Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20040619124839442




Center za epilepsije otrok in mladostnikov

četrtek, 24. junij 2004 @ 06:48 CEST

Uporabnik: Ales

Center za epilepsije otrok in mladostnikov bogatejši za videotelemetrični aparat

Napredne ameriške Slovenke iz Clevelanda so Otroški kliniki v Ljubljani leta 1954 darovale prvi EEG aparat v tem delu Evrope, kar je spodbudilo diagnostiko in zdravljenje otrok z epilepsijo v Sloveniji. Ob 50-letnici zdravstvenega varstva za osebe z epilepsijo v Sloveniji postaja Center za epilepsije otrok in mladostnikov bogatejši za aparat za videotelemetrijo, donacijo podjetja Mobitel, ki predstavlja velik korak k boljši diagnostiki otrok in mladostnikov z najtežjimi epilepsijami, zlasti pred napotitvami na nevrokirurško zdravljenje, so sporočili iz društva Liga proti epilepsiji Slovenije.

Hkrati bodo predstavili dejavnost t.i. centrov za epilepsijo, dejavnost Lige proti epilepsiji Slovenije s skupinami za samopomoč, popoldne pa bo srečanje bolnikov po operaciji zaradi epilepsije in njihovih svojcev ter somišljenikov društva.

Epilepsija prizadene odstotek ljudi, najpogosteje v otroštvu, psihološke in socialne posledice zaradi neznanja in stigmatizacije pa bremenijo življenje pogosto še bolj kot napadi. Ti so v 60 do 70 odstotkov primerov rešljivi z zdravili, pri dveh do treh odstotkih pa z operacijo. Reševanje epilepsije in njenih posledic terja sodelovanje med strokami na stičišču nevroloških ved, psihologije, psihiatrije, pedagogike ter socialnega dela. Problemi po kompleksnosti presegajo interes medicinskih ustanov, zato potrebe bolnikov pogosto nepopolno obravnavane ostajajo zunaj tega interesa.

Sicer je vrzeli v celostni - medicinski in psihosocialni - obravnavi v svetu prepoznala Svetovna zdravstvena organizacija in sprožila osem let trajajočo svetovno akcijo proti epilepsiji z geslom Stopimo iz sence. V Sloveniji so imenovani centri za epilepsijo v ljubljanskem Kliničnem centru, vendar pa ni nobene strukturirane enote za celostno obravnavo oseb z epilepsijo v državi, noben strokovnjak se s celotnim delovnim časom ne posveča tej bolezni. Po kadrih, opremi in organizaciji država v celostni obravnavi oseb z epilepsijo zaostaja za ekonomsko manj razvitimi državami EU - na voljo pa so vsa sodobna zdravila in možnost kirurškega zdravljenja v tujini.


več: www.ljnovice.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20040619124839442







Domov
Powered By GeekLog