Forum Menu 
Spisek forumov
Uporabniki
Najpopularnejši topici
 NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

ponedeljek 08-jun
  • Knjige na Borštniku

  • sreda 10-jun
  • (Z)mešani festival 2026: Koncert učencev KUD Coda, MePZ KUD Coda, (Z)mešane karaoke

  • petek 12-jun
  • TrojicaFest 2026

  • sobota 13-jun
  • Uvodna usposabljanja za prostovoljce_ke Ljubljana

  • nedelja 14-jun
  • BrassFest Medvode: Agropop, Dejan Dogaja

  • ponedeljek 15-jun
  • DON BROCO + Slay Squad

  • sreda 17-jun
  • Ljubljana Festival na Ljubljanici

  • četrtek 18-jun
  • Obuti maček

  • sobota 20-jun
  • 1974

  • nedelja 21-jun
  • Poletni večer s slovenskogoriškim pihalnim orkestrom KD MOL Lenart

  • torek 23-jun
  • Odprta plesna scena: Fragmenti v gibanju II • Globina na površju, Snježana Premuš

  • sreda 24-jun
  • Koncert Matjaž Rebolj - Prijatelji za Prijatelje

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu




     Spisek forumov > Splošno > Aktualno doma in globalno Nov topic Pošlji odgovor
     Vesolje
     |  Verzija prirejena za tiskanje
    Astronom
     februar 13 2013 23:50   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Tole pa je simulacija mimoleta:



    Kot je razvidno, bo iz Evrope viden zadnji del mimoleta ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     februar 14 2013 00:28   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    ... in še, kje asteroid najdemo med zvezdami - viden bo z daljnogledom ...



    Večja slika

    Slika je približna, saj upošteva, kot da je Zemlja točkasta in da gledamo iz točke, kjer je središče Zemlje ... Namreč na površini Zemlje je za vsak kraj malce drugačen izračun ... a vseeno ... Najbližje Zemlji bo asteroid po našem času ob 20h25m (UT+1h) in bo takrat nekje med Levom in Devico. Potem nadaljuje pot preko Velikega voza v Mali voz, torej proti Severnici ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     februar 14 2013 21:27   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    ON LINE - SIMULACIJA mimoleta asteroida 2012 DA14



    LINK


    Profil
    Quote
    Astronom
     februar 15 2013 08:41   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Rusija: dež meteoritov ranil več ljudi

    Moskva - Osrednjo Rusijo je danes zajel dež meteoritov, ki so eksplodirali v zraku, delci pa so dosegli tudi tla in razbijali okna. Več ljudi je ranjenih, poroča Slovenska tiskovna agencija.

    Do pojava naj bi prišlo, ko je meteorit nad Uralom v osrednji Rusiji razpadel in so nato delci delno zgoreli v spodnjem delu atmosfere, je kot poroča STA pojasnil predstavnik lokalnih oblasti.

    Delci so nato dosegli Zemljo, padali pa so tudi po sicer redkeje naseljenem območju v pokrajini Čeljabinsk, je še pojasnil. Ponekod so popokala tudi stekla na oknih, doslej pa so našteli najmanj štiri ranjene, je še dodal.

    Vir: www.delo.si


    Profil
    Quote
    Astronom
     februar 15 2013 11:29   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Tole pa ni več hec ...

    Očitno ima asteroid 2012 DA14 "družbo" manjših asteroidov ...

    Novica na 24-ur.com:
    Več kot 400 poškodovanih v meteorskem dežju

    Osrednjo Rusijo je zajel dež meteoritov. Več kot 400 ljudi je bilo poškodovanih, 14 jih je ostalo v bolniški oskrbi. Tudi škoda je ogromna. Za nekaj časa je obstal promet, zmanjkalo je elektrike, motene pa so bile tudi telefonske povezave. Šole in vrtci ostajajo zaprti.

    http://www.24ur.com/dez-meteoritov-povzrocil-paniko-in-precejsnjo-skodo.html

    Nad gorsko verigo Ural v osrednji Rusiji je razpadel meteorit, njegovi delci pa so dosegli Zemljo in povzročili kar nekaj škode v pokrajini Čeljabinsk. Meteorit naj bi prestregla in razstrelila ruska vojska. Medtem pa Sergej Smirnov iz observatorija Pulkovo opozarja, da obstaja zelo velika verjetnost, da bo v naslednjih nekaj urah v Zemljino atmosfero vstopil še en meteorit.

    Zaradi meteornega dežja je moralo zdravniško pomoč poiskati več kot 400 ljudi, številni so bili poškodovani ob pokanju stekla. Poškodbe naj ne bi bile resne, je pa 14 ljudi ostalo na zdravljenju. Zdravniki so sicer zdravili le ureznine in praske.

    Meteorski dež je povzročil tudi veliko škode na stavbah. Popokana so številna okna, poškodovane so fasade, najhuje pa jo je odnesla tovarna cinka, kjer se je porušilo tudi več sten. Poleg razbitih oken so bile poškodovane tudi fasade stavb, poročajo pa tudi o izpadih elektrike in motnjah na mobilnem omrežju. Iz poslovnih stavb v središču Čeljabinska so evakuirali zaposlene.

    Na terenu je kar 20.000 reševalcev, poroča Russia Today, ki se sklicuje na vire z ministrstva za izredne razmere. Na teren so poslali tudi tri letala, ki bodo prečesala območje in preverila, ali je morebiti še več škode in poškodovanih. Sreča v nesreči je, da gre za precej redko poseljeno območje.

    Predvsem so padajoči delci povzročili paniko med ljudmi. "Ob 11. uri po tamkajšnjem času smo prejeli nešteto klicev. Ljudje so nas klicali zaradi izpada elektrike in poškodb, nekateri pa so bili le panični," je za Interfax povedal predstavnik tamkajšnjih oblasti.


    Profil
    Quote
    sialinisi
     februar 15 2013 14:59   
    Forum Sonček
    Sonček

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/19/11
    Posts: 8

    Tako komet prebija zvočni zid....

    http://www.youtube.com/watch?v=Hi_ruMTz_iA

    v 27 sek. naslednjega posnetka...

    http://www.youtube.com/watch?v=5SJuH0BzS6w

    in dober posnetek...

    http://www.youtube.com/watch?v=fn4n_Y9_DZ8

    Lep dan želim,

    Grega P.


    Profil
    Quote
    Astronom
     februar 15 2013 16:31   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Udarni val je očitno dosegel zemljo kar kakšno minuto potem, ko je stvar preletela nebo ...

    No medtem je Ruska vojska zanikala novico o razstreljevanju meteorida ... moram priznat, da če bi bilo to res, bi bili lahko Američani že pošteno v skrbeh ...

    Po vseh teh posnetkih celo domnevam, da je razlog za toliko poškodb prav udarni val, ki je razbil stekla in rušil nekatere zidove ... sicer so menda našli nek 6-meterski krater ... ni pa še nobene novice, da bi našli kakšen meteorit, torej dejanski ostanek meteorida, ki je zašel v zemljino atmosfero ...

    Tu je še en video, ki so ga objavili tudi na 24ur.com



    Profil
    Quote
    Violeta
     februar 15 2013 16:46   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 04/29/06
    Posts: 210

    ...6metrski krater? in takšna moč udarnega vala? ...tukaj je neujemanje...
    Mislim, da bi bilo najbolje, da je to res bil meteorid... in ne nekaj čisto zemeljskega...


    Profil
    Quote
    Nan
     februar 15 2013 16:54   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 01/26/08
    Posts: 767

    Mogoče je počila kakšna "zalutala" petarda, v Beogradu so praznovali Dan državnosti...


    Profil
    Quote
    Violeta
     februar 15 2013 17:24   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 04/29/06
    Posts: 210

    ne vem kako je v Beogradu, v Severni Koreji so zgleda sami "prazniki", tudi danes so bili ob zgodnjih jutranjih urah zelo aktivni na svojem kozmodromu.


    Profil
    Quote
    Astronom
     februar 15 2013 21:34   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Pozdravljena Violeta, pozdravljena Nan ...

    Ob takem dogodku, kot je bil danes zjutraj nad Rusijo, se informacije zelo hitro lahko popačijo. O 6 meterskem kraterju so pisali na strani www.delo.si in sicer v kontekstu, da naj bi meteorit padel v jezero, kjer naj bi nastal krater, kar lahko sklepamo, da so se informacije pomešale s tistim dogodkom iz davnega leta 1908 v Tunguski, kjer naj bi Italjanska odprava našla neki krater na dnu jezera, ki pa naj ga pred letom 1908 tam ne bi bilo ... tako da celo dvomim, da je informacija o kraterju sploh povezana z današnjim dogodkom. Še vedno namreč mislim, da je vso gmotno škodo danes v Rusiji povzročil udarni val, ki je, kot smo slišali od očividcev sledil šele kake 3 minute po pojavu bolida. Takrat so namreč šele pokala okna. Je pa morala biti res močna detonacija, če upoštevamo hitrost zvoka 340m/s, pomeni, da je bila detonacija okoli 60 km daleč in če so v takem radiju pokala stekla, je bilo opustošenje veliko, pa čeprav kosi sploh niso popadali na zemeljska tla.

    Drugače pa jutranji dogodek po poročanju NASA ni povezan z mimoletom asteroida 2012 DA14, ki pravkar leti mimo Zemlje:

    Editor's Note: NASA statement on Russia meteor:
    "According to NASA scientists, the trajectory of the Russia meteor was significantly different than the trajectory of the asteroid 2012 DA14, making it a completely unrelated object. Information is still being collected about the Russia meteor and analysis is preliminary at this point. In videos of the meteor, it is seen to pass from left to right in front of the rising sun, which means it was traveling from north to south. Asteroid DA14's trajectory is in the opposite direction, from south to north."

    Preliminary information indicates that a meteor in Chelyabinsk, Russia, is not related to asteroid 2012 DA14, which is flying by Earth safely today.

    The Russia meteor is the largest reported since 1908, when a meteor hit Tunguska, Siberia. The meteor entered the atmosphere at about 40,000 mph (18 kilometers per second). The impact time was 7:20:26 p.m. PST, or 10:20:26 p.m. EST on Feb. 14 (3:20:26 UTC on Feb. 15), and the energy released by the impact was in the hundreds of kilotons.

    Based on the duration of the event, it was a very shallow entry. It was larger than the meteor over Indonesia on Oct. 8, 2009. Measurements are still coming in, and a more precise measure of the energy may be available later. The size of the object before hitting the atmosphere was about 49 feet (15 meters) and had a mass of about 7,000 tons.

    The meteor, which was about one-third the diameter of asteroid 2012 DA14, was brighter than the sun. Its trail was visible for about 30 seconds, so it was a grazing impact through the atmosphere.

    It is important to note that this estimate is preliminary, and may be revised as more data is obtained.


    Profil
    Quote
    Astronom
     februar 16 2013 10:53   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Tale izjava na SpaceWeather.com le še potrjuje moje domneve, namreč, da je vsa gmotna škoda in poškodbe posledica udarnega vala v višjih slojih atmosfere, ko je meteorid priletel v atmosfero. Izjava tudi potrjuje, da niso našli še mobenega ostanka padlega telesa, čeprav so delci zagotovo popadali tudi na tla. Zdaj se bo začela iskalna akcija ostankov, torej meteoritov na celotni aktualni površini, saj najdba takšnih ostankov pomeni veliko bogastvo za znanost in raziskovalce ...

    Skratka od "Meteorskega dežja", ki naj bi opustošil mesto, je ostalo le še ime ...

    RUSSIAN METEOR UPDATE: On Friday, February 15th at 9:30 am local time in Russia, a small asteroid struck the atmosphere over the city of Chelyabinsk and exploded. According to reports from news organizations and Russian authorities, as many as 1000 people received minor injuries from the shock wave. This is the most energetic recorded meteor strike since the Tunguska impact of 1908.

    Researchers have conducted a preliminary analysis of the event. "Here is what we know so far," says Bill Cooke, head of NASA's Meteoroid Environment Office. "The asteroid was about 15 meters in diameter and weighed approximately 7000 metric tons. It struck Earth's atmosphere at 40,000 mph (18 km/s) and broke apart about 12 to 15 miles (20 to 25 km) above Earth's surface. The energy of the resulting explosion was in the vicinity of 300 kilotons of TNT."

    "A shock wave propagated down and struck the city below, causing large numbers of windows to break, some walls to collapse, and minor damage throughout the city," he continued. "When you hear about injuries, those are undoubtedly due to the effects of the shock wave, not due to fragments striking the ground. There are undoubtedly fragments on the ground, but as of this time we know of no recovered fragments that we can verify."

    It is natural to wonder if this event has any connection to today's record-setting flyby of asteroid 2012 DA14. Paul Chodas of the Near Earth Object Program at JPL says no. "The Russian fireball is not related to 2012 DA14 in any way. It's an incredible coincidence that we have had these two rare events in one day."


    Profil
    Quote
    Forum generiran v : 23,00 sekundah
    Nov topic Pošlji odgovor



     Časovni okvir je CEST. Ura je 10:40

    Običanji topici Običanji topici
    Zaklenjeni topici Zaklenjeni topici
    Prilepljeni topici Prilepljeni topici
    Novosti Novosti
    Prilepljeni topici W/ Novosti Prilepljeni topici W/ Novosti
    Zaklenjeni topici W/ Novosti Zaklenjeni topici W/ Novosti
    Dovoljen ogled postov od gostov 
    Gostje lahko dodajo poste 
    Omogočen celoten HTML 
    Cenzuriranje 




    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2026 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 23,58 seconds