Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah
lahko dobivaš tudi na dom.
Zadnji izsledki analiz, ki so jih včeraj podali NASA-ini znanstveniki:
Meteorid (asteroid), ki je 15. februarja ob 9h30m po lokalnem času eksplodiral nad ruskim mestom Chelyabinsk je meril v premeru približno 17 metrov in je bil težak 10 tisoč ton. Njegova hitrost s katero je priletel v zemljino atmosfero je znašala okoli 18 km/s. Razneslo ga je na višini 20 do 25 km, eksplozija naj bi bila primerljiva z eksplozijo 500 kiloton TNT. Razdejanje je ustvaril udarni val, ki je zemeljaska tla dosegel nekaj minut po preletu oziroma eksploziji.
Details:
After a huge fireball exploded over Russia Ural mountains, producing meteorite shower many more people have became interested in meteorites. The type of Russian meteorite is Chondrodites. Fresh, not weathered Chondrodites have a fusion crust after their encounter with the Earth atmosphere, but most of them are not spectacular. Yet a microscopic view of a Chondrodite reveals its hidden beauty. As an abstract painting it displays an amazing network of different crystals that sometimes are located inside Chondrules, round grains found in chondrites.
Vest o padlem ruskem meteorju je kar malo zasenčila napovedani mimolet asteroida 2012 DA14, ki je na isti dan, torej 15. februarja zvečer letel mimo Zemlje na višini 27 tisoč km, kar je rekordno blizu za vesoljske razmere. Vseeno pa je 27 tisoč km kar daleč, ko hočemo posneti kakšen detalj 50 meterskega asteroida. NASA-in radar je posnel zaporedje teh slik asteroida:
Bedno, ne ?
A poglejte, kaj je naredil Švedski heker, ki se je malo poigral s posnetki, jih malo obdelal in jih združil v animacijo:
Bliža se prvi letošnji obisk večjega kometa. Komet C/2011 L4 (Panstarrs), ki sem ga omenil že pred dobrim mesecem, je zdaj z južne poloble že viden s prostimi očmi. Približno tako je svetel, kot zvezde Velikega voza. Komet bo iz naših krajev viden po 10. marcu, ko bo tudi najbližje Soncu in Zemlji. Opazovali ga bomo lahko v večerni zarji na zahodni strani neba. Komet je že razvil tri repe: ionski, plinast in prašni. Slika je bila posneta danes in prihaja iz Nove Zelandije.
Zadnji izsledki analiz, ki so jih včeraj podali NASA-ini znanstveniki:
Meteorid (asteroid), ki je 15. februarja ob 9h30m po lokalnem času eksplodiral nad ruskim mestom Chelyabinsk je meril v premeru približno 17 metrov in je bil težak 10 tisoč ton. Njegova hitrost s katero je priletel v zemljino atmosfero je znašala okoli 18 km/s. Razneslo ga je na višini 20 do 25 km, eksplozija naj bi bila primerljiva z eksplozijo 500 kiloton TNT. Razdejanje je ustvaril udarni val, ki je zemeljaska tla dosegel nekaj minut po preletu oziroma eksploziji.
Izračuni in analize, ki jih je izvedla NASA na podlagi zadnjih opazovanj, kažejo, da se bo na novo-odkriti komet 2013 A1 (Siding Spring) na svoji poti 19. oktobra 2014 močno približal Marsu in ne morejo izključiti celo možnosti trčanja z rdečim planetom.
Komet C/2011 Panstarrs L4 pa prihaja tudi na naše (severno) nebo. Možno ga bo opazovati zvečer, po sončnem zahodu. Komet je (bo) viden s prostimi očmi in je svetel, kot ena izmed zvezd Velikega voza, le da ima ta zvezdica tudi rep. Skica prikazuje, kako bo v marcu komet viden iz naših krajev v večerni zarji nad zahodnim obzorjem. Predlagam uporabo daljnogleda:
Kot so pokazale analize koloradskega vesoljskega centra, naj bi 22. januarja letos v Ruski satelit BLITS treščil ostanek kitajskega vremenskega satelita Fengyun 1C, ki so ga le ti razstrelili že leta 2007. Od takrat namesto satelita v orbiti kroži okoli 3000 manjših kosov - smeti. Rusi so namreč 4. februarja letos ugotovili, da se z njihovim satelitom nekaj čudnega dogaja. Prišlo je namreč do odstopanja v višini in rotaciji satelita ... Omenjene analize so pokazale, da je nekaj dni pred tem očitno prišlo do trka ...
Vesoljske smeti sicer postajajo velik problem, saj predstavljajo veliko nevarnost za "trke v vesolju".
Naša rojakinja po materini strani, komandantka Sunita Williams, nam razkaže mednarodno vesoljsko postajo (MVP) ... se res splača vzet 25 minut in tole pogledat - kajti tega ne vidiš vsak dan:
In kdo je Sunita Williams?
Sunitin oče je indijskega rodu iz zvezne države Gudžarat, medtem ko njena mati Bonnie Zalokar slovenskega rodu, saj so njeni predniki prišli iz vasi Leše pri Tržiču. Williamsova, ki je v Indiji izjemno priljubljena, saj jo imajo praktično za svojo astronavtko, je dvakrat že obiskala Slovenijo; zlasti njen zadnji obisk leta 2009 je bil zelo odmeven.
V vesolje je prvič poletela decembra 2006 na krovu raketoplana Discovery. Na postaji je z drugimi člani tvorila ekspedicijo 14 in po prihodu novih vesoljcev ekspedicijo 15. Iz takratnega obdobja v vesolju so ji pripisali tri rekorde za žensko astronavtko – v vesolju je preživela 195 dni, opravila štiri sprehode in skupno na sprehodih preživela 29 ur in 17 minut. Še danes je ostal nedotaknjen prvi rekord. Med zanimivostmi s tistega obdobja je tudi njen vesoljski tek, ko je kar na postaji odtekla Bostonski maraton. Na Zemljo se je vrnila junija 2007. Williamsova je znana tudi po tem, da je v vesolje s seboj odnesla kranjsko klobaso.
Zgornji posnetek je nastal lansko jesen, ko je komandovala na MVP in sicer zadnjega dne pred vrnitvijo na Zemljo ...
Zanimiva slika kometa, ki jo je posnela vesoljska sonda STEREO-B. Na sliki desno je Zemlja, levo pa ogromen CME, ki je pred dvemi dnevi izbruhnil s Sončne površine
Komet smo končno dočakali tudi na našem nebu, saj se je danes zjasnilo. Komet je zelo svetel, a majhen ter v večerni sončni zarji nizko nad zahodnim obzorjem. Lepo je viden v daljnogledu.