Forum Menu 
Spisek forumov
Uporabniki
Najpopularnejši topici
 NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

ponedeljek 08-jun
  • Knjige na Borštniku

  • sreda 10-jun
  • (Z)mešani festival 2026: Koncert učencev KUD Coda, MePZ KUD Coda, (Z)mešane karaoke

  • petek 12-jun
  • TrojicaFest 2026

  • sobota 13-jun
  • Uvodna usposabljanja za prostovoljce_ke Ljubljana

  • nedelja 14-jun
  • BrassFest Medvode: Agropop, Dejan Dogaja

  • ponedeljek 15-jun
  • DON BROCO + Slay Squad

  • sreda 17-jun
  • Ljubljana Festival na Ljubljanici

  • četrtek 18-jun
  • Obuti maček

  • sobota 20-jun
  • 1974

  • nedelja 21-jun
  • Poletni večer s slovenskogoriškim pihalnim orkestrom KD MOL Lenart

  • torek 23-jun
  • Odprta plesna scena: Fragmenti v gibanju II • Globina na površju, Snježana Premuš

  • sreda 24-jun
  • Koncert Matjaž Rebolj - Prijatelji za Prijatelje

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu




     Spisek forumov > Splošno > Aktualno doma in globalno Nov topic Pošlji odgovor
     Vesolje
     |  Verzija prirejena za tiskanje
    Astronom
     marec 19 2013 21:36   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Danes sem komet C/2011 Panstarrs L4 uspel slikati iz Ljubljane. Tu je slika:

    Link



    Profil
    Quote
    Astronom
     marec 20 2013 19:02   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Ne vem, zakaj je prejšnja slika izpadla tako temno. Na fotoaparatu je veliko svetlejša. No, zdaj sem jo kar umetno posvetlil, tako, da se zdaj vidi tudi rep kometa.

    Novi link



    Profil
    Quote
    Nan
     marec 20 2013 19:20   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 01/26/08
    Posts: 767

    Astronom, kje je zdaj komet, kdaj je viden?


    Profil
    Quote
    Astronom
     marec 20 2013 22:36   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Komet zahaja kaki 2 uri za Soncem. Najbolje je viden okoli pol-osme ure zvečer, ko na zahodnem obzorju še ni čisto temno in je komet približno 15 do 20 stopinj nad severo-zahodnim obzorjem. To je približno 1/5 višine med obzorjem in zenitom ... Komet najlažje najdete z daljnogledom (seveda, če ni oblačno ...) in ko veste kje je, se ga vidi tudi s prostimi očmi. Je približno tako svetel, kot zvezde Velikega voza, le da je bolj difuzen od zvezd in ima rep ...

    Tu sta še linka do dveh slik, posnetih iz Slovenije:

    Medvedje Brdo, Slovenija

    Mali Rakitovec, Slovenija


    Profil
    Quote
    Astronom
     marec 21 2013 23:47   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Danes so bili idealni pogoji za opazovanje in nastala je še ena slika:



    Profil
    Quote
    Astronom
     marec 24 2013 18:08   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Polarni sij 17. marca ... 4 ure v par minutah ...



    Profil
    Quote
    Astronom
     marec 27 2013 22:15   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    NASA se že pripravlja na možnost trka kometa 2013 A1 z Marsom. Čeprav je trenutno ocenjena možnost trka le 1 : 2000, jih že skrbi, kaj bo s sondami, ki raziskujejo po Marsovi površini. Vsekakor bodo sonde iz Marsa imele čudovit pogled na komet in gotovo bodo komet tudi posnele. Dan D naj bi bil oktobra 2014.


    Profil
    Quote
    Astronom
     april 03 2013 19:42   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Komet C/2011 L4 Panstarrs se je danes navidezno približal Andromedini galaksiji. Še vedno je odlično viden v daljnogledu, vendar ne iz naših krajev, saj se oblaki kar nočejo umaknit. Slika prihaja iz Irske.



    Profil
    Quote
    Astronom
     april 09 2013 22:50   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    NASA IMA PROBLEME S KOMUNIKACIJO S SONDAMI NA MARSU

    Mars prihaja v konjunkcijo s Soncem. Trenutno je navidezno le dve stopinji stran od Sonca, kar že povzroča težave pri komunikaciji s sondami na njegovi površini. 17. aprila bo Mars v konjunkciji s Soncem, se pravi za Soncem in bo navidezno le 0,4 stopinje stran. NASA se pripravlja na dneve brez komunikacije, saj Sonce, ki se nahaja na poti signalov, predstavlja veliko oviro in vir raznoraznih radijskih motenj ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     april 11 2013 21:17   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Po dolgem času je danes, 11. aprila ob 09h16m po našem času, s sončeve površine spet izbruhnil močnejši CME v smeri Zemlje. CME, ki je bil zelo močan v UV spektru, je dosegel klaso M6 in izhaja iz skupine peg AR 1719, ki je prav zdaj obrnjena proti Zemlji. NASA napoveduje, da bo CME zadel Zemljo pojutrišnjem.



    Na sliki, ki jo je posnel SOHO sta vidna tudi dva planeta, Venera in Mars, ki sta trenutno navidezno blizu Sonca ...




    Profil
    Quote
    Astronom
     april 16 2013 21:17   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Še ena hitro rastoča skupina peg AR 1723, ki predstavlja potencial za močnejši izbruh (CME) je "zrasla" na sončevi površini in se zdaj obrača proti nam ...



    Profil
    Quote
    Astronom
     april 16 2013 21:37   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    NA MVP SO MORDA UJELI "TEMNO SNOV"

    Na Mednarodni vesoljski postaji (MVP) ali angleško ISS že skoraj dve leti deluje Alpha Magnetic Spectrometer (AMS), ki ga je na njen krov ponesel v svoji zadnji misiji Endeavour (predzadnja, 134-ta misijain Space Shuttlov). S tem spektrometrom so ujeli že okoli 25 milijard kozmičnih žarkov, ki kažejo večinoma na prisotnost pozitronov, ki bi lahko predstavljali tako imenovano "temo snov" Vesolja. Temna snov sicer predstavlja zgolj hipotetičen izraz za "manjkajočo maso". Namreč, če bi vso maso Vesolja tvorila zgolj snov, ki jo lahko zaznamo, potem na podlagi znanih fizikalnih zakonov (predvsem gravitacijskih), Vesolje sploh ne bi smelo biti takšno, kot je videti.



    Profil
    Quote
    Forum generiran v : 29,28 sekundah
    Nov topic Pošlji odgovor



     Časovni okvir je CEST. Ura je 10:27

    Običanji topici Običanji topici
    Zaklenjeni topici Zaklenjeni topici
    Prilepljeni topici Prilepljeni topici
    Novosti Novosti
    Prilepljeni topici W/ Novosti Prilepljeni topici W/ Novosti
    Zaklenjeni topici W/ Novosti Zaklenjeni topici W/ Novosti
    Dovoljen ogled postov od gostov 
    Gostje lahko dodajo poste 
    Omogočen celoten HTML 
    Cenzuriranje 




    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2026 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 29,69 seconds