|
Piše: Mitja Fajdiga
Trezno o pasteh veležitja (makrobiotike)
K pisanju o kritiki in pasteh veležitja sta me spodbudili:
O očitkih veležitju
Zdravstvena preskušnja Michia Kushija
Lansko jesen je moral Michio Kushi, sicer tudi sam prehrambno-zdravstveni (veležitni) svetovalec, na operacijo rakave tvorbe v debelem črevesu. Oktobra 2004 je, ob pomoči svojih sinov, na spletišču objavil o tem osebno pismo. Poslovenil sem ga, kot sledi:
Prijatelji!
Rad bi se zahvalil svojim sinovom, ker so vas obvestili o moji nedavni operaciji zapore širokega črevesa. Sinovi so prejeli vaše številne izraze podpore in molitve zame, za kar se vam brezmejno zahvaljujem!
Predvidevam, da si predstavljate, kako težko sem se odločil za to operacijo. Zapora debelega črevesa je bila skoraj popolna in je grozila, da ga popolnoma zapre, kar je smrtno nevarno. Spoznal sem, da je najbolje takoj iti na operacijo. Zaporo je povzročala rakava tvorba, ki pa so jo zdravniki uspeli strokovno izrezati v celoti, za kar se jim zahvaljujem!
Po operaciji okrevam hitreje, kot sem pričakoval in počasi se mi vračajo moči. Ne predvidevam več nikakršnega zdravniškega posega. Naslednjih nekaj mesecev ne nameravam potovati niti delovati javno. Zdravniki, ki so me operirali, so mi priporočili isto, kar sem tudi sam priporočal ljudem, ki so se obrnili name za svet: osredotočiti se na vsakodnevno življenje, živeti duhovno polno, prehranjevati se z visoko kakovostno hrano, pridelano v okoliških krajih, razmišljati spodbudno in si prizadevati za mir na svetu.
V zadnjih letih sem si nalagal preveč dela, preveč sem potoval in želel opraviti preveč zadev na hitro. Zato se zahvaljujem dotični zdravstveni preizkušnji, ki me je opozorila, da moram privzeti bolj umirjen delovni ritem.
Veselim se, da bom kmalu spet sodeloval z vami in si bomo s skupnimi močmi prizadevali za zedinjen miroljubni svet.
Michio Kushi
Na silvestrskem praznovanju 31.decembra 2004 na Kushijevem zavodu je gospod Michio dodatno pojasnil, zakaj je po njegovem tako hudo zbolel. Naštel je tri dejavnike:
Zahvaljujem se mu za vse védenje in znanje, ki ga je posredoval javnosti in ga že več kot 40 let potrjuje tudi z uspešnim svetovanjem tisočem in tisočem ljudi, da živijo bolj zdravo in polnejše življenje v miru! Osebno mu želim čimprejšnje okrevanje in vse dobro! M.F.
Sklepne misli
Kaj nudi veležitje? Nudi modrost o delovanju sil, ki obvladujejo vse pojave, da se dojema svet in iščejo celovite rešitve za življenjski vsakdan, kar človeku omogoča bivati polno in v sožitju z okoljem. Na področju prehrane pa priporočila, naj se vsak nauči sam skrbeti za zdravje in dobro počutje s prehrano in z zdravimi življenjskimi navadami. Veležitje brez dvoma nudi uporabno védenje za zdravo življenje.
Menim, da veležitno izobraževanje koristi vsakomur. Latinska beseda educare pomeni vzgajati ali odkrivati resnico. Veležitno izobraževati se pomeni spoznavati celostno resnico o sebi in svetu; obsega sproščeno poizvedovanje, sposobnost zavedati se svoje nevednosti, iskrenost, potrpežljivo vztrajnost in preskušanje spoznanj.
Izobraževanju nasprotna je indoktrinacija — vsiljevanje mnenj in stališč v skladu z neko podmeno; z indoktriniranjem se ne spoznava resnica, temveč se skuša vplivati.
Veležitje omogoča človeku, da skrbi za svoje zdravje, spoznava sebe in svet; ob tem spodbuja svobodomiselnost in priljudno samostojnost. Uči, da je pomembno ohranjati okolje in dobre medčloveške odnose ter tudi kako to uresničevati. Ali ni to vzgoja v najžlahtnejšem oziru?
Kdor se zanaša le na razumsko presojanje, naj bo še tako dodelano, je bolj nagnjen k zmotam, kot kdor sledi notranjemu glasu. Pri iskanju prave mere naj si pomaga s priporočili, ki jih sam ocenjuje kot ustrezne. Tudi veležitna priporočila naj se presojajo z zdravo pametjo in s šestim čutom.
Šesti čut (intuicijo) pa je treba negovati; vsak ga ima že ob rojstvu, a ga večina ljudi tekom otroštva, mladosti in šolanja zanemari, zatre ali pozabi poslušati (k temu sili tudi sodobna šolska vzgoja), zato si ga mora sodobni človek spet obuditi in mu znati prisluhniti. To mu omogočajo zdrava prehrana in zdrave življenjske navade. S tem si ostri svoj šesti čut in sposobnost za ustvarjalno iskanje novih rešitev.
Še kako resničen je nasvet Georga Ohsawe, da se prava mera ohranja najlaže s šestim čutom.
Spoznavaj se in ohranjaj pravo mero! grški pregovor
februarja 2005 napisal Mitja Fajdiga
mitja.fajdiga@siol.net
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050221235434352
Domov |
|
Powered By GeekLog |