Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20050225213708369




Podpisana pogodba za novi linearni pospeševalnik

petek, 25. februar 2005 @ 21:37 CET

Uporabnik: Igor Petek

Predstavnik ministrstva za zdravje Dušan Blaganje, direktor ljubljanskega onkološkega inštituta Zvonimir Rudolf in predstavnik podjetja Sanolabor Vlado Sever so danes na ministrstvu za zdravje podpisali pogodbo za dobavo in montažo linearnega pospeševalnika s spremljajočo opremo. Sanolabor mora tako v skladu s pogodbo linearni pospeševalnik v vrednosti dobrih 757 milijonov tolarjev dobaviti najkasneje 16. avgusta. Po montaži pospeševalnika pa bodo pretekli še trije meseci do uporabe aparature, saj je treba na pospeševalniku izvesti še meritve, tako da se bo pospeševalnik začel predvidoma uporabljati v drugi polovici oktobra, je ob podpisu povedal Rudolf. Blaganje pa je med drugim predstavil tudi predlog novele zakona o javnih naročilih, ki bi po mnenju ministrstva izboljšala postopek nabave opreme.

Pogodba sicer obsega dobavo in montažo visokoenergijskega linearnega pospeševalnika vrste Varian Clinac z vsemi sestavnimi deli, pripomočkov za namestitev bolnika, verifikacijskega in načrtovalnega sistema ter dozimetrične in stereotaktične opreme. Sanolabor pa se je s podpisom pogodbe tudi zavezal, da bo poskrbel za usposabljanje na linearnem pospeševalniku.

Glede pospeševalnika, ki ga trenutno montirajo na onkološkem inštitutu, je Rudolf povedal, da naj bi ga začeli uporabljati predvidoma v začetku aprila. Z uporabo omenjenega pospeševalnik pa onkološki inštitut verjetno ne bo več pošiljal bolnike na zdravljenje v tujino. "Še vedno pa bomo v krizni situaciji, saj bomo šele jeseni, ko bo začela delovati še druga aparatura, lahko zadihali," je ocenil Rudolf. Pospeševalnik, glede katerega je bila pogodba podpisana pretekli mesec, naj bi namreč montirali septembra, nato pa bodo pred uporabo pretekli še trije meseci zaradi testiranja.

To pomeni, da se bodo letos zmogljivosti Onkološkega inštituta Ljubljana za obsevanje z visokoenergijskimi obsevalnimi napravami podvojile, medtem ko ministrstvo upa, da se bodo s tem prepolovile tudi čakalne dobe, je povedal Blaganje.

Ministrstvo za zdravje pa je pri izvajanju postopkov javnih naročil večkrat naletelo na težave pri vodenju postopka, zaradi katerih je bilo potrebno postopke ustaviti ali pa se je postopek nesorazmerno dolgo zavlekel, je povedal Blaganje. Zdravstveno ministrstvo je zato ministrstvu za finance posredovalo predloge novel zakonov o javnih naročilih ter o reviziji postopkov javnega naročanja.

Tako sedanja zakonodaja v nasprotju s prakso Evropskega sodišča dovoljuje, da lahko naročnik sprejme odločitev, da se javno naročilo ne odda oz. da se postopek razveljavi, vendar le ob zelo omejujočih pogojih. Ministrstvo zato predlaga, naj bo naročniku omogočena večja avtonomija pri sprejemu odločitve o razveljavitvi postopka ali odločitve, da se javno naročilo ne odda.

Blaganje je izrazil kritike tudi na račun določbe, ki omogoča, da lahko kdorkoli vloži zahtevek za revizijo postopka. Zatrditi mora le, da ima interes za dodelitev naročila in da bi mu lahko bila povzročena škoda. Ministrstvo pa predlaga, da zakon o reviziji postopkov javnega naročanja bolj ščiti naročnike in ob tem omeji pravico do vlaganja zahtevkov za revizijo postopka javnega naročanja. Poleg tega pa je vloženi zahtevek za revizijo suspenziven, kar pomeni, da se postopek zaustavi. Da bi postopek potekal bolj tekoče, pa ministrstvo predlaga, naj bo suspenzivnost omejena le na izrecno opredeljene primere oz. razloge, zaradi katerih se lahko vloži zahtevek za revizijo.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050225213708369







Domov
Powered By GeekLog