NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 07-nov
  • Obvladovanje težavnih strank [Webinar]

  • sobota 08-nov
  • Gavro Quartet feat. Alex Sipiagin

  • nedelja 09-nov
  • Brata: glasbena komedija po resničnih dogodkih

  • ponedeljek 10-nov
  • Analogno

  • torek 11-nov
  • 40. Martinovanje v Mariboru

  • sreda 12-nov
  • Noč skrivnostnega umora

  • petek 14-nov
  • JAZZelnica: vaja orkestra

  • sobota 15-nov
  • Ustvarjalna sobota MKC Maribor

  • torek 18-nov
  • Komunikacija - Temelj dobrih odnosov

  • sreda 19-nov
  • Forum nove glasbe 2025 - Eksperimentirajmo!

  • četrtek 20-nov
  • Premiera prvenca Ester Ivakič: Ida, ki je pela tako grdo, da so še mrtvi vstali od mrtvih in zapeli z njo

  • petek 21-nov
  • COFESTIVAL 2025: Sylvain Huc & Mathilde Olivares: NOVO ŽIVLJENJE

  • sobota 22-nov
  • Mala šola varjenja piva

  • nedelja 23-nov
  • COFESTIVAL 2025: Sonja Pregrad: OBJEKT PLESA

  • ponedeljek 24-nov
  • 41. Slovenski knjižni sejem

  • sreda 26-nov
  • Forum nove glasbe 2025 - Razpoložljive skladbe

  • sreda 03-dec
  • Vabljeni na 15. Slovenski kongres prostovoljstva

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


     www.pozitivke.net dogodek 


    Maribere: Rdečelaska


     PREDSTAVLJAMO  
     

     AKCIJA  
     

    Kdaj:
    sreda, 10. november 2021 @ 18:00 CET - 20:00 CET
    Vrsta dogodka:
    Kje:
    Art club & cafe Wetrinsky, Maribor     


    Opis:

    Maribere: Rdečelaska

    Roman Rdečelaska je sestavljen iz treh delov. V prvem delu spremljamo 16-letnega Cema, ki je v poletnih počitnicah vajenec mojstra Mahmuta. Skupaj izkopavata vodnjak v predmestju Istanbula po starodavni metodi. Med izkopavanjem si Mahmut in Cem pripovedujeta zgodbe iz svojega življenja. Protagonist Cem sredi 80. let prejšnjega stoletja odrašča brez očeta. Tam se sreča z rdečelasko in je vpleten v dva dogodka, ki mu preobrneta življenje. V drugem delu preletimo novejšo turško zgodovino, kjer Pamuk opisuje tako spremembe na področju industrije kot tudi kulturno-nacionalne.

    Cem postane uspešen poslovnež, a hkrati vse bolj moralno sporen lik. Zgodbo začne Pamuk prepletati z mitom o Ojdipu in Suhrabu, ki ju Pamuk citira že v prologu. Zgodbo zaokroži tretji del, kjer svoj glas v monologu dobi Rdečelaska. Spoznamo, da sta Turčiji dve, napredna in nazadnjaška, ob tem nam prikaže položaj ženske v turški družbi in skupaj z njo ugotovimo, da usodi, zapisani v legendah, ni možno ubežati.
    Roman je zelo spretno stkan, kot perzijske preproge. V ospredju je tema odnosa med očetom in sinom. Pričara nam zgodbo o staromodni državi, njenih običajih, izginjajočih obrtih in literarni tradiciji.

    Orhan Pamuk (roj. 1952) je eden najbolj prominentnih turških pisateljev. Leta 2006 je prejel tudi Nobelovo nagrado za književnost. Ob tem je prejel zavidljivo število drugih nagrad. Do sedaj je napisal 12 romanov, več esejev, spominov in tudi scenarij za film posnet v letu 1991.

    Njegova dela so prevedena v več kot 40 jezikov. V slovenščino imamo prevedenih 7 romanov. Slovenski prevod romana Rdečelaska je izšel eno leto po izidu originala, še pred angleškim prevodom.




     
     
    Če vam je dogodek všeč, ga priporočite tudi drugim.

    [ Dodaj dogodek ][ Nazaj na Koledar ]





     

    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,78 seconds