Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20050422204521800




Nove edicije Slovenskega etnografskega muzeja

petek, 22. april 2005 @ 20:45 CEST

Uporabnik: Pozitivke

V Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) poleg osrednje muzejske periodične znanstvene publikacije Etnolog izdajajo druge publikacije v več knjižnih zbirkah. V zbirki Knjižnica SEM je kot deveta monografija izšla knjiga Pokrivala avtorice Janje Žagar, zbirka S te ali one strani?, ki predstavlja dolgoročen partnerski projekt predstavljanja etnološke dediščine iz zamejskih zbirk, pa je bogatejša za knjigo Narodopisna zbirka Slovenske prosvetne zveze v Celovcu, ki jo je uredila Irena Destovnik.

Štirinajsti zvezek Etnologa, ki je izšel lani tik pred odprtjem nove muzejske palače SEM, se osredotoča na "etnologijo s čustvi", ki se kaže kot poseben odnos raziskovalca na terenu do raziskovanega, so zapisali v muzeju. Etnolog konceptualno napoveduje razstavo, ki jo bodo v SEM odprli junija.

Knjiga Narodopisna zbirka Slovenske prosvetne zveze v Celovcu priča o vsakdanji lokalni kulturi, značilni za kmečko življenje z dvojezičnega ozemlja Koroške. Celovško muzejsko zbirko sestavlja 535 predmetov ruralne kulture, ki so po etnološki klasifikaciji razvrščeni v 19 etnoloških področij materialne, družbene in duhovne kulture. Na začetku 50-ih let 20. stoletja jih je na dvojezičnem ozemlju južne Koroške zbrala študentska etnografska ekipa pod vodstvom Jerneja Šušteršiča, nato je SEM poskrbel za njihovo konserviranje in restavriranje, leta 1996 pa je zbirko v sodelovanju z domačini in ob uporabi strokovne literature vsebinsko uredila Irena Destovnik. Knjiga je izšla v slovenskem in nemškem jeziku in vsebuje poleg zgodovine zbirke še poglavja, ki posamezne predmete umeščajo v širši kontekst. Knjigi je priložena zgoščenka s fotografijami vseh 535 predmetov in s temeljnimi podatki o njih.

Na podlagi večletnega raziskovalnega avtorskega dela Janje Žagar je izšla knjiga Pokrivala, ki ponuja kompleksen pogled na zbirko pokrival in naglavnega okrasja, ki jih hrani SEM. Zbirka pokrival in naglavnega okrasja SEM vsebuje prek 1600 predmetov. V kataloškem delu knjige zaradi preobsežnosti gradiva nista sistematično predstavljeni najobsežnejši skupini pokrival iz zbirke (peče in rute), vendar jima je ustrezna pozornost namenjena v uvodni študiji. Slednja se posveča funkcijam oblačenja in potrebam, ki jim ljudje skušamo zadostiti z izbiro in uporabo določenih oblik. Uvodni študiji sledi katalog 748 predmetov s podatkovnimi in slikovnimi enotami in indeksi, so še zapisali v muzeju.

www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050422204521800







Domov
Powered By GeekLog