Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20030113010021446




Demokracija pri živalih

ponedeljek, 13. januar 2003 @ 01:00 CET

Uporabnik: Petra

Na podlagi novega teoretičnega modela, ki so ga izdelali znanstveniki, so ugotovili, da pri živalih ne obstaja diktatura posamezne živali.

Ta model nam dokazuje, da demokratično obnašanje ni edinstveno samo pri ljudeh, ampak tudi pri živalih, je izjavil Tim Roper z Univerze Sussex v Angliji.

Pri večini živali, ki živijo v tropih, kot so na primer opice ali jeleni, obstaja jasna hierarhija, kar se tiče parjenja, kjer prevladuje samo en samec, ki kontrolira tekmece. Znanstveniki pa so predpostavili, da ta dominantna žival sprejema tudi odločitve, kam bo trop šel, kako dolgo se bo hranil, nadaljuje Roper.



Ampak če dominantni samec lahko onemogoči tekmece, kar se tiče parjenja, to ne pomeni, da ima pri vseh ostalih odločitvah tropa glavno besedo.

Roper in njegova ekipa je zasnovala teoretični model na tropu jelenov. Te živali običajno preživijo večino časa tako, da se hranijo ali pa ležijo med prežvekovanjem. Vendar pa ni nujno, da vsak jelen v istem trenutku želi ležati oz. se hraniti.

V demokratičnem modelu so znanstveniki dovolili vsaki posamezni virtualni živali, da glasuje tako, da vstane, ko konča s prežvekovanjem. Dokazali so, da po tem modelu, ko polovica živali vstane, skupina nadaljuje potovanje. V diktatorskem modelu pa vse odločitve sprejema dominantni jelen.

Ko so primerjali teoretična modela, so ugotovili, da diktatorski model ni bil uspešen niti v primeru, ko je bil dominantni samec zelo izkušen.

Tim Roper nadaljuje, da je izvajanje demokratičnega načina odločanja zelo težka naloga, kar so pokazali tudi zadnje ameriške predsedniške volitve. Vendar pa za demokratično skupnost nista nujno potrebna glasovnica in razvito logično mišljenje.

Dr. Ana Dornhaus z Univerze Bristol je dodala, da model Ropera in Conradta ne bo dosti prispeval k razumevanju demokracije v človeški skupnosti, ampak bo spremenil zelo razširjeno pojmovanje, da pri živalih prevladujeta diktatura in nasilje.

Dorhnhausova dodaja še, da si demokracije ni izmislil človek.


http://novice.svarog.org/index.php?Novica=474


0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20030113010021446







Domov
Powered By GeekLog