Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20041011125653812




LIFE - možnosti tudi za slovenske projekte

sreda, 13. oktober 2004 @ 05:56 CEST

Uporabnik: Ales

V okviru finančnega programa za okolje LIFE možnosti tudi za slovenske projekte

Evropska komisija v okviru finančnega programa LIFE, ki ga tvorijo LIFE-Narava, LIFE-Okolje in LIFE-Tretje dežele, že od leta 1992 sofinancira projekte varstva okolja. Slovenski projekti v programu sodelujejo od leta 2001, doslej pa je komisija sofinancirala skupno 11 projektov. V okviru tretje faze programa t.i. LIFE III, ki bo po objavi nove uredbe komisije podaljšan še za dve leti in tako veljal za obdobje 2000-2006, bo okoljsko ministrstvo še ta mesec objavilo razpis, četrti po vrsti, in sicer za projekte v letu 2005 za LIFE III-Narava in LIFE III-Okolje.

Rok za oddajo projektov na ministrstvo za okolje, prostor in energijo, kjer bodo naredili izbor in oceno projektov, bo konec novembra. Projekte v okviru LIFE III-Narava bodo na komisijo poslali do 7. januarja 2005, teden kasneje pa je rok za pošiljanje projektov za LIFE III-Okolje. V Bruslju bo nato posebna evalvacijska komisija preverila njihovo ustreznost in izbrala tiste, ki jih bo sofinancirala.

V okviru finančnega programa Evropske komisije LIFE III je sicer namenjenih 640 milijonov evrov. Za primerjavo: za prvo (1992-1995) in drugo fazo (1996-1999) programa LIFE, v katerih Slovenija ni sodelovala, je bilo na voljo 400 in približno 450 milijonov evrov.

Na razpis za LIFE III-Narava se lahko prijavijo projekti, ki podpirajo Naturo 2000, je povedala koordinatorka za LIFE III-Narava v Sloveniji Vesna Kolar Planinšič. Na teh območjih se lahko tako pristopi k projektom izboljšave stanja za vrste in habitatne tipe, za promocijo, ozaveščanje in menedžment.

Omejitve glede vrednosti projektov, ki se prijavijo na razpis, sicer ni, vendar pa njihova višina naj ne bi bila pod 200.000 evrov. Vedno bolj pa so, tako koordinatorka za LIFE III-Narava, v veljavi "težji" projekti v vrednosti od 500.000 do 1,5 milijona evrov ali nekoliko višje.

Zanimanje za razpise v okviru programa LIFE III-Narava iz leta v leto narašča. Na ministrstvu vsako leto organizirajo tudi delavnice, kjer predstavijo izkušnje projektov, ki že tečejo, in pogoje za projekte v naslednjem letu. Ti se vsako leto spreminjajo, a ne bistveno, je dejala Kolar Planinšičeva.

Evropska komisija je od leta 2001 sofinancirala devet slovenskih projektov, katerih skupna vrednost je znašala 6.826.000 evrov, povprečno sofinanciranje pa je bilo 66-odstotno. Po besedah Kolar Planinšičeve je omenjeni delež zelo visok. "Sofinancerski delež komisije je namreč največ 50-odstotni oz. do 75-odstotni, če gre za prioritetne vrste in habitatne tipe," je pojasnila.

Letos bo komisija v okviru LIFE III-Narava sofinancirala dva slovenska projekta, in sicer projekt z naslovom Natura 2000 v Sloveniji: upravljalski načrt in informacijski sistem ter projekt ohranitve populacije vidre na Goričkem.

LIFE III-Okolje pa je program v podporo razvoju in pripravi okoljskih politik Evrope. Razpis zanj je kompetitiven, nanj se tako prijavljajo projekti iz celotne Evropske unije, izbor najboljšega pa je odvisen od točkovanja. Na razpis se lahko prijavijo lokalne skupnosti, podjetja, neprofitne organizacije in zasebniki. Najmanjša vrednost projekta mora biti 300.000 evrov, povprečna vrednost projektov pa je 1,5 milijona evrov.

"Na žalost ne gre za program, kjer bi Slovenija lahko pričakovala ogromen denar," je dejal nacionalni koordinator za LIFE III-Okolje Dušan Vojnovič in dodal, da je glavna težava pomanjkanje projektov, ki morajo biti inovativni ter uporabni po celi Evropi.

Doslej sta bila v okviru programa uspešna le dva projekta. Na razpisu leta 2003 sta bila tako izbrana projekt Varčen gospodar z energijo in projekt sanacije odlagališča odpadkov v Ormožu. Skupni sofinancerski delež komisije je znašal nekaj več kot 500.000 evrov.

Omeniti gre še tretjo komponento programa LIFE, in sicer LIFE-Tretje dežele. Ta je namenjen vzpostavitvi administrativnih struktur, potrebnih v okoljskem sektorju in pri razvoju okoljske politike v državah, ki mejijo na Sredozemsko in Baltiško morje, in niso pristopnice.

vir: www.ljnovice.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20041011125653812







Domov
Powered By GeekLog