Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2003072612430473




Kako dobro znamo ocenit sebe

petek, 4. avgust 2006 @ 06:43 CEST

Uporabnik: Igor Petek

Se cenimo dovolj ali morda preveč? Ali smo sposobni narediti primerno samooceno? Obstaja veliko področij življenja, katerega živimo in v katerem je dobra samoanaliza še kako dobrodošla. Dobra samoocena nam pomaga, da vidimo oz, poznamo naše dobre in slabe strani. Pokaže nam naše omejitve in nam pomaga, da hodimo po poti naravnost ali navzgor in se umikamo napačnim potem.

Večina ljudi ima težave s samooceno. Največji vzrok za to je v tem, da imamo vsi takoimenovana slepa področja ali blind spots, katera enostavno ne vidimo in jih ne uspemo vklopiti v samoanalizo. Zaradi tega so nam pogosto potrebni drugi ljudje in to ne samo tisti najbližji, temveč tudi tisti, ki nas manj poznajo ali nas vidijo prvič. Njihovo videnje nas, nam običajno pokaže neko sliko, ki je samo nismo sposobni videti.

Med nami so tudi tisti redki, ki imajo dobro sposobnost samoanalize in so jo sposobni kontinuirano izvajati. Takšni ljudje so bolj hrabri in imajo določene sposobnosti, katere so nujne, da bi bila samoocena čimbolj točna. Ti ljudje imajo večjo profesionalno in osebno uspešnost od tistih, ki te sposobnosti nimajo.
Pa poglejmo kaj pravi o tem Daniel Goleman, avtor knjige Emocionalna inteligenca. On pravi, da ljudje, ki imajo sposobnost točne samoocene, imajo za to določene sposobnosti, ki jim to omogočajo. In te sposobnosti so:

-zavest o osebnih prednostih in slabostih
-refleksivnost in sposobnost učenja iz izkušenj
-odprtost za osebno kritiko, nove perspektive, samorazvoj in kontinuirano učenje
-sposobnost za avtoironijo in sposobnost za humor

Razen teh sposobnosti, Goleman tudi poudarja, da so naša slepa področja včasih premočna in nam na ta način onemogočajo uspeh. Če se nam dogajajo iste ali podobne napake v različnih situacijah, je to sigurno znak, da imamo preveč slepih področij. Nekatere napake so vezane na področje zaposlitve in te so: pretirana ambicija, lakota po moči, potreba po pomembnosti in nerealni cilji. Na osebnem področju so te napake lahko preobremenjenost z izgledom ali na primer potreba po tem, da imamo vedno prav in zadnjo besedo.

Čeprav slepa področja ni lahko prepoznati, je važno to, da se zavedamo, da jih imamo in da na njih lahko delamo. Ta slepa področja so naše slabosti, ki nas motijo v realizaciji samega sebe.
Na srečo je tako, da ko uvidimo te napake, lahko začnemo delati na tem, da to spremenimo.

Goleman pravi, da lahko nekdo, ki je aroganten in nestrpen, ko dobi uvid v to, postopoma odpravlja to napako in se nauči poslušati in jemati v obzir tudi tuja mišljenja. Tisti, ki na primer preveč dela in zanemarja ostala življenska področja, ko to uvidi, lahko začne postopoma uvajati v svoje življenje več ravnotežja.

Na koncu naj omenim, da nam točna samoocena pomeni korak, ki nas lahko reši pred raznimi neugodnostmi, napačnimi ocenami, nesporazuma z drugimi ali neuspeha. Odprtost za učenje, samorazvoj ter kontinuirana samoocena, nas lahko usmerijo na pot, ki bo trajno vplivala na našo osebno in profesionalno uspešnost.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2003072612430473







Domov
Powered By GeekLog