Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah
lahko dobivaš tudi na dom.
Asteroid 433 Eros je bil odkrit že davnega leta 1898 in je eden večjih NEO-tov, torej blizu Zemlje letečih asteroidov. S svojimi skoraj 17-imi km premera je večji od tistega asteroida, ki je pred 65 milijoni let zbrisal dinozavre z obličja zemlje.
http://sl.wikipedia.org/wiki/433_Eros
Erosa lahko opazujemo na nebu - najbolje okoli polnoči, a potrebujemo daljnogled in nekaj orientacije po nebu. Najbližje bo 31. januarja. Najdemo ga lahko približno na jugu, kjer so takrat ozvezdja Lev, Sekstant in Hidra.
Eros je iz Leva že prešel v Sekstanta, 5. februarja pa se seli v Hidro. Naslednji link vam ga pomaga najti:
Pravkar odkrit 14 meterski asteroid 2012 BX34 bo jutri, 27, januarja ob 16:30 po našem času preletel zemljo na višini le 77 tisoč km. To je višina, ki ustreza dva-kratni višini geostacionarnih satelitov (satelitska TV) ... Nevarnosti trčenja ni !
Komet Garradd, o katerem sem pisal že septembra lani, je zdaj viden s prostimi očmi. Seveda če opazujemo nebo daleč stran od mestnega smoga in luči. V daljnogledih in manjših teleskopih je odlična tarča opazovalcev. Najdemo ga v ozvezdju Herkula, v katerem se navidezno zadržuje že od srede septembra. Zvezdno karto z vrisano potjo kometa najdete na tej strani:
Nekoč sem rekla prijatelju, da bi počela nekaj čisto novega.
"Raziskuj neznane rastline," je predlagal.
"To že," sem odvrnila, "ampak pred tem moram najprej spoznati znane."
Nasmehnil se je: "Torej, kar nekaj dela…"
Toliko neznanega je na tem planetu – koliko šele zunaj njega. A spoznavanje se začne s prvimi koraki, počasi in vztrajno. Marsikdaj moramo za to biti pravi čas na pravem mestu.
Fino, Astronom, da svoj pogled vesolja deliš z nami.
Vsak trenutek lahko spoznavamo kaj novega. Saj trenutek ni enak trenutku. Če ga zamudimo, se nikoli več ne vrne. A naj nam ne bo žal za zamujene trenutke ! Ker če bomo žalovali za njimi, lahko zamudimo še tiste, ki šele prihajajo.
Trenutke ne skušajmo zgrabiti, pač pa jih le opazujmo, kako s seboj nosijo tisto, kar lahko spoznavamo. Priklopimo se na ta tok in pustimo, da nam sami prinesejo tisto, kar nam je za spoznati ... Kaj je znano in kaj neznano ? Kdo ve ? Ali sploh lahko rečemo, da nam je nekaj znano ?
Dela je dosti, kolikor hočeš, a če je radost tista, ki te motivira, to sploh ni težko. Koliko rastlin si že spoznala ? Vzemi bolj kot retorično vprašanje. Vedno smo na pravem mestu. Ker enostavno drugje ne moremo biti. Smo "Tukaj" in "Zdaj" ! Če še vemo, v katero smer bi radi šli, potem smo že na dobri poti. Potem je potrebna samo še vztrajnost. In cilj mora priti !
Vendar ponavadi na koncu ugotovimo, da je pot mnogo bolj pomembna od cilja ...
Res sem vesel, da moja pisanja zanimajo še koga ... končno je to edini smisel ...
Luna v konjunkciji z Marsom - okoli dveh ponoči sta na jugu ...
Mars postaja vedno bolj svetel, saj bo marca meseca v opoziciji (s Soncem). To pomeni, da se bo marca na svojem "vrtiljaku" spet najbolj približal Zemlji. To je tudi čas, ki je najbolj primeren za opazovanje Marsa. Planet Mars, ki ga izdaja njegova značilna rdeča barva, je v času opozicije praktično nemogoče zgrešiti na nebu...