Forum Menu 
Spisek forumov
Uporabniki
Najpopularnejši topici
 NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 29-mar
  • VegaFriday v Piranu

  • nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu




     Spisek forumov > Splošno > Okolju prijazno, eko & bio... Nov topic Pošlji odgovor
     Začnimo kampanjo za uporabo vrečk iz blaga ali paltna v trgovinah
     |  Verzija prirejena za tiskanje
    Gost: Aljaz
     avgust 16 2008 14:48   



    (se že v naprej opravičujem za dolžino posta, ampak se mi zdi vredno, da vsaj ideje, za večji blagor "brainstormanja", prebere tudi širši krog)

    Hojla!

    Odlično, Aleš (oz. cela ekipa)!

    V končni fazi (grem od konca proti začetku) bi bilo zelo dobro, ko bomo 3. 9. oblikovali bolj trdna izhodišča, k sodelovanju pritegniti kar predsednika dr. Danila Türka. Zakaj oz. zakaj ne? Glede na svojo diplomatsko držo in način .. definitivno nosilec moči in javnega mnenja. Splača se poskusiti.
    Morda lahko kaj zlobiram tudi pri hčerki od Kučana, odvisno od tega, kaj oz. koga hočemo zraven pač. Ideja naprej je: stranka Zares ali SMladihS bi morda tudi bila za kaj zraven. Saj v končni fazi bodo z "eko"-pristopom želeli nabirati politične točke.

    Naprej: malo bi me bilo treba še spomniti, da napišem oz. ali imam dovoljenje in privolenje, da enega izmed začetnih mailov pošljem naprej na taborniške liste in pa skavtom?
    Bom povprašal sošolko, če lahko ona kaj zlobira pri skavtih, da oni pri cerkvi.

    Ok, dve oz. tri sfere javnosti imamo. Rabimo medije. Nekaj sodelujemo z njimi preko tabornikov .. če se zmenimo in pripravimo za intervjuje, morda lahko oktobra ali septembra naredimo press conference. Če ne drugega, lahko morda povprašam, pošljejo kake novinarje, da naredijo prispevke. Poznam ene par mladih in zaenkrat še zagretih novinarčkov pri POP-u, Valu 202, pol bi moral pa že malo pomisliti.

    O medijih in trženju: lahko povprašam med bivšimi sošolci, nekaj jih je sedaj že zaposlenih. Če rabimo kak dizajn, bi se morda še dalo zastonj stisnit, ampak če ne drugega, je nekaj povezav. Med njimi je tudi sošolka, katere priženjen stric je Igor Arih ...

    22. april je seveda Dan zemlje (IN DAN TABORNIKOV!!!) Dan, ko se vsako leto, že vsaj 11 let zapored zbere okoli 1500 ljudi v Ljubljanskem Tivoliju, kjer potekajo delavnice, dogodki ... in predstavitve. Vsako leto imamo NVO tam in vojsko, policijo, gasilce, Zoo je bil letos. In stojnico Pozitivk oz. Akcije Vrečke! (heh, NE vreč(t) ke!, NEvreč(t)keWink lahko kar štejemo že notri. Ok. Za tam predlagam, da imamo še ene 500-1000 vrečk, da jih tam (v naprej ali ponovno) raztalamo.

    Kaj se še da? Šport ... Mediji .. MUZIKA! Vaaa - povabimo nekaj glasbenikov k sodelovanju. Slučajno poznam Slona in Sadeža in njihovega menedžerja oz. Kurz rock vibe ... in morda bi kazalo še njih pritegniti zraven. Morda lahko preko enega sorodnika navežem kontakt z Vladom Kreslinom .. z njim smo tudi s taborniki že sodelovali in ni vrag, da ne bi vsaj našpičil ušeš. Magnifico bi bil pomojem tudi primeren, samo ne poznam nikogar.

    Sorodnik me je ravno včeraj klical, da postavlja medijski portal .. za štiri občine. Če bi se mu kako prikupili (rabi prispevke, ljudi, ki bi morda delali na terenu - če ima kdo od bralstva Pozitivk tako tendenco, lahko naredimo "ena za ena"Wink, bi lahko dal na portal tudi nek banner z našim linkom, da ne omenjamo reportaže every now and then.
    Aja - občine, ki jih misli pokrivati, so Domžale, Mengeš, Trzin in Kamnik. Se splača, če mu rata.

    All in all: te stvari je treba dati v preglednico in zastaviti kampanjo .. tako, časovno. Kdaj se koga aktivira in na kakšen način. Ker je brez veze!, da se aktivira vse naenkrat, pol pa nič. Treba je kapljat. In pol spustit potok in pol slap. Pol smo pa zmagali.

    Huh. Dosti govorjenja. Dajte to v plan, excellovo tabelco ali kakorkoli že,
    dostopen sem na spodaj napisani telefon
    in pričujoči mail, sem pa na MBP v Piranu oz. na morju in nato na 'dopustu' od nekje 2. tedna sept. do oktobra.

    AHA, ko smo že pri koncu septembra: takrat se odvija največje oz. drugo največje orientacijsko tekmovanje v Sloveniji .. mladi od 14, 15 pa do "staruhov"Wink (v taborniškem smislu), tam 40, 45 let so prisotni. Enkrat je stojnico tam že imel Amnesty int. Slovenija. Zakaj je ne bi še mi? Časa je kar nekaj še, da se vse, samo zastavit je treba.
    Morda lahko ta dogodek izkoristimo za kako anketo. Dobili bomo en spekter ciljne populacije, ki bo še precej starostno stratificiran.

    Oh, super bo! Wink)


    Quote
    Gost: aljobaljo
     avgust 16 2008 14:54   


    Quote by: A

    Petra nam je posredovala sledeče pobude
    * * * *
    Pozdravljeni!

    Pa še eno idejo imam. Kaj ko bi se v zvezi s tem pripravil tudi kak projekt za
    osveščanje otrok v vrtcu in mogoče tudi njihovih staršev.

    Jaz sem svojega petletnega sina že toliko osvestila o varstvu okolja, da se na
    sprehodu vedno zgraža, če vidi na tleh ali kje v naravi smeti. Ločevanje
    odpadkov je že toliko osvojil, da se sam spomni in npr. škatlo razstavi na
    karton in plastiko.
    Tako, da je treba začeti že pri najmlajših. Tu se da največ
    narediti!!! Ker pa se otroci največ naučijo v sklopu družine, je potrebno
    "prebuditi" predvsem starše.

    Lep vikend.
    Petra



    DEFINITIVNO!
    Nujno je treba vključiti še t.i. EKO-Šole. To so šole, ki ločujejo odpadke, imajo senzorje za luči, nalepke "vzemi samo eno brisačko", in polno takih stvari. Tak, zelo dober primer dobre Eko Šole je OŠ v Starem trgu ob Kolpi - oni so totalno bolj osveščeni kot pa Morska biološka postaja Nacionalnega inštituta za biologijo, kjer so šele pretekli mesec dobili koš za ločevanje! (In to samo plastike, kovine in papirja, o organskih ne duha ne sluha. Halo? nacionalni inštitut za BIOLOGIJO, moj študij! Aargh!)

    In glede na to, da se Eko-šole že same toliko trudijo, mislim, da bi bil ta projekt v skupnem interesu!

    Čau, A


    Quote
    Gost: aurora
     avgust 18 2008 21:53   


    Ojla!

    Morda lahko vključite tudi društvo Ecovitae, ki tudi razmišlja o podobnem projektu:

    http://www.ecovitae.org/forum/viewtopic.php?t=4

    Še povezava na osnovno stran društva:

    http://www.ecovitae.org/index.php

    Lep pozdrav!

    Aurora


    Quote
    A
     avgust 19 2008 08:32   
    Forum Admin
    Admin

    Status: neprijavljen

    Registriran: 05/26/02
    Posts: 1290

    http://www.pozitivke.net/article.php/Prepoved_Plasticnih_Vreck_Kupci_Britanci

    Zelo spodbuden primer to z zgledom, mogoče bi tudi mi pozvali župane nekaterih občin naj bodo za zgled.


    your life, your expression, your software
    Profil Spletna stran
    Quote
    Gost: piak
     avgust 22 2008 10:25   


    Tole je čista resnica. Midva sva ravno prišla iz Anglije in je res, da se mora za plastične vrečke plačati. Ampak ta vrečka za 5p je taka kot tista, ki jo v Mercatorju dobiš zastonj! Zadnjič me je skoraj kap zadela, ko sem videla stranko, ki je vzela teh plastičnih Mercatorjevih vrečk vsaj 30, da je notri spravila nakupljeno!

    Midva sva se v Angliji založila z vrečkami iz blaga, za domačo rabo. Res niso bile najcenejše, od 3 € naprej, vendar ko pomisliš kolikrat jo lahko uporabiš in kakšen vpliv ima na okolje mislim, da prideš do tega, da je 3 € praktično zastonj.

    Kupila sva Glastonbury bag, ki je rezultat isto imenskega projekta. Nastal je na pobudo enega izmed prebivalcev tega malega mesteca, ko si je ogledal tale film: http://www.messageinthewaves.com/ na strani je tudi povezana do strani, kjer si film lahko naložite na svoj računalnik.

    Zelo močno in pomembno sporočilo!

    Vesela sva, da se je nekdo odločil za tako pomemben projekt in z veseljem sodelujeva zraven.

    P&T


    Quote
    A
     avgust 22 2008 14:00   
    Forum Admin
    Admin

    Status: neprijavljen

    Registriran: 05/26/02
    Posts: 1290

    Sem zelo hvaležen za te informacije in se veselim, da se vidimo.


    your life, your expression, your software
    Profil Spletna stran
    Quote
    A
     september 03 2008 13:57   
    Forum Admin
    Admin

    Status: neprijavljen

    Registriran: 05/26/02
    Posts: 1290

    Zdravo vsem

    Od danes naprej gre zares, dobimo se danes 3.9 v sredo se ob 17, v pisarni Pozitivk, stegne 21c v Ljubljani. Potem gremo v bazo.
    Na sestanku bomo predstavil stvari, ki so se na dogajale v tem mesecu dni in pol odkar smo se prvič povezali, nato pa bomo postavili prioritete in si razdelili naloge.

    Da je akcija resnično nujna, me je še dodatno utrdil dopust na katerem smo na plaži, ki sploh ni obljudena in obsega okoli 200 m, nabrali za 3 velike vreče smeti, seveda so med njimi prevladovale ravno plastične vrečke. Torej skrajni čas je, da zavihamo rokave in naredimo nekaj res dobrega za okolje.


    your life, your expression, your software
    Profil Spletna stran
    Quote
    A
     september 03 2008 14:11   
    Forum Admin
    Admin

    Status: neprijavljen

    Registriran: 05/26/02
    Posts: 1290

    Zdravo vsem

    Od danes naprej gre zares, dobimo se danes 3.9 v sredo se ob 17, v pisarni Pozitivk, stegne 21c v Ljubljani. Potem gremo v bazo.
    Na sestanku bomo predstavil stvari, ki so se na dogajale v tem mesecu dni in pol odkar smo se prvič povezali, nato pa bomo postavili prioritete in si razdelili naloge.

    Da je akcija resnično nujna, me je še dodatno utrdil dopust na katerem smo na plaži, ki sploh ni obljudena in obsega okoli 200 m, nabrali za 3 velike vreče smeti, seveda so med njimi prevladovale ravno plastične vrečke. Torej skrajni čas je, da zavihamo rokave in naredimo nekaj res dobrega za okolje.


    your life, your expression, your software
    Profil Spletna stran
    Quote
    Gost: tine
     september 04 2008 17:25   



    Mogoče se ne bi bilo slabo povezati z Diano Evans iz Maribora, lastnico indijske restavracije "Srečni slon". Tole so o njej napisali v Večer-u, v sredo, 27/8-08 (predvsem 2. in 3. odstavek):

    #Bolšji sejem za živali iz azila
    Okoli sto evrov za živali iz azila so v slabih treh tednih zbrali gostje mariborske indijske restavracije Srečni slon. Ne gre za povsem običajno akcijo zbiranja denarja za dobrodelni namen, ampak si jo je lastnica Diana Evans zamislila kot nekakšen bolšji sejem: akciji so namenili poseben prostor v lokalu, kjer lahko gostje pustijo stvari, ki jih doma več ne potrebujejo, drugi pa jih potem kupijo po ceni, ki se jim zdi primerna. Celotno kupnino bo dobil mariborski azil za živali. Akcijo bodo, tako Evansova, še nekaj časa nadaljevali, saj je med gosti naletela na dober odziv, enako kot pred njo akcija, v kateri je osebje lokala razdelilo sto platnenih nakupovalnih vrečk.

    "V naši restavraciji delamo, kar moremo, da bi pomagali okolju in našemu planetu. Z razdeljevanjem bombažnih vrečk smo, na primer, pokazali svoje prizadevanje in namero, da bi zmanjšali porabo okolju zelo neprijaznih plastičnih vrečk," pravi Evansova in pojasni, da si - za zdaj sicer še neuspešno - prizadeva upirati, da bi ji v supermarketih zelenjavo in sadje pakirali v plastične vrečke. "Mogoče bom kar začela kakšno kampanjo proti obvezni uporabi plastičnih vrečk v teh trgovinah," pravi Angležinja, ki se je v Slovenijo iz angleškega Yorka preselila pred dobrimi petimi leti.

    "V Veliki Britaniji je mogoče te vrečke vrniti v trgovino ali jih tam kar reciklirati, v Sloveniji pa te možnosti še ni," pravi in dodaja, da si v restavraciji prizadevajo tudi karseda zmanjšati količino odpadkov in reciklirajo vse, kar je mogoče: "V petih letih, odkar deluje restavracija, smo na tem področju naredili res veliko, saj imamo danes bistveno manj odpadkov kot v začetku," pove Evansova, ki je bila v svoji domovini dolga leta članica okoljevarstvene organizacije Prijatelji Zemlje, ta se posebej zavzema za recikliranje odpadkov.#


    Quote
    Gost: tine
     september 08 2008 18:38   



    povzetek iz Spar-ovega letaka, ki smo ga danes dobili v nabiralnik:

    NOVO - okolju prijazna bio-vrečka (v trgovinah Spar in Interspar)

    Bio-vrečka je izdelana iz krompirjevega škroba, je 100% biološko razgradljiva in je zaradi tega primerna za odlaganje na kompost ali med biološke odpadke.
    ...

    cena: 0,29€


    komentar:
    ocenil bi, da je velikosti običajnih plačljivih vrečk iz živilskih trgovin. in če to drži, potem še nisem videl tako velikih bio-razgradljivih vrečk (gledal sem v Muellerju, Mercatorju in Sparu, na tržnici v Mb pa mislim, da zaenkrat en stric prodaja tudi le majhne), nosilnih pa sploh še nisem zasledil.
    je pa po mojem mnenju cena totalno zasoljena in pretirana (ne vem pa koliko sicer stanejo plačljive vrečke, plastične in papirnate).

    vprašanje:
    nekje sem zasledil, da bi naj bile bio-razgradljive vrečke razgradljive le v posebnih kompostnikih in ne kar tako, same od sebe (npr. na smetiščih, v naravi, ...). ve kdo kaj več o tem???

    zaključek:
    pred kratkim sem uvedel, in se še privajam, kupovanje s pomočjo platnenih vrečk. to se mi zdi trenutno tudi najboljša rešitev, le v mojem primeru je manjši izziv - v poklon sem dobil bele vrečke, ki se hitro umažejo. tedensko pranje pa spet ni eko, ane?? ;-)
    todej, kje se da dobit oz. kupit platnene vrečke???
    p.s. kupim tudi morebitno vašo iz nastajajoče oz. trenutne akcije. javascript:emoticon('Big Grin'Wink


    Quote
    sale
     oktober 01 2008 22:43   
    Forum Sonček
    Sonček

    Status: neprijavljen

    Registriran: 10/01/08
    Posts: 1

    Lepo, strinjam se z vami ... potrebno je samo stopiti skupaj. Strnil sem zadevo takole:

    EKO VREČE – PROBLEMATIKA PREKOMERNE UPORABE PVC VREČK

    1.) IZDELAVA – PROPAGANDA – UVAJANJE EKO VREČE V ŽIVLJENJA IN ZAVEST LJUDI – VSAKDANJIH POTROŠNIKOV:

    - pomemben je dober in zanimiv dizajn

    - promocija eko vreč – osveščati ljudi, naj bo eko vreča »modni trend« z zavedanjem … se pravi, potrebna je dobra in pozitivna propaganda


    - poiskati podjetje, ki bi bilo pripravljeno prevzeti rizik izdelave teh plastičnih vreč, ob pomoči agencije za trženje, ki bi izdelala strateški plan, kako promovirati eko vrečo, da bo na nek način postala vsakdanji pripomoček v potrošniškem svetu

    - povezati se je potrebno z ministrstvom za okolje in prostor ter z vsemi vladnimi in nevladnimi organizaciji, da podprejo projekt


    - eko vreča je izdelana iz čistega naravnega materiala in mora biti biološko razgradljiva; se pravi, da mora biti »vzor« vsem izdelkom – materialom, ki se pojavljajo v našem vsakodnevnem življenju, še posebej seveda PVC vrečkam

    - potrebno se je vprašati, kdo je krivec za to onesnaževanje … krivec je nedvomno vsak današnji potrošnik; krivi pa so seveda tudi trgovci, še posebej veliki trgovinski centri, ki nam na tak način ponujajo in »vsiljujejo« ta za planet uničujoči material. Zaradi tega je seveda potrebno stopiti do teh velikih trgovcev, jim predstaviti problem, jim ponuditi naše rešitve, da seveda pri tem niso v zgubi oni sami, temveč da oni sami promovirajo eko vreče in so tako na nek način v toku, so tako rečeno in.
    Vendar pa je zelo pomembno, da se eko vreča pozitivno vpelje v sistem uporabe kot čista in neoporečna alternativa PVC vrečkam

    - aktivirati je potrebno šole (osnovne šole in srednje šole) v smislu raznih natečajev, ki imajo temo »borba za čisto okolje – boj proti PVC vrečkam«.
    Tema natečaja je seveda lahko tudi: eko vreča kot zdravilo za naš planet ali pa, eko vreča kot nuja za ohranitev našega planeta


    - aktivirati je potrebno tudi študente (študentske organizacije), da s prostovoljnim delom pomagajo širiti to pozitivno propagando:
    … organizirajo razne okrogle mize
    … pomagajo pri izvedbi eko akcij
    … pomagajo pri podpisovanju peticije za čisto okolje – za prepoved uporabe PVC
    vrečk (peticija bi se lahko poslala ministrstvu za okolje in prostor)

    - vključiti je potrebno tudi umetnike, ki s svojim vsestransko žanrskim delom
    pripomorejo k samemu osveščanju ljudi. Tuja mislim:
    … koncerti
    … razstave
    … umetniški performansi



    - vsekakor pa bi morali tukaj pomembno vlogo odigrati mediji. Mediji bi morali s prostovoljnimi in zastonj oglasi oglaševati ta boj proti PVC vrečkam.
    Pomembno pa se mi zdi, da se naredi en in enak propagandni plakat, ki ima svoj logotip in je prepoznaven že od daleč

    - jumbo plakati ob cesti so zelo dober medij za propagando. Lahko bi podjetja, ki imajo v lasti te panoje sponzorirala objavo


    2.) MOBILNI EKO BOKSI:

    - podobno velja tudi za tako imenovane mobilne eko bokse. Kaj pa naj bi bili mobilni eko boksi? To so posebej izdelani boksi ali škatle, ki so mobilni; se pravi, da so pritrjeni ali vgrajeni na voziček. Podobna stvar kot je sedanji voziček, ki ga uporabljamo pri nakupih, vendar pa so ti vozički last posameznega potrošnika. Pomembno pa je to, da dizajn in konstrukcija vozička omogočata enostavno in lahko uporabo; obvezno pa morajo biti vozički z boksom zložljivi, da se na enostaven in lahek način lahko vstavijo v prtljažnik avtomobila in kupcem omogočajo enostaven transport od parkirišča trgovine do doma



    3.) ZAKLJUČEK:

    Za enkrat toliko od mojega razmišljanja in predlogih. Zadeva je precej široka – obsežna in se jo je potrebno lotiti z veliko mero entuzijazma in dobre volje, predvsem pa je potrebno imeti zavedanje, da delamo kot aktivisti večinoma na prostovoljni bazi, ki zahteva tudi precej odrekanja v našem vsakdanjem življenju.
    Lahko nam uspe, pomembno je najbolj, da stopimo skupaj, da delamo premišljeno, korak po korak, da vključimo kar čim več ljudi in organizacij (omenjene zgoraj).

    Zelo pomembno pa se mi zdi tudi to, da gremo v to stvar na polno, kar pomeni, da ne delamo samo sami, samo nekaj da je, ampak da zajamemo to z veliko žlico.
    Predvsem je pomembna dobra in učinkovita propaganda, ki pa ima za seboj REŠITVE, ker je povsem brez pomena, da osveščamo ljudi, opominjamo trgovce in ministrstvo, če pa nimamo ustreznega strateškega plana z ustreznimi cilji in rešitvami.


    Profil
    Quote
    Gost: sasaek
     januar 07 2009 14:03   


    Tudi jaz podpiram to akcijo in sem uporabnik bombažnih torb (no, vsaj večinski...) ob nakupih!
    Poleg omenjenih predlogov bi mogoče še nekaj dodala, ker sem se slučajno pogovarjal z nekom, ki začenja z uvozom bio vrečk (BioBeg, imajo podoben izgled kot plastične, le da so biološko razgradljive v kompostu, narejene pa so iz koruznega škroba). Če smo iskreni: veliko se lahko naredi na osveščenosti ljudi, ampak še vedno ostane po mojem mnenju večina, ki se je ne da premakniti... In tudi kako organizirati nakupe v sadja, zelenjave v marketih oz. vseh stvari, ki jih je potrebno tehtati. Za vsako stvar ena vrečka... plastična! Zakaj ne bi namesto plastičnih vreč uporabljali biološko razgradljive vrečke, ki jih lahko večkrat uporabimo, na koncu pa vržemo v biološke odpadke ali kompost (če ga imamo). Tudi če konča ta vrečka nekje v okolju, se razgradi v največ 45 dnevih! Definitivno bolje kot plastična. No, drugo vprašanje je, kako prodajalce motivirati za izročanje takšnih vrečk, ker so dražje od navadnih pvc... Kaj menite?


    Quote
    Forum generiran v : 4,45 sekundah
    Nov topic Pošlji odgovor



     Časovni okvir je CET. Ura je 12:05

    Običanji topici Običanji topici
    Zaklenjeni topici Zaklenjeni topici
    Prilepljeni topici Prilepljeni topici
    Novosti Novosti
    Prilepljeni topici W/ Novosti Prilepljeni topici W/ Novosti
    Zaklenjeni topici W/ Novosti Zaklenjeni topici W/ Novosti
    Dovoljen ogled postov od gostov 
    Gostje lahko dodajo poste 
    Omogočen celoten HTML 
    Cenzuriranje 




    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 4,82 seconds