NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Praksa togjal (prvi del)   
    četrtek, 2. december 2010 @ 05:01 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: aurigo

    Ker mi zaveza prepoveduje govoriti o moji izkušnji in učenjih, lahko bralcem to prikažem samo s prevodom iz knjige Wonders of the Natural Mind, tibetanskega učitelja Tenzin Wangyal Rinpočeja, ki sedaj živi v Združenih državah Amerike. Pri navedeni tematiki razumevanja bistva lahko uporabljamo še drugo njegovo knjigo Healing with Form, Energy and Light in knjigo Shardze Tashi Gyaltsena Heart Drops of Dharmakaya. Lahko pa poiščete tudi ostale vire na internetu.

    Trekčo in togjal
    Mnogo od Džogčen učenj Zhang Zhung Nyan Gyud se ukvarja z lučjo. Džogčen je direktna pot iz zelo napredne prakse, ki je fokusirana na dveh metodah učenj trekčo (trekchö, tib. mkhregs chod) in togjal (tögel, tib. rthod rgal), ki sta unikatni pri Džogčenu.

    Trekčo pomeni »na kratko osvoboditi« (upornost, nepopustljivost, zaprtost ali prebojnost). To je praksa kontemplacije v eni točki in se ujema s pristnim stanjem. Togjal pa pomeni »delovanje« ali uporabiti sebe za direktno realizacijo.

    Pri togjalu se ne ukvarjamo veliko s stanjem kontemplacije, ampak z delom na integraciji gledanja pri gibanju energije v obliki svetlobe z vizijami. To v osnovi vključuje motrenje na svetlobo ali luč. To delo s svetlobo in vizijo, je posebej uporabno v stanju barda, ko se pojavijo tri velike vizije. Preko takšne prakse lahko razumemo razlike in povezave med subtilno dimenzijo in njeno fizično predstavitvijo, naših karmičnih vizij.

    Praktični nasveti za trekčo(*1) in togjal
    Trekčo pomeni ostati v stanju kontemplacije oziroma se zadrževati v naravnem bistvu neomadeževanega stanja uma. Pri tem je zelo pomembno, da predtem ustvarimo stabilen trekčo preden preidemo na togjel prakso, ker drugače naša kontemplacija ne bo dovolj močna za nas, da se integriramo v viziji, ko začne nastajati, da bi lahko razvili togjel.

    Mnogi mojstri pravijo, da togjal prakse težko apliciramo, nedvoumno pa je koristno sprejeti učenje togjala, četudi ga še nismo sposobni uporabljati. Res je predvsem to, da nam vzame veliko časa, da postane naša kontemplacija stabilna skozi prakso trekča, to naj ne postane ovira za začetek prakse za togjel, drugače ne bomo dosegli pri koncu našega življenja z prakticiranjem prakse togjala.
    Učenja te vrst praks so se obdržala v popolni tajnosti z vsemi mojstri linije, od Shenrab Miwocheja do mojstrov iz preteklosti in marsikateri od njih je realiziral mavrično telo(*2).

    Moj učitelj, ki mi je ta učenja razkril, je še posebej poudaril, kako pomembna so. Hkrati je izpostavil tudi dejstvo, da je bilo prav, da so bili v starih časih – t.j. v zlati dobi – ti nauki skrivni, vendar pa zdaj, v času kakršnemu bivamo, ki je poln problemov in težav, ne smejo ostati več skrivni, sicer obstaja nevarnost, da bi se neprekinjeno nadaljevanje teh naukov končalo.

    Togjel
    Togjal učenja v Zhang Zhung Nyan Gyudu opisujejo čisto luč in naravno nastajajoče vizije, kako nastajajo vizije in kako to s prakso privedemo na pot. Te vizije, ki so luminosne točke ali semena luči in mreže luči v podobah Bud, mandalah ter ostalih pojavov in so formirane iz inherentne strukture luči, ki je energija izražanja čistosti prvobitnega stanja. Specifične togjal prakse vključujejo umik v temo, v kateri prakticiramo ves čas v popolni temi (standardni umik traja 49 dni, četudi mnogi Džogčen praktikanti preživijo mnogo let v umiku v temi) ali pa strmenje v sonce ali v luno na nebu. Vse te prakse se uporabljajo, da začno vizije spontano nastajati s poglabljanjem v naš um in potem delamo s tem.
    Pet položajev strmenja za stopnjevanje vizij v togjal paksi:

    1. Srdito strmenje, z usmerjenimi očesi navzgor, je uporabno, če se počutimo zaspane ali če se nam dremlje.
    2. Miroljubno strmenje, z usmerjenimi očesi navzdol, je uporabno, če je naš um preveč razburjen.
    3. Bodisatva strmenje, z gledanjem naravnost, je uporabno, ko je naš um umirjen.
    4. Strmenje metode, z obrnjenimi očesi na desno, ko razvijamo metodo.
    5. Strmenje modrosti, z obrnjenimi očesi na levo, ko razvijamo modrost.

    Razen tega se uporabljajo še trije tipi strmenja v togjal praksi: kolo, lev in skrivnostno strmenje.
    Mandale, thigleji (točke luminosne luči), bele točke, krožne mavrice, podobe Bud, božanstva in dimenzije Bud, vse to se lahko manifestira pred nami. To so naravne manifestacije naše Sambkogakaye in nastajajo preko kanala modrosti. Ta kanal modrosti je povezan iz našega srca k našim očem. Ko ti pojavi nastajajo v praksi, je to začasno prenehanje, kakor je sonce vidno skozi oblake: v tem času smo v položaju prisotnosti in hkrati sledimo lučem. Včasih se nam zdi, da prakticiramo, naslednjič, da sploh ne in pri tem lahko vznikne mnogo dvomov, kar pa moremo razjasniti svojim učiteljem.

    Na ta način pridemo do direktne izkušnje in vemo, da so semena osnove ali izvor čiste vizije, ki je, kakor so zvezde v vsemirju. Ko začnemo s prakso togjela, je gibanje zelo intenzivno. Gibanje je kakor večbarvna kitajska svila: v prostoru nenadoma in naglo vidimo mnogo barv, to je, kakor, da vsepovsod vidimo mavrico. To je glavna vizija, osnova petih obarvanih luči(*3), iz katere nastajajo vse vizije. To je pomembnost petih luči, ki dajejo pojavljanje nirvane in samsare.

    Delati z gibanjem luči v togjel je stvar s katero smo si res blizu in je lažje, kakor delati z masivnimi telesi in zvoki, ki jih normalno slišimo v vsakodnevnem življenju,. Togjel vizije se pojavljajo kot zunanje manifestacije naših notranjih izkušenj. Tekst to opisuje kot: »gibanje energije zunanje luči« in znakov ali simbolov, ki se pojavljajo med vizijami.

    Različne vizije imajo različna imena. Na primer: »riba, ki žari v gibanju« se nanaša na gibanje vizij in opisuje vizije kot gibanje ribe, ki se premika v valovih vode. Tekst zato opisuje to situacijo, da moramo poskusiti »ujeti, ribo, ki žari v gibanju v mreži teme« ali opisuje stanje »kopja«, katerega moramo vreči v tarčo, ki je v tem primeru riba. Vizija je »riba in kopje«, orodje za lovljenje prisotnosti.

    Štiri Togyal vizije
    Štiri stopnje prakse togyala so poznane kot štiri vizije togyala in to so:

    1. Izkušnja vizije absolutne stvarnosti.
    2. Naraščajoča in intenzivirajoča(*4) izkušnja vizije.
    3. Razvoj rigpe(*5) zavesti do njene popolnosti.
    4. Popoln zaključek in izčrpanje pojavnosti.

    Zhang Zhung Nyan Gyud prav tako obsega edinstven opis štirih stopenj s fazami vzhajajoče lune v prvi polovici lunarnega meseca in petimi poti Sutra šolanja.

    Preden začnemo razpravo o teh štirih stopnjah, bi bilo dobro, da pogledamo, štiri načine, kako nastajajo vizije. Prva vizija se pojavi preko samo popolnosti prvobitnega stanja. To se zgodi, ker so vizije neločljivo povezane s prvobitnim stanje, ki je sijajnost(*6). Drugi način je z uporabo metod za razumevanje. Te so efektivne, ker so vizije prisotne v prvobitnem stanju na enak način kakor je maslo prisotno v mleku, in kakor zmešamo mleko, da dobimo maslo in če poznamo prave metode, prav tako lahko potegnemo vizije iz stanja. Tretji način je spontano pojavljanje vizij, kot znamenje napredka v praksi. V tem primeru je pomembno, da razlikujemo čiste vizije in nečiste vizije, saj nečiste vizije lahko postanejo ovire pri našemu napredku pri praksi. Četrti način je spontani način pojavljanja vizij med bardom(*7).

    Prva od štirih stopenj se zgodi, ko se vizija začne pojavljati in imamo direkten uvid v naravo stvarnosti(*8).Ta izkušnja ustreza realizaciji po Sutrični poti akumulacij. Druga stopnja se zgodi, ko se nastajajoče vizije vse bolj razvijajo in imamo mnogo več izkušenj. To ustreza poti prizadevanja. Tretja stopnja se razvije in dozori v perfekcijo zavesti vizij in ustreza poti videnja in poti meditacije. Nazadnje ostane četrta vizija, ki ustreza stopnji: ni več urjenja, to je stopnja popolne vizije. Tukaj, v razkroju varljivih pojavov, to popolnoma integriramo z vizijo totalnosti.

    Še bolj natančno, med prvo stopnjo so dve svetlobe, ena svetloba je notranja in druga svetloba je zunanja. Ko začnemo prakticirati, čutimo pri sebi, kakor, da bi svetloba prihaja iz nas. Tukaj je simbol luči ali svetlobe »tigle(*9) rigpe kakor barva stekla«, kar pomeni, da nekdo občuti to, kakor če bi gledal skozi dno kozarca. Tigleji so zelo luminozni in lahko zelo majhni; lahko so manjši od graha, drugi so lahko mnogo večji. Prav tako se lahko pojavi skupaj nekaj tiglejev na različne načine, horizontalno, vertikalno, itd., ali oblikujejo nize ter verige. V tem primeru jih imenujemo »nit sočutja« ali »srebrna nit«, ker so beli in luminozni, podobni srebru. Tigleji se lahko pojavijo posamično ali združeni; v tem primeru ni omejitev možnosti vizije.

    Ko začnemo prakticirati, so tipi vizij, ki nastajajo odvisni od kombinacije osebnih elementov. Za nekatere praktikante so prevladujoče vizije v beli barvi, za nekatere so lahko rdeče barve. To pomeni, da naši notranji elementi niso uravnoteženi. Ko smo jih sposobni bolj integrirati, se ti elementi uravnajo sami po sebi. Za primer, če je rdeča barva edina barva, ki se pojavlja, se pričnejo pojavljati tudi druge barve. To je indikator, da naši notranji elementi postajajo uravnoteženi in harmonični.

    Včasih se barve pojavijo razdvojeno, prvo rdeča barva, nato modra, bela barva, itd; drugič se simboli pojavijo z vizijami, ki reflektirajo znotraj njih. Pogosto so te vizije valujoče, kakor blisk na nebu, ki izgine, ko ga gledamo. Včasih lahko vidimo celo mesta; včasih se lahko pojavi kompletna pokrajina z gorami v majhnem tigleju. Vendar ne smemo biti presenečeni, če bomo videli mnogo stvari z dvema majhnima očesoma. V času gledanja, ko se vizije pojavljajo, lahko nenadoma izginejo, ali pa se lahko pojavijo za zelo kratek čas in potem izginejo, kakor v video igricah. Vsekakor je to težko definirati ali pojasniti, saj lahko vidimo mnogo stvari na mnogo različnih načinov.

    Prva stopnja je utemeljitev, osnova, v kateri žarki, luči, tigleji in niti tiglejev nikoli ne ostanejo na enem mestu. Podobno je kakor slap, ki teče iz visoke gore(*10), kaplje ali živo srebro, ki se nenehno premika. V tej stopnji se vse premika. Ko se notranje gibanje manifestira, ko za krateč čas prakticiramo stanje prisotnosti, lahko začnemo zelo dobro z gledanjem v eno smer in končamo z gledanjem v drugo smer. To ni kakor strmenje v objet, kjer so oči fiksirane v eni točki v prostoru, kakor pri zhine (shine) meditacijski praksi. To opisujejo kot obstoj, ki je kot ogledalo in puščica; ko je gibanje zelo hitro in ga je nemogoče ustaviti, v tej situaciji je zelo težko celo razumeti, kaj se giblje. Včasih se zdi, da je vizija, tista, ki se premika, drugič lahko pomislimo, da se gibljejo naše oči ali pa da je gibanje notranje, notranja energija rigpe. Dejstvo je, da je v togjalu vse povezano: zunanje vizije, oči in notranja energija ter, da se pri prvi stopnji vse skupaj premika. Toda pomembno je, da razumemo, da ko je enkrat naša prisotnost ustrezno stabilna, se vse ustavi. To je tisto, kar opisuje stavek: »ujeti ribo v mrežo teme, fiksirati gibanje skozi stabilno prisotnost«.
    V tej točki se prisotnost koncentrira  v eni posamezni točki in notranja izkušnja postane čista in jasna, brez gibanja. Pravimo, da se združi v praznini in v jasni rigpi: mati in sin sta združena in srečna. To nam daje rast posebne radosti in v tej točki je naša pozornost
    In na tej točki se tudi konča naše razmišljanje o tem, da bi imeli zgolj termine s prakso, saj med prakso in ne-prakso ni več nobene vrzeli.
    Konec prve stopnje ustreza tretjemu ali četrtemu dnevu lunarnega meseca, ko začne luna rasti.

    Za konec tega dela, da morda malo zavedem bralce. Pred leti tremi leti mi je Kanadčanka v Franciji pokazala fotografijo s krogcem. Povedala je, da ji je njen učitelj v Kanadi dejal, da je to tigle. Sam dolgo časa nisem vedel, zakaj se mi prikazujejo te belkaste motnje na fotografijah.
    Svetlobne krogce ali orbe, ki jih najdemo na fotografijah opisuje v svoji knjigi tudi Diana Cooper Svetlobne krogle, nekaj teksta najdemo na spletu v članku v reviji Misteriji in članku Tadeja Pretnerja, ki o tem pravi:
    »Izraz orbi se nanaša na "tujke", podobne milnim mehurčkom, ki jih občasno opazimo na fotografijah. Šlo naj bi za mehurje koncentrirane *plazme* (električno nevtralen, močno ioniziran plin iz ionov, elektronov in nevtralnih delcev), podobne kroglastim strelam.    

    Vendar pa ta razlaga ne pojasni naslednjih dejstev:
    - Fotografije orbov uspevajo predvsem tistim, ki imajo pogostokrat izkušnje sinhronicitete….
    - Pogostejše so, kadar fotografiramo ljudi, ki meditirajo, ali zdravilce med seanso.
    - Pogostejše so v specifičnih okoljih (v knjigi Beyond photography -- avtorja J. in K. Pickering opisujeta primer, ko so se v neki stavbi pojavljali le v enem prostoru).
    - Odzivajo se na delovaje zavesti in imajo očitno lastno namero …. (Tadej Pretner)…«

    Slika 1: mavrični orb ob zmaju na zmajevi črti pri HNK v Zagrebu
    Slika 2: orb v levem robu nad mojo posteljo v Dalmaciji
    Slika 3:  orba na drevesu, november 2011
    Slika 4: trije orbi ob drevesu, eden vijolični, november 2011
    Slika 5: Ljubljana Novo leto 2010, ognjemet ljubljanski grad, orb na levi strani
    Slika 6: zmajski most z zmajem – brez orba

    Ključne besede: togjal, trekčo, svetlobni krogi, tigle, orb, thigle, tögel, trekchö.

    (*1) Trekčo je obvezna predhodna praksa pred togyalom.

    (*2) Mavrično telo je proces ob umiranju, ko telo umrlega povsem izgine in ostanejo samo nohti in lasje; če je deloma ta proces prekinjen, se človeško telo pomanjša na telo dojenčka.

    (*3) Pet luči je: bela, zelena, rdeča, modra in rumena. Čisto stanje uma, osnova budovstva, ima kvaliteto čiste luči, ki se razvija v čisto luč naravnega stanja. Ta luč je »mavrična luč«, in ni materialna luč. To je naravna energija prvobitnega stanja in je vzrok samsare in nirvane. Preko gibanja te čiste luči, ki je notranja rigpa energija v dimenzijah prvobitne osnove, se razvije pet čistih luči, ki se začno pojavljati…..Pet čistih luči narašča iz petih notranjih elementov, ki so fundamentalna osnova eksistence telesa v čistem stanju. Čista bela luč elementa prostora nam daje »naraščanje« uma in srčnih kanalih. Zelena čista luč elementa zraka nam daje pojavljanje notranjega vetra ali diha; rdeča čista luč elementa ognja nam daje pojavljanje telesne toplote; modra čista luč elementa vode nam daje pojavljanje kroženja krvi, rumena čista luč elementa zemlje nam daje pojavljanje mesa oziroma telesa. Pet čistih luči je povezano z notranjim (um in srce) in zunanjim elementom prostora, notranjim (dih) in zunanjim elementom zraka, notranjim (telesna toplota) in zunanjim elementom ognja, notranjim (tekočine telesa) in zunanjim elementom vode, notranjim (telo) in zunanjim elementom zemlje.

    (*4) Intenzivirati pomeni po slovarju slovenskega knjižnega jezika, da poteka ali se opravlja z veliko energijo ali koncentracijo.

    (*5) »Rigpa pomeni v Tibetu: prvobitno, čisto, pristno zavest, ki je hkrati razumna, spoznavajoča, žareča in vselej čuječa. Rekli, bi lahko, da je spoznanje spoznanja samega sebe. (Sogyal Rinpoche, Tibetanska knjiga življenja in umiranja, Gnostica, 2004, Ljubljana, 2004:70)«

    (*6) Luminoznost – sijajnost.

    (*7) Bardo ali posmrtno stanje. Več o bardu najdete v Tibetanski knjigi mrtvih.

    (*8) Stvarnosti =realnosti = resničnosti.

    (*9) Tigle ali thigle je ena od razlag: »skoncentirana točka zavesti, čista, brez forme.«

    (*10) Spomnite se padajočega slapa Savice pri Bohinjskem jezeru.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Praksa togjal (prvi del) | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,84 seconds