Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20040412163049273




Kaj nas učijo živali? (14)

sobota, 17. april 2004 @ 06:30 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Kaj nas učijo živali? (1)
Marjetka Jeršek

NENAVADNI HIŠNI LJUBLJENČKI

Mravlje, vešče, škorpijoni, netopirji, paličnjaki in pajki v vlogi hišnih ljubljenčkov - Mravlje preženemo z žajbljem in ustvarjalnostjo - Paličnjaki so mojstri kamuflaže - Najboljšo tkalko na svetu Atena spremeni v pajka - Tkemo niti svoje usode


Paleta izbire hišnih ljubljenčkov je tako široka, da v njej najdemo celo mravlje, vešče, škorpijone, v notranjosti Indonezije gojijo velikanske netopirje v kletkah, v vrtcih pri nas so zadnje čase baje priljubljeni paličnjaki, Zoran Predin pa ima menda udomačenega pajka. Ljudje, ki imajo nenavadne hišne ljubljenčke, se niso pripravljeni podrejati ustaljenim normam in dogmam, v njih tli uporniški ogenj, pravični borbeni duh, zavračenje podrejanja splošnemu mnenju in težnja po samospoštovanju ter ustvarjalnosti, ki jim pogosto v najbolj kritičnem trenutku presahne.

Predvsem v Združenih državah Amerike, pa tudi v Evropi in Avstraliji, starši otrokom pogosto podarjajo t.i. farme mravelj. Pod prozorno površino pravokotne oblike v približni velikosti srednje slike je možno opazovati labirintne rove mravljinčjega kraljestva, njihovo prehranjevanje, izleganje jajčec, dograjevanje bivališča... Od mravelj naj bi se otroci učili pridnosti, marljivosti, družbeno organiziranega življenja, smotrnosti, vztrajnosti in grajenja.


Rumena energija sodi v domeno mravelj

Mravlje načeloma sodijo med živali z zelo razvito rumeno energijo, ki v naše telo prehaja skozi sončni pletež - trebušno čakro, prav dobro pa obvladajo tudi korensko energijsko središče, ki pomeni energijski temelj telesa. Če imamo izrazite zdravstvene težave na enem izmed teh področij, bi nam bližina mravelj in njihovo duhovno učenje o energijah, ki jih obvladajo, lahko pripomogla k izboljšanju stanja.

Mravlje skupaj z osami, čebelami in termiti prištevamo med socialne žuželke. Med skupaj živečimi mravljami posamezne žuželke opravljajo različne zadolžitve. Imajo tudi posebno kasto bojevnikov, katerih naloga je ubraniti mravljišče pred sovražniki. Za bojevnike so značilne velike in močne kitinaste čeljusti. Nekatere mravlje gojijo posebne vrste gljiv. Vzgajajo jih na listju, ki ga "strižejo" z dreves. Mravlje imajo celo posebne "domače živali", nekakšne "kravice". Gre za listne ušice, ki izločajo sladko tekočino, kadar jih mravlje ščegetajo s svojimi tipalkami. Mravljam tekočina zelo tekne, zato za svoje "hišne ljubljenčke" pozorno skrbijo in jih branijo pred sovražniki. Tukaj naletimo na zanimiv primer, ko imajo naši hišni ljubljenčki svoje lastne hišne ljubljenčke oziroma domače živali.


Včasih se mravlje pojavijo v našem stanovanju ali hiši kot nepovabljene goste, ki brez vprašanja zasedejo mesto neprostovoljnih hišnih ljubljenčkov. Nekateri prisilni lastniki teh živalic se zatekajo h kemičnemu iztrebljanju, ki naj za ljudi in druge domače živali ne bi bilo nevarno, vendar pa mu vseeno uspe uničiti živa bitja, mravlje v tem primeru. Mravlje lahko odganjamo iz svojega bivalnega prostora na veliko bolj naraven in ustvarjalen način: z žajbljem in ustvarjalnostjo. Najprej jih pozorno opazujmo in poskušajmo razvozlati sporočilo, ki nam ga prinašajo. Smo preveč ali premalo delovni? Bi bilo dobro poskusiti s timskim delom? Ali bi bilo res tako težko pospraviti tiste drobtinice z mize, preden gremo spat? In podobno. Nato poskrbimo, da mravljinčje družbe ne bomo podzavestno vabili z ostanki hrane. Po poteh, kjer se običajno premikajo, nakapajmo čisto žajbljevo eterično olje, ki je na ravni modre energije.

Žuželke na splošno bolj privlači oranžna barva, muhe proti koncu življenja pa tudi modra. Tudi s pomočjo dišeče lučke prežamimo prostore z očiščujočim žajbljevim vonjem, potem pa se lotimo ustvarjanja česarkoli. Pišimo, slikajmo, rišimo, muzicirajmo, fotografirajmo, pecimo torte in pecivo, šivajmo, izrezujmo, počnimo kar koli, kar se nam zdi kreativno. In po nekaj dnevih ali tednih naj bi si mravlje izbrale druge "lastnike" ter drugo prebivališče.

V tibetanskem budizmu ima mravlja vlogo simbola za pridno življenje in pretirano navezanost na posvetne dobrine tega sveta.


Metulji prinašajo spremembe in preobrazbo

Vešče kot hišni ljubljenčki ne preživijo kdo ve koliko časa v stanovanju. Nočne metulje privabita luč ali plamen, tako da se pogosto opeče ali zgori. Vešča lahko pomeni tudi čarovnico, zato se vprašajte, kakšne coprnije boste morali uganjati, če se boste za vedno hoteli rešiti svojih težav. To vam sporoča vešča, ki se je ujela v vaš dom in tako nehote postala vaša sostanovalka.

Metulji, ki se zlasti pozno poleti in jeseni ob sončnem zatonu povabijo na obisk, pomenijo spremembo v našem življenju, ki je odvisna od tega, kje se pojavijo. To so najpogosteje temni, pisani admirali. Če metulja odkrijete v svoji spalnici, vam prinaša spremembo na ljubezenskem področju. Če se znajde v kuhinji, nakazuje na preobrazbo na področju pleksusa. Morda bi bilo dobro zamenjati prehrano, začeti s telovadbo ali ozaveščati davno vkoreninjene podzavestne strahove.


Škorpijon je gotovo ena od manj običajnih domačih živali. Če smo mu podelili status hišnega ljubljenčka, je v našem značaju gotovo odtenek ekscentričnosti. Vsekakor bomo morali biti previdni in poskrbeti, da škorpijon ne bo demostriral svojih strupenih moči nad nami in našimi bližnjimi. Tudi ni prav zdravo, da bi po svojih zamislih tekal naokrog, če obstaja možnost, da se prestraši in koga piči. Varnost je bistvenega pomena pri tovrstnih ljubljenčkih, ki nam lahko pomagajo odpraviti mnogo strahov, vendar ne na račun neprevidnosti.

V nekaterih predelih Afrike škorpijonovega imena sploh ne izgovarjajo na glas, ker to menda prinaša nesrečo ali celo smrt.
Zanimivo je, da so imeli Maji škorpijona za svoje božanstvo lova, pa tudi za simbol puščanja krvi in kesanja. Škorpijone so v Egiptu častili v podobi boginje Selket, ki je bila baje dobrohotne nravi.

V eni od grških antičnih legend se Artemida ubrani pohotnega Oriona tako, da nagovori škorpijona, ki ga piči v peto. Škorpijon je v tem primeru postal orodje maščevalne pravice. Glede na bajeslovni pomen dogodka sta bila tako Orion kot tudi škorpijon naposled spremenjena v ozvezdji.


Kameleonski paličnjaki in predrzna Arahne

Velikanski netopir v kletki se morda dobro počuti, obešen na vejo drevesa v kakšni od vasic indonezijskega pragozda. Netopirji so edini sesalci, ki letajo, zato se v tesni kletki ne počutijo dobro in jih lahko zajame potrtost ter pomanjkanje zanimanja za svet okrog sebe. Če pa jih spustimo, da prosto letajo po stanovanju, se nam utegnejo neprijetno zaplesti v lase, zavese ali akm drugam. Kot hišni ljubljenčki so hudo nepraktični, učijo pa nas nočnega videnja s pomočjo zvokov. Pogosto se namreč zanašamo zgolj na podatke, ki jih prejmemo skozi svoje oči v možgane, pomen slušnih informacij pa zanemarjamo. Netopirji pri nas jedo večinoma žuželke, v Aziji živijo plodojedi netopirji, tisti iz tropskih gozdov Južne Amerike pa drugim živalim zasadijo zobe v telo in jim pijejo kri.

Mojzes je menil, da je netopir nečista žival, simbol malikovanja in groze, na Daljnem zahodu pa verjamejo, da jim prinaša srečo.


Paličnjake ni težko gojiti in skrbeti zanje, zato so kot hišni ljubljenčki primerni tudi za predšolske otroke. Ker so omenjene žuželke prave mojstrice mimikrije, posnemanja, tudi nas naučijo, kako se stopimo s svojim okoljem in postanemo skorajda nevidni, ne da bi količkaj izstopali s svojim oblačenjem, vedenjem ali ravnanjem. Zakritje, kameleonska prilagodljivost, posnemanje, potrpežljivost, utišanje osebnostnega ega in zlitje z okoljem, vse to so lekcije, ki jih učijo paličnjaki.


Pajke najdemo v razredu pajkovcev, kjer se gnetejo še pršice, klopi, ščipalci in suhe južine. Imajo roparsko nrav, saj se prehranjujejo s spretno omreženimi ujetimi žuželkami, ki jih omrtvičijo s strupom, zapredejo v pajčevino, razmehčajo s slino in požro. Pri nekaterih vrstah samica po oploditvi požre samca.

Večina pajkov je človeku neškodljivih, celo koristijo mu, ker preganjajo neljube žuželke. Črnih vdov in trantel vam kljub temu ne priporočamo.

Od pajkov se učimo spretnosti tkanja svoje usode in kako v njeno mrežo ujeti tisto, kar ta hip najbolj potrebujemo. Antična legenda pripoveduje o predrzni lidijski mladenki Arahne, ki je na tkalski dvoboj izzvala samo boginjo Ateno, Zevsovo hči. Na koncu je Atena svojo zemeljsko tekmico spremenila v pajka, ki se nikoli ne neha pozibavati na svoji niti.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20040412163049273







Domov
Powered By GeekLog