Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20040802194533810




Svetovni teden za spodbujanje izključnega dojenja

torek, 3. avgust 2004 @ 05:45 CEST

Uporabnik: Ales

Svetovna zveza za dojenje (World Alliance for Breastfeeding Action - WABA) vsako leto od 1. do 7. avgusta s svetovnim tednom opozori na velik pomen dojenja za širšo družbo. Z geslom letošnjega tedna Izključno dojenje: zlati standard - varno, zdravo, vedno na razpolago, pa želi povečati zanimanje za dojenje brez dodatkov tekočin ali druge hrane v prvih šestih mesecih otrokove starosti. Podatki namreč kažejo, da je odstotek izključno dojenih otrok še zmeraj prenizek, v Sloveniji je ta sicer več kot 85-odstoten, kljub temu pa vztrajno upada. Sicer bo nacionalni odbor za spodbujanje dojenja pri društvu Unicef Slovenija zaradi poletnih počitnic svetovni teden obeležil oktobra.

Izključno dojen otrok je tisti, ki je dojen oz. hranjen le z izbrizganim ženskim mlekom, uživa pa lahko le vitamine ali zdravila, ki jih predpiše zdravnik. Prvih šest mesecev je za otroka izključno dojenje idealna prehrana, saj mu zagotavlja vse potrebne hranilne snovi, protitelesa, hormone, imunske faktorje in antioksidante, ki jih potrebuje za optimalno rast in razvoj. Izključno dojenje je varno (žensko mleko vsebuje zaščitne dejavnike proti okužbam in alergijam), zdravo (v ženskem mleku so hranilne snovi v kvantitativnem in kvalitativnem ravnovesju) ter stalno na razpolago (v materinih dojkah je mleko vedno prisotno), ocenjujejo v WABA.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je v prvih štirih mesecih starosti izključno dojenih le 35 odstotkov otrok. Zato je namen letošnjega tedna vzpodbuditi večje zanimanje, da bi ljudje razumeli pomen izključnega dojenja in razmišljali o tem, kako materam omogočiti to vrsto dojenja. Te usmeritve zasleduje tudi letos sprejeta mednarodna globalna strategija Unicef in WHO, ki spodbuja vladne organizacije, da bi z ustreznimi ukrepi podpirale in ščitile dojenje. To pa bi lahko storile z ustvarjanjem dojenju prijazne družbene klime, kjer se bi lahko ženske na osnovi podrobnih informacij odločile o najboljšem načinu hranjenja svojega otroka.

Dojenje vsako leto reši smrti 1,5 milijona otrok po vsem svetu ter jim omogoča boljšo rast in razvoj. Po navedbah WABA lahko dojenje postane način spodbujanja in zaščite zdravja tako za mater kot za otroka. Za matere se prednosti dojenja kažejo v zmanjšanju tveganja za poporodno izgubo krvi, obolevanjem za rakom dojk in jajčnikov in slabokrvnostjo zaradi pomanjkanja železa. Za otroke je dojenje življenjsko pomemben dejavnik zdrave zgodnje prehrane in bistveno vpliva na preprečevanje bolezni na splošno, infektivne diareje, okužbe dihal (vključno s pljučnicami), srednjega ušesa in sečnih izvodil. Za oba, mater in otroka, pa predstavlja osnovno izkušnjo pri učenju in privajanju na materinstvo, ustrezno nego otroka in prispeva k zdravi rasti in psihosocialnemu razvoju.

Dojenje poteka najbolje, če so matere zdrave in imajo ustrezno prehrano ter dostop do ustrezne zdravstvene oskrbe pred, med in po nosečnosti. Med drugim morajo biti primerno obveščene o zdravem načinu življenja zanje in za njihove otroke, vključno s pomenom, ki ga ima izključno dojenje v prvih šestih mesecih otrokovega življenja ter kasnejše dojenje ob ustrezni dopolnilni prehrani.

Svetovni teden dojenja obeležuje več kot 120 držav po svetu; nekatere ga praznujejo avgusta, druge pa zaradi poletnih počitnic in dopustov to prestavijo v jesenski čas.

Slovenski Unicef bo letošnji teden dojenja, tako kot lani, z različnimi aktivnostmi obeležil v prvem tednu oktobra. Prvi dan tega tedna, ki so ga poimenovali kar Teden dojenja, bo v Ljubljani slavnostna prireditev. Tam bodo slovenskim porodnišnicam, ki so bile uspešne pri ponovnem ocenjevanju za novorojenčkom (in materam) prijazne, v okviru svetovne pobude Unicef in WHO podelili priznanja. Zdravstvene ustanove bodo organizirale tudi dneve odprtih vrat za promocijo izključnega dojenja, v nekaterih krajih po Sloveniji pa bodo postavljene stojnice, na katerih bodo zdravstveni delavci in sodelavci skupin za podporo dojenju mimoidoče seznanjali s prednostmi te vrste dojenja za matere, otroke, družine ter za družbo. Teden se bo zaključil z mednarodnim srečanjem v Narodnem domu v Celju pod naslovom Dojenje: iz prakse za prakso.

vir: www.ljnovice.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20040802194533810







Domov
Powered By GeekLog