo.

Hitrost govora moramo prilagoditi poslušalcem. Otrokom in starejšim ne smemo prehitro govoriti, saj nam ne morejo slediti. Pri svojem govoru in nastopanju se moramo naučiti tudi logičnega poudarjanja. Poudarimo to, kar se nam zdi pomembno, da drugi vedo. Pomembno je tudi naglaševanje besed, saj le-to spremeni pomen besed. Ritem govora nam pove ali naglašujemo zloge ali ne.

Za dober govor je potrebno tudi pravilno dihanje, ki se ga naučimo z dihalnimi vajami. Dihanje je potrebno obvladovati. Če znamo pri govoru pravilno dihati, izgine trema, pa tudi psihični napor se zmanjša. Kadar imamo pred sabo daljši tekst, je zelo pomembno kako dihamo. Pri tekstu moramo znati določiti dihalne premore, kratke in sunkovite vzdihe uporabljamo neopazno, da lahko vzdržimo skozi daljši tekst.

Kadar govorimo javno, se izogibamo poudarjeni intonaciji in govorimo v eni tonski liniji, brez pretiranega poviševanja ali zniževanja glasu. Pri branju poročil se govori neosebno. Kadar govorimo osebno in čustveno o neki zadevi v krogu prijateljev ali družine, uporabljamo interpretacijo besedila in intonacijo.

Če hočemo biti dober govornik moramo svoje misli povedati jasno, razločno, razumljivo in tekoče. Pri svojem govoru moramo biti prepričljivi, saj nam bodo le tako ljudje prisluhnili. Dobro je, če si pred govorom ključne besede napišemo na list papirja. Najhujše kar se govorniku lahko zgodi je namreč moreča tišina, ko ne ve kako nadaljevati svojega govora. Našim politikom se kaj takega seveda ne more zgoditi !

Udeleženci so na koncu še preizkusili svoje glasove. Nekateri so imeli žametne glasove, drugi spet prenizke ali previsoke. Meni osebno je predavateljica dejala, da imam malo previsoke tone in trudila se bom, da bom v prihodnje svoj glas na javnem nastopu malo znižala. No, to pa je že druga zgodba.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050506231701624







Domov
Powered By GeekLog