Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20041218145752115




Vseslovenska akcija: ŠPORTNA POTEZA

nedelja, 19. december 2004 @ 06:30 CET

Uporabnik: Igor Petek

POROČILO Z NOVINARSKE KONFERENCE

(14.december 2004 ob 10.30, Športni center Triglav, Ljubljana)


Zavod za fair play in strpnost v športu je v sodelovanju s Slovensko olimpijsko akademijo in Društvom športnih novinarjev Slovenije podelil priznanje za Športno potezo meseca novembra. Komisija Zavoda za fair play (Dušan Hauptman, Aljaž Pegan, Britta Bilač, Deja Doler, Milan Hosta in dr.Stanislav Pinter) se je soglasno odločila, da je:

Športna poteza meseca NOVEMBRA
Kategorija do 18. let

Dogodek: Ju jitsu mednarodna tekma, Hanau, Nemčija
Predlagatelj: Janja Vavtar
Akter: Andrej Cešek

Opis dogodka: (Vavtar Janja)
Andrej je bil prijavljen v kategoriji mladinci do 62 kg, vendar se je pri tehtanju zgodila napaka in so ga pomotoma prestavili v nižjo kategorijo. Ko je Andrej to ugotovil je takoj zahteval, da ga prestavijo v njegovo pravo kategorijo, pri čemer se njegovi nadrejeni niso pretirano obremenjevali z ugotovljenim dejstvom. Kljub temu, da je potem moral prepričevati organizatorje, da so se zmotili, je pri tem vztrajal in dosegel, da so ga prestavili v pravo kategorijo. Za nameček je potem v svoji kategoriji še zmagal.

Obrazložitev: (Sportikus)
Pri borilnih športih je telesna teža eden ključnih dejavnikov, ki pomembno vplivajo na dosežek. Zato so tekmovanja organizirana po kategorijah glede na težo, saj se s tem zagotovi pravičnejši boj, ki omogoča uveljavljanje naučenih veščin. Znano je, da so športniki pripravljeni narediti marsikaj, da bi bila njihova teža v zgornji polovici oz. čim bližje zgornji dovoljeni meji in si na ta način ustvarjajo določeno prednost. Andreju Cešku se je zgodilo, kar bi si na prvi pogled želel marsikateri tekmovalec. Zaradi napake pri tehtanju, je bil uvrščen v nižjo kategorijo, kot bi dejansko sodil. Sam ni prekršil nobenega pravila in vrata do uspeha so mu bila na stežaj odprta. Lahko bi razmišljal tako, kot smo mnogokrat priča v vrhunskem športu: moja naloga je, da tekmujem, naloga drugih pa, da natančno merijo. Če svojega dela niso opravili dobro, nimam jaz pri tem nič. V tem smislu ni razloga za slabo vest. Pa vendar se je Andrej postavil v kožo tekmovalca, ki si želi poštenega boja na račun lastnih moči in ne na račun napake merilcev. Da je moralni zakon lahko močan motiv, je pokazal, ko je vztrajal pri odločitvi in bil uvrščen v pravo kategorijo. Zmaga, ki si jo je priboril, je rezultatsko enaka mnogim drugim zmagam. Moralna zmaga pa je zato slajša in vrednejša ter lahko služi kot primer športnega ideala.

Izpostavljene vrednote:
- poštenost in pravičnost
- moralna samozavest in odločnost
- zgled


Priznanje za športno potezo pa so dobili tudi:

Športna poteza
Kategorija do 18. let.

Dogodek: Košarkarski polfinale pionirjev: KK Pivovarna Laško : KK Geoplin Slovan
Predlagatelj: Boris Majer
Akter: KK Pivovarna Laško, pionirji

Opis dogodka: (Boris Majer)
V petek 19.11.2004 je predstavnik KK Geoplin Slovana zaprosil za preložitev tekme z obrazložitvijo, da je nekaj igralcev zbolelo in tako ne bi mogli nastopiti za oba kluba pomembni tekmi. Predstavnik KK Pivovarna Laško je po opravljeni konzultaciji s trenerjem ekipe takoj obvestil komisarja tekmovanja, da se strinjajo s preložitvijo termina tekme za en teden, da bi lahko ekipa KK Geoplin Slovan nastopila v popolni postavi.

Obrazložitev: (Sportikus)
Vsak tekmovalni sistem ima svojo dinamiko, ki je vnaprej določena, znana vsem in načeloma tudi pravična. Vendar lahko nepredvidljive stvari, v tem primeru bolezen igralcev, pripeljejo do tega, da nastop ne more biti optimalen. To bi lahko pripisali tudi faktorju sreče, ki v športu ni zanemarljiv in bi vpletene ekipe nadaljevale tekmovanje po ustaljenem urniku. Ker pa gre za pionirje, kjer sistem dopušča več gibljivosti in kjer se deluje tudi vzgojno, so Slovanovci vložili prošnjo za prestavitev tekme. Laščani so delovali v interesu vseh in se s tem strinjali. Tako so zagotovili bolj pravično tekmovanje, ki se odloča glede na znanje košarkarskih veščin in ni zgolj stvar srečnega (za Laščane) naključja. Tako so pionirji obeh ekip dobili priložnost enakovrednega primerjanja, organizatorji pa so pokazali, da premorejo dovolj moči in slepo ne sledijo zapisanim pravilom, temveč v ospredje postavljajo (tokrat) interese po dobri in pravični tekmi.

Izpostavljene vrednote:
- spoštovanje do tekmeca
- pedagoško ravnanje
- solidarnost in sočutje


V drugem delu konference je Zavod za fair play predstavil tudi Fair play priročnike, prvo literaturo na tem področju v Sloveniji. Razdeljena je na tri priročnike:
1. Fair play za mlade športnike
2. Fair play za starše
3. Fair play za trenerje, organizatorje in športne pedagoge

Zavod bo literaturo brezplačno razdeljeval vsem zainteresiranim, vendar pod enim in edinim pogojem. Podelitev priročnikov mora biti podkrepljena z ustreznim dogodkom, kateri bo jasno kazal na primesi fair playa, strpnosti in antidiskriminacije.


Zapisal: Bojan Jurovič

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20041218145752115







Domov
Powered By GeekLog