Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/200305301529260
Poprova meta
torek, 11. maj 2004 @ 06:16 CEST
Uporabnik: Marjana
Poznamo več vrst aromatične rastline z imenom meta: najbolj znana je črna ali poprova meta, ki diši po menti in popru. Znana je vrtna meta in njen osvežilen okus spominja na kumino. Kodrasta meta ima kodraste liste, sicer pa enak okus kot vrtna meta. Divja meta raste v vlažni zemlji in je manj aromatična.
Poprova meta raste v nasadih. Nabiramo liste, v juliju in avgustu. Pomaga pri želodčnih in črevesnih težavah s slabostjo in bruhanjem, napenjanju in krčih, pospešuje izločanje in nastajanje žolča v jetrih.
Poprova meta dviga samozavest, krepi voljo in zvišuje koncentracijo, ostri percepcijo ter sposobnost jasnega razmišljanja. Učinkovito pomaga pri glavobolu in migreni in tudi pri zobobolu in slabem zadahu. Pomaga pri pikih insektov in pri srbenju kože. Primerna je za savne. Učinkovita je pri močnem prehladu, uravnava potenje in izločanje sluzi, deluje antiseptično, spodbuja menstruacijo in blaži bolečine. Pomaga pri utrujenosti, vremenski občutljivosti, astmi, bronhitisu, revmi, bolečinah v mišicah in sklepih.
Priprava čaja: 1-2 zvrhani žlički listov mete prelijemo s 1/4 litra vrele vode in pustimo pokrito stati 10 min. Po potrebi spijemo 1-3 skodelice čaja na dan. Opozorilo: Čaj iz poprove mete ni primeren za trajno uporabo kot domači čaj.
Čaj skupaj z baldrijanom pomirja, pomaga proti nervozi, stresu in nespečnosti.
Eterično olje poprove mete osvežuje, pomirja in pripomore k boljši koncentraciji. Kanite nekaj kapljic eteričnega olja na robček, ga dajte pred nos in nekajkrat globoko vdihnite - olje poprove mete naj bi vam povrnilo energijo. Kopel v njej nas okrepi, saj nam pomiri živce.
Uporaba v ljudski medicini:
* čaj iz cvetoče rastline je dobrodejen za obkladke na čelo pri glavobolu, če ta ni posledica vročine, prav tako pomaga zoper naglavne hraste pri otrocih.
* za pospešitev poroda poprovo meto namakajo pol ure v toplem vinu in pripravek se spije
* liste se namaka v razredčenem vinskem kisu in nato spije pri spahovanju, nelagodnosti v želodcu, ter zoper gliste.
* zrezane liste skuhajo z ječmenovo moko in vodo v gosto kašo ter polagajo na čire
* iz zdrobljenih listov, kisa in kislega testa pripravljajo obkladke, ki jih polagajo na predel želodca zoper bruhanje, davljenje in boleče spahovanje
* soparo z et. oljem vdihavajo skozi nos pri katarju žrela in obnosnih votlin.
* voda poprove mete je dobra za splakovanje ust pri vnetju dlesni, zobobolov in ranjenem jeziku.
Stranski oz. neželeni učinki:
• dojenčki in majhni otroci ne prenašajo dobro čaja iz poprove mete (mentol dojenčke duši)
• stalno jemanje - pri bolnikih in starejših ljudeh povzroči srčna obolenja
• mentol v visokih odmerkih povzroči vnetne spremembe prebavnega trakta
• efektivna enkratna doza pri ljudeh pa nima stranskih učinkov
Uporaba v kuhinji
Meta vsebuje veliko eteričnega olja, mentol in menton, zato deluje osvežilno. Uporablja se za sadje, sadne solate, puding, krompir, stročnice, juhe, omake, ribje in mesne jedi.
S poprovo meto začinjajo koktajle in sadne sokove, dodajajo jo raznim čajnim mešanicam. Znamenita je ameriška metina omaka. Z meto lahko nadevamo potico ali štruklje ter začinjamo srbski pasulj.
MOJITO (koktejl)
Za njegovo priljubljenost je poskrbel Ernest Hemingway, ki ga je pil v havanski La Bodeguiti del Medio. Tam zdaj na njegov račun prodajo več kot 400 osvežilnih koktejlov na dan.
Priprava:
V kozarec damo žličko sladkorja, sok polovice limete in vejico sveže poprove mete. Vlijemo malo sode ali mineralne vode, da se sladkor raztopi, potem pa 0.5 dl belega ruma, tri kocke ledu in preostalo sodo ali mineralno vodo (90 mililitrov). Okrasimo lahko z limetino rezino.
Vir: Internet
Komentarji (0)
www.pozitivke.net