Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20040505185115965




Melisa - moč, ki pomirja

nedelja, 9. maj 2004 @ 06:51 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Zorica Falež

Ko izrečemo misel "Mati narava", se niti ne zavedamo njenega resničnega pomena. Če bi ji znali prisluhniti, če bi znali živeti v sožitju z naravo in izrabiti tisto, kar nam velikodušno ponuja, bi nemara v nas zasijala hvaležnost in bi se porodila želja, ohraniti jo.

Ko pride pomlad in se ozrem okrog sebe, me vedno znova presune lepota barv in vonjav, ki nam jih podarja naša mati. Nato se odpravim na travnik, si naberem zeli in si pripravim poparek. Sedim pri oknu, počasi srebam čaj in opazujem, kako sonce ugaša skozi veje španskega bezga. Čutim harmonijo v sebi.

Med zelišči, ki jih uporabljam, si je posebno mesto v mojem srcu pridobila melisa.

MELISA je 70 cm visoka, močno razraščena rastlina. Listi so na robovih narezani in nekoliko dlakavi, nahajajo pa se na dolgih pecljih. Cvete julija in avgusta. Vsa rastlina ima nežen, prijeten vonj po limoni.

Domovina melise so sredozemske pokrajine. Gojiti so jo začeli Arabci v Španiji, odkoder so jo samostani razširili po srednji Evropi. Celo Karel Veliki se je zavzel zanjo. Danes jo gojijo po vrtovih, raste pa tudi v naravi, na suhih, sončnih legah.


Že antični zdravniki so jo uporabljali. Sv. Hildegard je menil o njej: "Kdor jo uživa, se bo rad smejal, ker njena toplota zajame vranico in razveseljuje srce." Bosonoge karmeličanke so v Parizu začele izdelovati "melisino žganje", ki učinkuje osvežujoče, poživljajoče in krepilno.

Uporabljajo jo pri histeriji, hipohondriji, krčih in motnjah pri mesečnem perilu, napenjanju, driskah, želodčnih težavah, astmi, depresijah, migreni, nespečnosti, živčnih srčnih boleznih itn.

Naredimo si poparek iz listov in popijemo 1-2 skodelici po potrebi.


Eterično olje iz melise rada dam v dišavno lučko, da mi osveži prostor, me pomiri in okrepi obenem, včasih ga dodam v olje za masažo in to ugodno vpliva name, kot tudi na tistega, ki ga masiram. Pravijo, da olje deluje antiseptično, spodbujevalno, protivirusno in proti depresiji in stresu. Uporabimo ga lahko proti ekcemu, dermatitisu in aknam.


In še recept, ki mi ga je povedala moja mama, za vse tiste, ki še delajo spomladi sirup iz bezgovih cvetov in cvrejo akacijo. Popolnoma enak sirup lahko naredimo iz melisinih listov.

Najbolje je uporabiti rastlino pred cvetenjem. Naberemo toliko melise - lahko uporabimo stebla in liste - da jo pokrijemo s tremi litri prekuhane in ohlajene vode. Rastlino v loncu kar dobro natlačimo. Pustimo stati pokrito 24 ur. Nato precedimo in dodamo 3 kg sladkorja in 4 dg citronke. Dobro premešamo in ustekleničimo. Sirup redčimo z vodo, z njim lahko sladkamo čaj. Ima prijeten vonj in okus po limoni.

Toliko o moji prijateljici melisi. Pa lepo prosim, spoštujte jo, enako kot njeno mater - naravo.


sorodni članek: Melisa

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20040505185115965







Domov
Powered By GeekLog