Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20050223144245795




Konec naftne dobe?

sobota, 26. februar 2005 @ 06:03 CET

Uporabnik: herby

Kot vse kaže bo pomembno vlogo pri spremembah moderne civilizacije v prihodnosti igrala nafta. Trenutno je nafta glavni vir energije za svetovno ekonomijo in gospodarstvo. Napovedi ocenjujejo, da jo je preostalo za 40 do 60 let, v primeru, da začnemo izkoriščati še nafto shranjeno v pesku pa še za nekaj desetletij več. Pri tem pa večkrat pozabijo omeniti, da se bo v primeru, ko bo povpraševanje večje od ponudbe, cene začele dvigati in temu bodo sledile spremembe v gospodarskem in družbenem sistemu. Ta prelom imenovan tudi Hubbertov prelom ( http://www.hubbertpeak.com/ ) je ocenjen po optimističnemu scenariju da se bo zgodil do leta 2020, po nekaterih ocenah pa se dogaja že v tem trenutku oz. je leto 2005 zadnje leto poceni nafte. V najverjetnejšem scenariju pa se bo zgodil do leta 2010. Vsekakor narašča poraba hitreje, kot odkrijemo nove vrtine; danes porabimo 4 – 5 sodčkov nafte za vsak nov sodček, ki ga odkrijemo. Ni potrebno da zmanjka celotna nafta, zadostuje že primankljaj 10 – 15 % nafte, kot jo potrebuje gospodarstvo in sistem se sesuje. Vendar že manjši primankljaji (5 %) botrujejo k naekajkratnemu povišanju cen nafte. Napovedi so, da ko preidemo vrhnjo točko proizvodnje nafte, se bo začelo zmanjševati količina načrpane nafte za 3 -6 % letno, med tem ko bo poraba še naprej naraščala, vkolikor ne ukrepamo prej. Ko so se cene nafte dvigovale poleti 2004 je bilo večkrat slišati, da to ne bo vplivalo na naša življenja ker predstavlja nafta majhen delež BDP. Vendar ali lahko jeste internet?

Ali se Busheva administracija zaveda preloma v porabi nafte?
Da! Leta 1999 je Dick Cheney izjavil: „Po nekaterih predvidevanjih, bo v prihodnosti letno 2 % rast v porabi nafte in 3 % upadanje produkcije iz obstoječih rezerv. To pomeni, da bomo do leta 2010 potrebovali dodatnih 50 mio sodčkov dnevno več nafte, ko jo bo na voljo, z obstoječimi trendi.” Rast porabe pa je sedaj dvakrat večja od napovedane. Več na: http://www.lifeaftertheoilcrash.net/ . Eden izmed Bushevih svetovalcev za energijo Matthew Simmons je govoril o prihajajoči krizi. Avgusta 2003 je na vprašanje ali obstaja rešitev za energetsko krizo izjavil: »Mislim da je ni. Rešitev je da molimo. V najboljših pogojih, če bodo molitve uslišane ne bo krize naslednji dve leti. Za tem bo zagotovo.« Nadalje je Simmons razložil da bi bila potrebna cena nafte, da bi omejili porabo 182 $ na sod, danes je 45 $ na sod. Po nekaterih scenarijih bo zavladala panika na trgu in vse cene bodo poskočile navzgor v nekaj dnevih. Ker dobava ne bo zmogla 80 miljonov sodčkov dnevno, bo postalo tržišče paralizirano, kolesja gospodarstva se bodo ustavila in v »razvitih družbah« bodo pod uprašanjem tudi dnevne življensko nujne potrebščine.

Odvisnost od nafte je danes izredno močna. Potrebujemo jo za delovanje celotnega ustroja družbe. Začne se pri proizvodnji hrane, za delovanje mehanizacije in proizvodnjo pesticidov in umetnih gnojil. Za proizvodnjo paradižnika se porabi toliko nafte kot je težak. Oz. 10 kalorij nafte se porabi za eno kalorijo hrane. Ves transport, ki poteka po cestah, zraku in vodi zahteva nafto. Nič več ne bo na voljo tropskega sadja in poceni izdelkov iz tujine. Večina izdelkov je oz. je v embalaži iz plastike in umetnih mas, ki so večinoma iz nafte. Računalnik, npr potrebuje za izdelavo desetkratno količino nafte kot je težak. Medicina in farmacevtska industrija potrebuje nafto. Vse električne naprave – vključno s sončnimi celicami in vetrnimi elektrarnami – uporabljajo srebro, baker, platino in ostale kovine, ki so odkrite, izkopane, transportirane in vzdrževane z energijo nafte. Nuklearna energija potrebuje uran, ki je tudi odkrit, izkopan, predelan in transportiran s pomočjo naprav, ki pijejo nafto. Prav tako za samo izgradnjo in vzdrževanje elektrarne potrebujemo velike količine nafte. Povedano drugače: nafta ni samo vir energije in materialov. Nafta je predpogoj za vse ostale vire: vodo, hrano, zdravila in tudi alternative nafti (premog, jedrska, obnovljivi viri). Tako npr. V sloveniji pridobivamo velik delež elektrike iz premoga in tudi ogrevamo se v večjih mestih s premogom. Torej nekdo pomisli, da pri tem ne bodo nastopile težave. Vendar se je treba zavedati, da je potrebno za proizvodnjo in transport tone premoga okoli 5 ton nafte.

Sodobna ekonomska družba se je znašla v zanki:
• Trenutno nimamo ekonomsko (tehnološko da) merljive alternative nafti.
• Ne bomo motivirani, da bi uvedli ekonomsko merljive alternative dokler ne bodo cene izredno visoke.
• Ko bodo enkrat cene tako visoke in bo ekonomski sistem v krizi, ne bomo imeli moči in poceni nafte, da bi uvedli alternative.
• Drastično varčevanje z nafto, ki bo omogočilo prehod na alternative
• Velesile se bodo borile (oz. se že borijo) za prevlado nad preostalimi zalogami nafte, ki bodo omogočile prehod, na alternativne vire.

Pri tem se moramo vprašati tudi o alternativnih virih energije. Resnično obstajajo vendar težko ustrezajo potrebam, ki jih zahteva današnji denarni, industrijski, ekonomski sistem. Oz današnji način življenja. Mediji nas obveščajo o vseh možnih alternativah, visoko tehnoloških hibridnih, vodikovih avtomobilih. Vendar pa za izdelavo visoke tehnologije potrebujemo tudi energestko in surovinsko visoko intenzivno gospodarsko infrastrukturo.
Pri tem se moramo zavedati kakšne energijske gostote je nafte, sod nafte vsebuje za 25 000 ur človeškega dela energije, to je 12 let dela (8 ur dnevno 5 dni v tednu). Prebivalec ZDA pa trenutno porabi (posredno in neposredno) več kot 20 sodov nafte letno, torej za 240 let fizičnega dela na leto energije v obliki nafte.

Morda se nam zdi vse povedano kot sanje. Vendar so do sedaj še vse kompleksne civilizacije na zemlji propadle! Pri tem bodo najbolj trpele razvite in gosto naseljene države, ki so odvisne od uvoza. Manj razvite države in družbe, pa ne bodo praktično poznale posledic. In prvi bodo zadnji in zadnji bodo prvi.

Končalo pa se bo s boljšim svetom na koncu.

"Ne preživijo najmočnejše vrste, niti najinteligentnejše, temveč tiste, ki so se sposobne prilagajati.” Charles Darwin

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050223144245795







Domov
Powered By GeekLog