Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20041214092921337
Mednarodni dan otrok v medijih
torek, 14. december 2004 @ 09:29 CET
Uporabnik: Ales
14. december obeležujemo mednarodni dan otrok v medijih. Je skupna akcija Unicefa in Mednarodnega odbora Akademije za televizijsko umetnost in znanost, praviloma pa se obeležuje vsako leto, in sicer na drugo decembrsko nedeljo, tokrat 14. decembra. Radijske in televizijske postaje naj bi danes tako pripravile čim več oddaj o otrocih in za njih, prav tako pa naj bi otrokom omogočile sooblikovanje medijskih vsebin. Prav to je namreč namen današnjega mednarodnega dneva otrok v medijih, v okviru katerega naj bi otrokom zagotovili izmenjavo informacij ter pogledov s svojimi vrstniki doma in v tujini, ponujena pa naj bi jim bila tudi možnost govoriti o svojih pričakovanjih, upih in pravicah.
Temeljna pravica otrok, da izrazijo svoja mnenja in da sodelujejo v javnih razpravah, je poudarjena v konvenciji o otrokovih pravicah, z mednarodnim dnevom otrok v medijih pa se ta načela pomagajo tudi uresničevati. Dogodek otrokom omogoča, da se poskusijo v delu na vseh področjih medijskega poročanja, prispevek otrok pa naj bi trajal več kot le ta dan.
Za letošnji mednarodni dan otrok v medijih Unicef slednje poziva, naj otrokom pomagajo izvedeti in sporočiti drugim otrokom ter odraslim, kako zgraditi varno okolje za odraščanje v njihovi skupnosti. Otroci imajo pravico živeti v varnem svetu, vsakdo pa je zavezan, da jim pri ustvarjanju takega okolja pomaga. Danes so namreč milijoni otrok v nevarnosti, da bodo spolno izkoriščani oziroma zlorabljeni, prisiljeni v nevarno delo, da se bodo znašli v konfliktu, da bodo osiroteli oziroma bodo okuženi z virusom HIV ali AIDS.
Otroci morajo namreč razumeti, kako pomembno je, da se izogibajo tveganim situacijam in kam naj se zatečejo po pomoč in zaščito. S podporo bodo lahko tudi otroci sodelovali v spreminjanju sveta okoli njih. Prispevek medijev je, da lahko pomagajo otrokom pri ozaveščanju o tem, kaj se dogaja v njihovi bližini, poročajo o načinih za zaščito otrok ter pozdravljajo pozitivne ukrepe, sprejete s strani otrok, družin in skupnosti nasploh, je zapisano v letošnji poslanici Unicefa ob dnevu otrok v medijih.
vir: www.dnevnik.si
Komentarji (0)
www.pozitivke.net