Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20041115214057861




Spreminjanje zemeljskega površja

četrtek, 18. november 2004 @ 06:40 CET

Uporabnik: Ales

Vpogleda v spreminjanje zemeljskega površja

Evropska okoljska agencija (EEA) je z namenom določitve, smiselne razvrstitve pokrovnosti tal in izdelave kakovostne baze podatkov pripravila program za usklajevanje informacij o okolju z imenom Corine (COoRdination of INformation on the Environment) Land Cover 2000. Gre za edinstven zemljevid spreminjanja površja v Evropi v zadnjih desetih letih. Na evropski ravni sprejet program, ki ga je pripravljajo več kot 1000 ljudi in pri katerem je sodelovala tudi Slovenija, bo javnosti dostopen od 17. novembra; takrat ga bo EEA v Bruslju tudi predstavila.

Ronan Uhel, zadolžen za prostorske analize pri EEA, poudarja, da se zemeljsko površje spreminja zelo počasi. V zadnjih 10 letih se je, denimo, spremenilo le dva odstotka zemeljskih površin. Treba pa se je zavedati, tako Uhel, da so te spremembe nepreklicne.

Corine Land Cover 2000 prikazuje spremembe zemeljskega površja v različnih ekosistemih (gozdovi, jezera, pašniki...) in vpliv človeških dejavnosti, kot so gospodinjstvo, proizvodnja hrane, promet, na spremembe. Podatki o stanju pokrovnosti tal, v kombinaciji z drugimi tematskimi podatki, dajejo nov vpogled v stanje in spremembe naravnih virov na različnih področjih, kot so kmetijstvo, gozdarstvo, regionalno prostorsko planiranje, popis naravnih virov in za monitoring okolja ter njegovih sprememb. Skratka, s programom Corine Land Cover vsako spremembo zemeljskega površja v Evropi zabeležijo sateliti.



Prvotna metodologija Corine Land Cover, uporabljena v prvi fazi, je temeljila na vizualni fotointerpretaciji satelitskih posnetkov iz leta 1995-1996 v merilu 1:100.000, naknadni digitalizaciji rezultatov in izdelavi digitalne baze podatkov z orodjem za računalniško podprto načrtovanje. Metodologija opisuje pokrovnost tal v skladu z nomenklaturo 44 razredov, hierarhično urejeno v tri ravni.

Kot pojasnjujejo na Agenciji RS za okolje, je Slovenija začela z delom pri projektu leta 1996, ko so za interpretacijo tal uporabljali analogne satelitske posnetke Landsat 5 TM, ortorektificirane in natisnjene v merilu 1:100.000. Interpretacija je bila opravljena na analognih izrisih satelitskih posnetkov, vendar tak pristop ni omogočal izdelave enotne baze podatkov in nadzor nad njimi. Rezultat je bila baza pokrovnosti tal, izdelana po nomenklaturi Corine iz leta 1995. Leta 2002 je bila v drugi fazi projekta dopolnjena oz. izpopolnjena.

Več: www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20041115214057861







Domov
Powered By GeekLog