Forum Menu 
Spisek forumov
Uporabniki
Najpopularnejši topici
 NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 14-jun
  • BrassFest Medvode: Agropop, Dejan Dogaja

  • ponedeljek 15-jun
  • DON BROCO + Slay Squad

  • sreda 17-jun
  • Ljubljana Festival na Ljubljanici

  • četrtek 18-jun
  • Obuti maček

  • sobota 20-jun
  • 1974

  • nedelja 21-jun
  • 70. Veganski Pohod za Vsakogar - Begunjščica (2060 m)
  • Poletni večer s slovenskogoriškim pihalnim orkestrom KD MOL Lenart

  • torek 23-jun
  • Odprta plesna scena: Fragmenti v gibanju II • Globina na površju, Snježana Premuš

  • sreda 24-jun
  • Koncert Matjaž Rebolj - Prijatelji za Prijatelje

  • ponedeljek 29-jun
  • Raznolikost v prostovoljnem delu - Prostovoljska akademija 2026

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu




     Spisek forumov > Splošno > Aktualno doma in globalno Nov topic Pošlji odgovor
     Vesolje
     |  Verzija prirejena za tiskanje
    Astronom
     december 07 2011 22:50   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Lepa slika včerajšnje konjunkcije Lune in Jupitra. Luna in Jupiter tesno skupaj.

    Verjetno je včeraj, kdorkoli je pogledal ponoči v nebo, videl tole sceno:

    http://spaceweather.com/submissions/pics/g/GApran-Strand-GS_20111206_MoonJupiter_0026_1323253804.jpg

    Slika je nastala na Švedskem.


    Profil
    Quote
    Astronom
     december 10 2011 09:26   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    DANES POPOLNI LUNIN MRK

    Današnji popolni lunin mrk iz Slovenije sicer ne bo viden. Vendar v dobi interneta lahko presežemo tudi to. Prenos popolnega luninega mrka s Havajev, Azije in Avstralije skozi teleskope v živo si bomo lahko ogledali danes na strani:

    http://events.slooh.com/

    s pričetkom ob 14h po našem času. Na strani se odšteva čas do pričetka prenosa ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     december 10 2011 14:59   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Ali še kdo spremlja popolni lunin mrk ? Na strani lahko izbiramo poglede med Singapurjem, Havaji in Avstralijo. Luna je že skoraj popolnoma prekrita in že zelo rdeča ....


    Profil
    Quote
    Astronom
     december 10 2011 16:16   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Popolnega luninega mrka je konec. Na zgornji internetni strani lahko spremljamo še delni lunin mrk in njen umik iz zemljine sence skozi teleskope iz Singapurja in Havajev. Luna pa se bo čez nekaj minut pojavila tudi na slovenskem vzhodnem obzorju. Tako da bomo lahko zadnji del mrka lahko opazovali tudi v živo na slovenskem nebu ...


    Profil
    Quote
    Gost: Andrej
     december 10 2011 17:49   


    Super lepo se vidi, lepo jasno vreme, še ne premrzlo, samo od mrka pa ne duh ne sluha (prej pa se še ni vidla)....Smile


    Quote
    Astronom
     december 10 2011 21:56   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Žal, Andrej, je bilo takrat mrka že konec Frown


    Profil
    Quote
    Astronom
     december 14 2011 04:16   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    KOMET LOVEJOY (C/2011 W3) DRVI PROTI SONCU

    SPEKTAKEL !!!

    Komet z jedrom velikosti približno 200m je 2. decembra odkril amaterski astronom Terry Lovejoy iz Australije. Komet je najverjetneje ostanek - odpadli delec "Velikega kometa" iz leta 1106, ki zdaj pada proti Soncu. Komet bo, preden bo razpadel, najverjetneje postal svetel kot Jupiter ali celo Venera in vsi ga bomo lahko opazovali okoli 15. decembra preko kamer SOHO, ki so dostopne preko spleta. Na sliki je gif animacija kometa, ki ga je 11. decembra ujela sonda Stereo B, ko je letel skozi njeno zorno polje:

    http://sungrazer.nrl.navy.mil/index.php?p=images/lovejoy/lovejoy_hi1b_Dec11.gif

    In še zadnja SOHO LASCO C3 slika sonca, kjer bomo najprej ugledali komet:

    http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/c3/512/


    Profil
    Quote
    Astronom
     december 15 2011 09:21   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Komet Lovejoy je že v zornem polju SOHO !

    Kakšen lepotec !

    http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/c3/512/


    Profil
    Quote
    Astronom
     december 16 2011 06:30   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Na voljo je že gif animacija

    http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/LATEST/current_c3.gif

    Če boste pozorni, boste opazili še en mali kometek, ki hiti pred kometom Lovejoy. Tudi ta je prav gotovo košček "Velikega kometa" ... in še ena zanimiva stvar: komet tik pred padcem dobi še drugi rep ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     december 16 2011 12:22   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    ... komet Lovejoy je v nasprotju s pričakovanji preživel bližnje srečanje s soncem ... in ni padel na sonce ! Pojavil se je spet na desni strani (vzhodno) od sonca in se od sonca zdaj oddaljuje z repom naprej ...


    Profil
    Quote
    Astronom
     december 16 2011 16:03   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    ... še gif animacija:

    http://spaceweather.com/images2011/16dec11/lovejoy_c3_anim.gif?PHPSESSID=kijddfc79u7m6n2oqqh9t50627


    Profil
    Quote
    Astronom
     december 16 2011 23:04   
    Forum Rimska cesta
    Rimska cesta

    Status: neprijavljen

    Registriran: 12/24/10
    Posts: 1393

    Komet Lovejoy je švignil mimo sonca na razdalji le 140 tisoč kilometrov od sončeve površine ter začuda "preživel". To je razdalja, ki je manjša od polovice razdalje med Zemljo in Luno, oziroma ustreza približno desetini premera sonca. Če bi bila Zemlja tako blizu sonca, bi ga videli čez celo nebo in bi bilo peklensko vroče. Komet pa, ki je sestavljen praktično iz ledu, pa je začuda preživel in se zdaj oddaljuje, kot je za komete značilno, z repom naprej.

    http://spaceweather.com/images2011/16dec11/lovejoy_c3_anim2.gif?PHPSESSID=ms95mtlrbsf4pbf2admrkggov6

    Na SOHO pravijo, da je to darilo za SOHO-v 16-ti rojstni dan. Toliko časa namreč že deluje ta vesoljski observatorij ter 24 ur na dan neprekinjeno spremlja aktivnost sonca.


    Profil
    Quote
    Forum generiran v : 29,03 sekundah
    Nov topic Pošlji odgovor



     Časovni okvir je CEST. Ura je 08:55

    Običanji topici Običanji topici
    Zaklenjeni topici Zaklenjeni topici
    Prilepljeni topici Prilepljeni topici
    Novosti Novosti
    Prilepljeni topici W/ Novosti Prilepljeni topici W/ Novosti
    Zaklenjeni topici W/ Novosti Zaklenjeni topici W/ Novosti
    Dovoljen ogled postov od gostov 
    Gostje lahko dodajo poste 
    Omogočen celoten HTML 
    Cenzuriranje 




    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2026 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 29,52 seconds