Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20040205112445937




Zgodovina reikija

petek, 11. april 2008 @ 05:02 CEST

Uporabnik: sospita

Dr. Mikao Usui je vodil krščansko semenišče v Kjotu na Japonskem ob koncu 19.stoletja. Enega njegovih učencev je zanimalo, kakšno vrsto zdravljenja je uporabljal Jezus Kristus pri čudežnih ozdravitvah. Ker ni znal odgovoriti, se je odločil, da bo potoval po krščanskih deželah, dokler ne bo našel odgovora.

Proučeval je številna besedila, a vse je bilo zaman. Šele po vrnitvi iz Amerike je v zenbudističnem japonskem samostanu naletel na stare budistične sutre z znamenji in simboli v sanskrtu in zdelo se mu je, da bi utegnili biti pravi odgovor na zastavljeno vprašanje. Besedila je natančno proučil in sklenil, da bo 21 dni na gori Kurijami meditiral nanje.

Ob zori 21.dne je opazil, da se mu naglo približuje svetlobni žarek. Ko ga je dosegel, ga je nevidna sila vrgla ob tla in v tistem hipu je videl, da se na nebu izrisujejo v različnih barvah simboli, ki jih je našel v sutrah. Ko se je vračal z gore se je spotaknil ob kamen in si poškodoval prst. Spontano je položil dlani na krvaveči prst in bolečina je v hipu izginila, krvavitev pa se je ustavila.

Usui se je srečeval z mnogimi ljudmi, ki so imeli take in drugačne težave, in kmalu ugotovil, da njegove roke če jih položi na boleče mesto, blagodejno vplivajo na bolnikovo počutje. Toda bolezenska znamenja, ki so po terapiji izginila, so se pri večini bolnikov ponovila, pri enih prej, pri drugih pozneje. Da bi trajno ohranili zdravje, jim je svetoval kako naj živijo, in jim podelil iniciacijo reikija, ki jo je sam prejel na gori Kurijami.

Ko se je Usui zavedel, da je na pragu smrti, je mojstrstvo reikija podelil Čurigu Hajašiju, ki naj bi skrbel za nadaljnji razvoj reikija. Hajaši je v Tokiju ustanovil kliniko, kjer so ljudem pomagali do zdravja izključno s to metodo. Ozdravil je tudi Havajčanki Havajo Takata in ta se je tako navdušila nad reikijem, da se ga je začela učiti. Leta 1938 ji je Hajaši podelil mojstrstvo, potem pa je svoje znanje prenesla tudi na Zahod. Po smrti Havajo Takata sta njeno delo nadaljevali dve veliki mojstrici reikija. Phyllis Lei Furoumoto, Takatina nečakinja, ki je leta 1982 ustanovila mednarodno Reiki zvezo in Barbara Weber Ray, ki je ustanovila mednarodno ameriško združenje reikija (A.I.R.A.). Slednje se ne zgleduje strogo po tradicionalnih načelih reikija. V Pooni, ašramu duhovnega učitelja Oshoja, se je razvila tradicionalna oblika reikija, imenovana Osho neo-reiki.

KAJ JE REIKI

Reiki je zdravilska metoda, ki omogoča pridobivanje in utrjevanje zdravja. Z njo lahko pomagamo sebi in drugim.

Rei pomeni univerzalna kozmična enegija, ki pa označuje življensko energijo. Potemtakem reiki pomeni pritegniti iz vesolja univerzalno energijo in jo usmeriti v uporabnika reikija, ki jo bo izrabil kot življenjsko energijo za pridobivanje in utrjevanje zdravja na telesni, čustveni, umski in duhovni ravni.

Dr. Hajaši je reiki navadno pojasnil z besedami: »Prihaja iz vesolja. Je neizmerljivo velik in globok. Zategadelj ga v japonščini imenujemo reiki.«

Delovanje reikija bi še najlažje ponazorili s primerom. Recimo, da se odpravljate v klet, da bi pospravili ropotijo. Vzeli boste svečo, jo prižgali in se napotili v klet. Ob svetlobi, ki jo oddaja sveča, boste lahko pospravljali. Reiki je podobno kot svetloba sveče. Daje nam možnost, da pospravimo v sebi, se zlijemo z notranjo modrostjo in ozdravimo. Reiki nam ponuja najvišjo razpoložljivo vibracijo življenjske energije, od nas pa je odvisno, kaj bomo z njo naredili. Če se odpremo zanjo, bo počasi, vendar temeljito spreminjala naše življenje.Vendarle pa mora vsakdo prisluhniti sebi in delati v skladu s tem.

Če se bo nekdo silil v nekaj, kar ga močno presega, si bo nakopal le frustracijo. To ga bo oviralo, da bi stopil korak naprej. Reiki spodbuja spremembe, ki so v skladu s človekom. Če je na primer nekdo zagrizen mesojedec, ne more postati vegetarijanec čez noč, toda lahko postane zmeren mesojedec, končno pa tudi vegetarijanec. Čudežnost reikija je po mojem prav v spodbujanju, da v določenem trenutku naredimo največ, kar zmoremo, ne, da bi nas silil v nekaj, česar nismo sposobni.

Marjetka Novak

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20040205112445937







Domov
Powered By GeekLog