Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20050213143555418




V sredo začne veljati Kjotski protokol

nedelja, 13. februar 2005 @ 14:35 CET

Uporabnik: Pozitivke

Kjotski protokol o zmanjševanju emisij toplogrednih plinov bo začel veljati v sredo. Uveljavitev protokola je vse od njegove uveljavitve leta 1997 visela v zraku, saj so z njegovo ratifikacijo po zavrnitvi ZDA odlašale vse največje onesnaževalke okolja s toplogrednimi plini. Potem ko je Rusija novembra ratificirala protokol, so bili izpolnjeni pogoji za njegovo uveljavitev - ratificirati ga je moralo najmanj 55 držav, ki so skupaj odgovorne za najmanj 55 odstotkov globalnih emisij toplogrednih plinov.

Kjotski protokol je doslej ratificiralo 114 držav, med njimi 30 industrijskih razvitih. Te so se leta 1997 v japonskem Kjotu zavezale, da bodo v obdobju med letoma 2008 in 2012 znižale izpuste toplogrednih plinov za najmanj pet odstotkov v primerjavi z letom 1990.

Ruska ratifikacija je bila nujna, da bi protokol končno stopil v veljavo, saj so od podpisa leta 2001 odstopile ZDA, ki so odgovorne za približno četrtino vseh izpustov toplogrednih plinov. Rusija pa je bila leta 1990 odgovorna za 17 odstotkov vseh izpustov toplogrednih plinov.

Rusija se bo o morebitnem sodelovanju pri zmanjšanju emisij toplogrednih plinov po letu 2012 odločila naknadno. Duma je namreč protokol potrdila s pridržkom, da bo Rusija sodelovala samo v prvi fazi izvajanja protokola, t.j. od leta 2008 do 2012. Nato bo preučila, ali je protokol v skladu z ruskimi interesi, sicer pa zamrznila svoje obveznosti po protokolu.

Eden izmed mehanizmov Kjotskega protokola je trgovanje z emisijami toplogrednih plinov. Države, ki bodo emitirale manj toplogrednih plinov, bodo presežke prodajale državam z več emisijami. Evropska unija je s 1. januarjem letos že začela trgovati z emisijami toplogrednih plinov, natančneje z emisijami ogljikovega dioksida.

Države EU, med njimi Slovenija, so se sicer obvezale, da bodo v obdobju 2008-2012 zmanjšale emisije šestih plinov, ki povzročajo učinek tople grede, za skupaj osem odstotkov glede na raven misij leta 1990 - izjema sta novinki Poljska in Madžarska, ki sta si izborili šestodstotno zmanjšanje emisij.

Leta 2008 naj bi z emisijami toplogrednih plinov začela trgovati tudi Kanada. Če bo trgovanje z uspešno steklo, bo trg nagrajeval podjetja, ki zmanjšujejo izpuste toplogrednih plinov, in hkrati bistveno prispeval h kakovosti okolja, v katerem živimo.

Kot ugotavljajo strokovnjaki, se spremembe podnebja zaradi toplogrednih plinov - med njimi je okolju najbolj nevaren ogljikov dioksid - že kažejo. Povprečna globalna temperatura se je samo v 20. stoletju povečala za 0,6 stopinje, po napovedih pa naj bi se do leta 2010 zvišala za med 1,4 do 5,8 stopinje.

Zelo verjetno se bo povečalo število vročih dni, manj bo hladnih in ledenih dni, razlika med jutranjo in popoldansko temperaturo pa se bo zmanjšala. Toplotna obremenitev se bo povečala, pričakovati pa je tudi različno porazdelitev padavin prek leta.

Svetovne emisije ogljikovega dioksida so se po podatkih Mednarodne agencije za okolje od leta 1990 povečale za 15 odstotkov, do leta 2030 pa bi se lahko brez ukrepanja povečale celo za 60 odstotkov. Uveljavitev Kjotskega protokola je po mnenju strokovnjakov le majhen korak naprej, saj so zastavljeni cilji brez sodelovanja ZDA praktično nedosegljivi.

V izogib naravnim katastrofam velikih razsežnosti strokovnjaki poudarjajo nujnost zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2050 za 50 odstotkov. Tolikšno zmanjšanje bi terjalo nek nov sporazum, ki bi ga uveljavljale tudi ZDA in druge hitro rastoče države, ki emitirajo bistveno več toplogrednih plinov kot vsa EU skupaj.

Vendar pa so ZDA, kot kaže, neomajne. Administracija ameriškega predsednika Georgea Busha, ki je leta 2001 odstopila od Kjotskega protokola, je protokol označila kot predrag za gospodarstvo in krivičen, saj sta denimo Kitajska in Indija oproščeni zmanjševanja emisij toplogrednih plinov.

Februarja 2002 je Bush sprejel poseben nacionalni program, ki temelji na uporabi čistih virov energije, kot je vodik. Po ocenah strokovnjakov pa ta program ne bo bistveno vplival na zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov, ki vplivajo na segrevanje ozračja.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050213143555418







Domov
Powered By GeekLog