Najpomembnejše je izobraževanje in približevanje evropske ustavne pogodbe državljanom Evropske unije, je bilo vodilo današnjega posveta Evropska ustava - kaj bo odslej drugače? ob izidu knjige Pogodba o Ustavi za Evropo s komentarjem, ki je potekal na Pravni fakulteti (PF) v Ljubljani. Številni strokovnjaki, predvsem s področja prava in humanističnih ved, ki so se udeležili srečanja, so se strinjali, da je ustava velik korak naprej, tako za samo Evropsko unijo kot institucijo, kot tudi za njene državljane. Posveta se je udeležil tudi vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere.
In kaj bo odslej drugače? Na notranjem trgu oziroma v gospodarstvu, ki je tudi temelj evropskega povezovanja, po besedah Petra Grilca s Pravne fakultete v Ljubljani, prav nič. Kot je poudaril Grilc, je skupnost v stalni razvojni krizi in to dejstvo jo tudi pelje naprej.
Ustavna pogodba bo spremenila paradigmo normativnega ustroja EU in tako zmanjšala demokratični deficit v uniji, pa je dejal asistent s PF Andraž Teršek. Sklicujoč se na vse večje nezadovoljstvo predvsem francoskih državljanov ustavi, je poudaril, da evropski državljani ne nasprotujejo ustavni pogodbi, temveč aroganci politikov.