Forum Menu 
Spisek forumov
Uporabniki
Najpopularnejši topici
 NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 14-jun
  • BrassFest Medvode: Agropop, Dejan Dogaja

  • ponedeljek 15-jun
  • DON BROCO + Slay Squad

  • sreda 17-jun
  • Ljubljana Festival na Ljubljanici

  • četrtek 18-jun
  • Obuti maček

  • sobota 20-jun
  • 1974

  • nedelja 21-jun
  • 70. Veganski Pohod za Vsakogar - Begunjščica (2060 m)
  • Poletni večer s slovenskogoriškim pihalnim orkestrom KD MOL Lenart

  • torek 23-jun
  • Odprta plesna scena: Fragmenti v gibanju II • Globina na površju, Snježana Premuš

  • sreda 24-jun
  • Koncert Matjaž Rebolj - Prijatelji za Prijatelje

  • ponedeljek 29-jun
  • Raznolikost v prostovoljnem delu - Prostovoljska akademija 2026

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu




     Spisek forumov > Splošno > Aktualno doma in globalno Nov topic Pošlji odgovor
     Vesolje
     |  Verzija prirejena za tiskanje
    Astronom
     januar 03 2012 21:41   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Ob 22h (čez 20 minut) bodo na SLOOH v živo spet prenašali pogled skozi teleskop. Tokrat spet provocirajo z uganko:

    Chinese astronomers observed this supernova in 1054; John Bevis discovered the nebula in 1731. It was Charles Messier's independent discovery in 1758 that prompted his catalogue and the use of a telescope for his comet-hunting. Can you name this supernova remnant?

    Ampak tokrat vem odgovor. Gre za meglico imenovano Rakavica (Crab Nebula) z oznako M1 v Biku in je ostanek zgoraj omenjene supernove, o kateri poročajo stari kitajski zapisi:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Crab_Nebula

    Verjetno bo prenos kratek, zato tisti, ki želite opazovati v živo, bodite točni, ker je to enkratna priložnost, če še niste pogledali skozi teleskop. Še enkrat link, da ne bo treba iskat za nazaj:

    http://events.slooh.com/


    Profil
    Quote
    Astronom
     januar 03 2012 22:12   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Žal se na SLOOH spet niso držali napovedi in niso vključili teleskopa.

    Čez eno uro je napovedan ponoven vklop z novo uganko:

    This reflection nebula is located in constellation Orion positioned just north of M42 and M43 and is 1,300 light years away. Can you name it?

    Orionova meglica, seveda:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Messier_42

    Če se bodo držali obljub, bo vklop ob 23h ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     januar 03 2012 22:38   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Meteorski roj Kvadrantidov - to noč !

    Današnja noč je noč Kvadrantidov. To je meteorski roj, ki se zgodi med 3. in 4. januarjem vsako leto. Gre za izrazit roj meteorskih utrinkov in je en najlepših rojev v letu, vendar traja dokaj kratek čas. Letos je maksimum roja (preko 100 utrinkov na uro) napovedan za jutri zjutraj ob 08h20min po našem času, kar pomeni, da bo roj najbolje viden v zgodnjih jutranjih urah pred sončnim vzhodom v smeri severovzhoda. Opazovanja tudi ne bo motila Luna:

    http://spaceweather.com/meteors/quadrantids/quadrantids.html

    Vprašanje pa je, kakšno bomo imeli vreme ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     januar 05 2012 19:54   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Na strani SLOOH Space Camera čez slabe pol ure obljubljajo pogled na planet Uran skozi teleskop...

    http://events.slooh.com/

    This major planet is 2.87 billion km from the Sun and has a blue-green color due to methane in its atmosphere. Sometimes the moons Ariel, Umbriel, Titania, and Oberon can be seen.

    Mimo Urana je nazadnje letela sonda Voyager 2 leta 1986. To je tista sonda, ki je lani na samem robu sončnega sistema odkrila čudno nihanje magnetnega polja ... Še malo o Uranu za radovedne:

    http://sl.wikipedia.org/wiki/Uran_%28planet%29


    Profil
    Quote
    Astronom
     januar 05 2012 20:34   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    No, tokrat so se držali napovedi in pokazali Uran, čeprav ni kaj prida privlačen pogled skozi zemeljske teleskope - modro zelena pika pač brez nekih detajlov. Včasih se vidi le še kakšen od njegovih satelitov ...

    Čez približno uro in pol pa napovedujejo pogled na še ne polno Luno in njena morja in seveda kraterje:

    More than half, but not yet full, the waxing gibbous Moon shows three large mare: Mare Imbrium (Sea of Rains), Mare Serenitatis (Sea of Serenity), and Mare Tranquillitatis (Sea of Tranquillity).

    Za tiste, ki še niste gledali Lune skozi teleskop bo to zagotovo zanimivo ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     januar 05 2012 22:28   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Je lepa tala naša Luna, ne ? Hvala SLOOH !

    Ob 23h pa nam bodo pokazali še Jupiter, tudi v živo, seveda

    ABOUT THE NEXT EVENT
    This planet is the fifth from the Sun and is, by far, the largest planet in the Solar System. In fact, it is more than twice as massive as all the other planets combined, and is 318 times more massive than the Earth. Can you name it? See it live on Slooh.

    Tudi ta bo zelo zanimiv za pogledat. Na Jupitru bodo zagotovo vidni pasovi. Vidni pa bodo tudi štirje Jupitrovi sateliti: Io, Evropa, Ganimed in Kalisto, imenovani tudi Galilejevi sateliti, saj jih je opazil že Galilei, ko je prvič pogledal Jupiter skozi svoj teleskop. Ko je opazoval Jupitrove satelite je opazil, da se vrtijo okoli Jupitra in pravilno sklepal, da morda tudi Zemlja ni središče vesolja in se morda tudi Zemlja vrti okoli Sonca. Nestrpna katoliška cerkev ga je zaradi teh pregrešnih misli že obsodila na grmado, a se je zaradi dobrih zvez na dvoru izmazal z obljubo, da na kaj takega nikoli več ne bo pomislil ... "A vseeno se vrti" je znan njegov citat, ki pa ga je upal zgolj zamrmrati ... in pomislite, to je bilo le 400 let nazaj ...


    Profil
    Quote
    Gost: Vesolc
     januar 06 2012 08:58   


    hvala za povezavo,res veličastni posnetki škoda pa ker sem zamudil plejade


    Quote
    Astronom
     januar 07 2012 08:21   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Waw, današnja noč je bila pa enkratna - popolnoma jasna ... Kakšen "seeing", to je tisto migetanje zaradi atmosfere - skoraj ga ni bilo. Celo iz Ljubljane kljub bližini skoraj že polne Lune se je s prostimi očmi videla Orionova meglica, da ne omenjam Venere in Jupitra .... pa Siriusa na jugu ... noro ... malo je bilo mrzlo, a se je vseeno splačalo postaviti teleskop in opazovati Luno - to našo lepotico ... žal pa so zato na Gorensjkem in Koroškem menda imeli hudo noč ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     januar 12 2012 22:54   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    VENERA IN JUPITER NA VEČERNEM NEBU

    Zdaj, ko imamo tako krasne, jasne noči, lahko zvečer opazujemo Venero in Jupiter, ki se z vsakim dnem navidezno drug drugemu vedno bolj približujeta. Venero najdemo zvečer na zahodu, Jupiter pa na jugu. To sta najsvetlejša objekta na večernem nebu. Navidezno se bosta približevala vse do 15. marca, ko si bosta najbližje - ko bosta v konjunkciji ... potem pa bosta zamenjala navidezne medsebojne položaje ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     januar 16 2012 23:11   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    SLOOH prenos v živo (pogled skozi teleskope) za BBC se je pravkar pričel in bo trajal eno uro:

    http://events.slooh.com/

    Jupiter, Orionova meglica, Plejade in še in še v živo skozi teleskop ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     januar 17 2012 21:33   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Tudi danes in jutri se nadaljuje na SLOOH Space Camera prenos v živo (pogled skozi teleskope) za BBC. Trenutno prenašajo kopico M44 (Jasli) v Raku, planet Neptun ter rdečo zvezdo orjakinjo Betelgezo v Orionu. Poglede lahko sami izbirate z zgornjimi puščicami. To so objekti, ki jih lahko vidimo v tem trenutku na nebu.

    Prenosi bodo potekali skoraj do polnoči. Videli bomo še Urana, Jupitra, Orionovo meglico (M42), galaksije M31 (Andromedina), M33, M74, ostanek supernove M1 in še marsikaj. Še posebej so zanimivi komentarji (v angleščini) astronomov, ki delajo na observatorijih ...


    Profil
    Quote
    Gost: osh-kosh
     januar 21 2012 10:40   


    Astronom,tule je še ruski pogled na planet Nibiru,kaj praviš:

    http://www.youtube.com/watch?v=HmNF6aP7HoY&feature=related


    Quote
    Forum generiran v : 54,72 sekundah
    Nov topic Pošlji odgovor



     Časovni okvir je CEST. Ura je 08:24

    Običanji topici Običanji topici
    Zaklenjeni topici Zaklenjeni topici
    Prilepljeni topici Prilepljeni topici
    Novosti Novosti
    Prilepljeni topici W/ Novosti Prilepljeni topici W/ Novosti
    Zaklenjeni topici W/ Novosti Zaklenjeni topici W/ Novosti
    Dovoljen ogled postov od gostov 
    Gostje lahko dodajo poste 
    Omogočen celoten HTML 
    Cenzuriranje 




    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2026 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 55,34 seconds