NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Človek: navodila za uporabo   
    sreda, 4. julij 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Piše: nara Petrovič

    kako z naravnimi navadami utrditi temelje celostnega zdravja telesa in duha
    (Prirejen odlomek iz nove knjige Nare Petroviča:
    Človek: navodila za uporabo)

    Človek živi, ne ve pa, kako naj bi živel. Civilizacijske navade so ga oddaljile od naravnih navad in ritmov ter fizičnega zdravja, s tem pa tudi od duševnega in duhovnega ravnovesja. Toda umetne navade tako tesno spremljajo njegov vsakdanjik, da o večini njih niti ne razmišlja v okviru koristnosti in škodljivosti, saj ne ve, da zanje sploh obstaja alternativa.

    Pa ne mislim toliko na alternativo avtomobilom, mobilnim telefonom in računalnikom kot na alternativo toaletnemu papirju, straniščnim školjkam, zobnim ščetkicam, stolom in mizam, jedilnemu priboru ipd. In zakaj naj bi sploh potrebovali alternativo?

    Predstavljajte si, da pridete v deželo, kjer ljudje vsako jutro trikrat močno trčijo z glavo ob zid. Nihče več ne ve, od kod izvira ta navada, je pa povsem običajno sredstvo za lažje bujenje. Ker vi tega ne počnete, vas, seveda, vsi čudno gledajo. Ko vas po nekaj tednih bivanja med temi nenavadnimi ljudmi nehajo mučiti glavoboli, ker ne dobivate vsakdanje doze kave (in ker poskusi, da bi jo zamenjali s tukajšnjimi navadami, niso obrodili želenih sadov), se vam začnejo vse jasneje kazati posledice trkanja z glavo ob steno.

    Kot postranski opazovalec laže vidite, da ni tako nedolžno, kot vsi mislijo. Povzroča kopico težav in bolezni, toda glavotrkci jih jemljejo kot normalne. Ko jim poveste, da se vam zdi njihova navada škodljiva, in jih poskusite od nje odgovoriti, jo bodo začeli ognjevito braniti. Našli bodo tehtne argumente, jih podprli z znanstvenimi dokazi. Navade so pač močnejše celo od zdravega, kaj šele od pasivnega, otopelega razuma.

    Trkanje z glavo ob zid se vam utegne zdeti preveč skrajno, da bi ga lahko primerjali s katero koli navado iz našega vsakdanjika. Dejansko pa za njim ne zaostajajo veliko bujenje s kavo, norma nenehnega tešenja lakote, ki se izraža v (vsaj) treh obrokih na dan in nenehnem grizljanju, celodnevno sedenje na stolih, sedeče iztrebljanje, stalno nošenje obutve, prehranjevanje in delo za mizo, obsedenost s higieno, čiščenje zob s plastično ščetkico … in še bi lahko našteval.

    Predvidevam, da se bo vse našteto večini bralcev zdelo preveč vsakdanje, da bi v tem videli kar koli problematičnega. Ker smo z družbenimi navadami odrasli in z njimi živimo, sprejemamo tudi njihove stranske učinke kot samoumeven del vsakdana. Ampak če seštejemo posledice vseh teh priučenih navad, so veliko hujše, kot če bi živeli kot človek-žival v stabilnem naravnem okolju, kot je za nas naravno glede na ustroj našega telesa – in bi vsak dan trikrat trčili z glavo v drevo.


    naravno in umetno ravnovesje

    Vsak naravni organizem vzpostavi v naravnem okolju najprimernejše naravno ravnovesje z okolico. Če se okolje spremeni, se spremeni tudi organizem (v določeni meri drži tudi obratno). Postopne spremembe okolja mu puščajo dovolj časa za prilagajanje, medtem ko ga nagle spremembe postavijo v zahtevno situacijo, v kateri je prisiljen delati kompromise. naravno notranje ravnovesje zamenja z zasilnim umetnim ravnovesjem; to mu pomaga preživeti v okoliščinah, ki zanj niso več tako ugodne kot prej. Ko se okolje zelo močno spremeni, je organizem prisiljen k večjim spremembam, kot jih je zmožen narediti, zato se v takem primeru pojavijo stranski učinki.

    Ker se ljudje ne utegnemo prilagajati globalnim spremembam, smo prisiljeni loviti zasilno ravnovesje, zasilno zdravje. Uradna medicina se ukvarja skoraj izključno z vzdrževanjem tega zasilnega zdravja. To je lažja možnost. Težja možnost je očistiti iz organizma (in okolja! – prav zato je naloga tako težka) vsa popačenja, ki so se z leti nabrala in vzpostaviti naravno ravnovesje. Takšna odločitev terja globoke spremembe v samem bistvu našega mišljenja, čutenja, čustvovanja, delovanja, pa tudi temeljite spremembe bivanjskega okolja, naravnega reda, prehrane, navad …

    Nič čudnega, da je večina ljudi navajena razmišljati izključno v okvirih umetnega ravnovesja in životariti na skrajnem robu zdravja; korak proti naravnemu ravnovesju bi bil zanje preveč »nenaraven«, saj so njihove umetne navade postale premočne. Taki od zdravnika niti nočejo več, kot da jim popiha rano, jim ponudi obliž in jih napoti na strokovnjaka, ki bo rano dodatno popihal z najnovejšim aparatom in nanjo nanesel mazilo polno obljub. Ljudje ne želijo zdravja, zanima jih samo blaženje bolečine. Ali ni strašno, da se nam popolno zdravje tako rekoč upira?


    Odvrzimo bremena

    Predstavljajte si žensko, ki ima od malih nog na levo ramo pripeto kilogramsko utež. Sprva se bremena zaveda in ji je v napoto, toda sčasoma se nanj tako navadi, da ga niti ne opazi. Ko je stara trideset let, jo začnejo mučiti blage, a vztrajne težave z levo stranjo prsnega koša in hrbtenico. Zdravi se z masažami, sredstvi proti bolečinam, športom, toda stanje se v naslednjih desetih letih še slabša. Pri petdesetem letu se skoliozi pridruži hud išijas, zdravniki opazijo prva znamenja osteoporoze, trpi tudi prebava. Malo po šestdesetem letu umre zaradi vse številnejših zdravstvenih težav.

    Kilogram teže ni veliko, če ga nesete od trgovine do avta ali v nahrbtniku na izlet. Če pa ga imate na ramenu štiriindvajset ur na dan vse življenje, je to ogromno. Povrhu vsega sčasoma postane neopazen. Telo reagira tako, da poišče najpriročnejšo protiutež, s katero vzpostavi umetno ravnovesje. Ampak takšno lovljenje ravnovesja ima stranske učinke, ki jih čutimo kot nešteto sodobnih bolezni. Trajno in dokončno jih lahko pozdravimo le, če vzpostavimo naravno ravnovesje in se znebimo vseh umetnih bremen.

    Žal danes ni (uradno registriranih) zdravnikov, ki bi (po zgledu davnih šamanov) celostno iskali korenske vzroke bolezni – fizično, psihično, socialno in duhovno – na podlagi dobrega poznavanja naravnega ustroja človeškega telesa, zato omenjena ženska pri priznanih strokovnjakih ne bi dobila zdravila za svojo bolezen, dobila bi le blažila za množico simptomov prvotnega vzroka, ki bi jih mazali na mesta, kjer bi bili simptomi najbolj vidni.

    Le redki bi se lotili težavnega odstranjevanja tujka, ki je po dolgih letih že povsem zraščen z naravnim tkivom. Če ga ne odstranjujemo zelo pazljivo in postopno, utegne organizem drastično reagirati in zboleti še huje ali celo umreti. Kljub temu se je vredno potruditi, saj je lahko organizem le brez nevidnega kilograma zares zdrav.

    Najbolje bi bilo živeti v popolni harmoniji med naravnim ustrojem organizma in naravnega okolja, v katerem živimo. Potem nam ne bi bilo treba narediti prav nič, da bi bili telesno, duševno, socialno in duhovno popolnoma zdravi, saj bi za zdravje poskrbeli instinktivno kot živali. Če bi se že pojavila bolezen, pa bi se spontano ustrezno odzvali nanjo, zato bi izginila v najhitrejšem možnem času tudi brez zdravil in zdravnikov.


    Vzrok bolezni

    Vsekakor je treba vložiti veliko več truda, da vzpostavimo naravno ravnovesje v telesu, kot pa da krpamo umetnega. Ko poskušamo doseči naravno ravnovesje, nam je na začetku še teže kot prej, ker organizem noče spustiti bremen, na katera se je navadil. Toda z nekaj premišljene vztrajnosti ga lahko spomnimo na prvobitno ravnovesje in po določenem času ga bo objel z veliko radostjo. Posebej, ko začuti neznansko izboljšanje celostnega zdravja in počutja. V nasprotnem vzdržujemo le občutek, da smo v redu, medtem ko se dejansko zdravje počasi kruši, dokler v njem nenadoma ne zazija velika luknja. Ko snov, iz katere je naše zdravje, preperi, nobeno krpanje več ne zaleže.

    Če bomo nekega dne le zbrali dovolj zdrave pameti in se odločili delovati v prid celostnega zdravja za vse, bomo verjetno začeli pri spoznanju, da zdrav organizem ni zdrav zato, ker ga ne napadajo bolezni. Zdrav je zato, ker je v njem normalna stopnja življenja, ki sama po sebi spontano kljubuje boleznim. Bakterije in virusi so samo znanilci upada telesne vitalnosti, torej oni niso vzrok bolezni. Vzrok je stanje telesa. To velja za praktično vse bolezni, ki jih poznamo, pa tudi za tiste, ki jih šele spoznavamo.

    O tem vam lahko veliko povedo sonaravni kmetovalci, ki vedo naslednje: če rastlino napade zajedavec, je ne bodo pozdravili, če samo ubijejo škodljivca. Boljši pristop je povečanje vitalnosti rastline, saj jo bo potem zajedavec pustil pri miru oz. je bo pojedel le toliko, da se bo med njima vzpostavilo zdravo ravnovesje: rastlina zato ne bo zbolela in začela pešati, zajedavec se ne bo razmahnil do stopnje, ki bo škodila rastlini (in s tem tudi njemu samemu). Ključ do zdravja je (spet) naravno ravnovesje raznolikega življenja, ne pa poboj enega življenja, da bi drugemu omogočili neomejeno bohotenje. Oboje je bolno.


    Mi, živali

    Kako naj sploh pričakujemo, da bomo naredili nekaj za zdravje sveta kot celote, če ne premoremo niti toliko notranje moči (ali sploh uvida), da bi spremenili kako svojo očitno škodljivo navado? Zakaj ne znamo razumeti več kot 90 % sporočil organizma (kaj šele okolja), s katerimi nas opozarja na vse svoje fine potrebe, želje, težave? Ukrepamo šele, ko kaka signalna lučka od sile pregori in jo moramo zamenjati (skupaj z nekaj drugimi deli, ki so se vmes pokvarili).

    Žal k telesu niso priložena navodila za uporabo, telesni »mehaniki« niso dorasli njegovi kompleksnosti, ključek do vgrajenega spomina pa smo izgubili, ne vemo ne kdaj ne kako. Obsodili smo se na kulturno življenje v neživem mestnem okolju, kjer signalne lučke za naravne potrebe preglašujejo zapovedi bontona, religije, življenjskega stila in neštete izmišljene norme. Ne znamo več biti živali.

    Znati moramo živeti z obema naravama, med kateri smo vpeti – živalsko in božansko. V današnjem svetu pa smo se, preponosni na svojo človeškost, odrezali od obeh in zagotovili zmagoslavje mediokriteti. Prioriteto smo dali kompleksnim socialnim strukturam v velemestih, ki spominjajo na mravljišča, namesto da bi na prvo mesto postavili sebe, Človeka, in stabilno naravno okolje. No, imamo pa vsaj okoli sebe dovolj zidov, ob katere lahko treščimo z glavo, da se laže predramimo. Morda pa trikrat z glavo v zid vsako jutro niti ni tako neumna ideja…

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Modre misli in zgodbe

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Človek: navodila za uporabo | 6 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Človek: navodila za uporabo

    Prispeval/a: Aarhon dne sreda, 4. julij 2007 @ 10:16 CEST
    Z večino bi se strinjal, me je pa malo zbodlo razmišljanje o alternativah. Alternativa straniščni školjki in papirju - hmm. Od nekod mi je priplaval spomin iz služenja vojaščine, tam nekje leta 1980. Zima, sneg, zunaj sredi polja, veter je bril, zeblo je, narava pa je hotela svoje. Veste kaj hočem reči. Nobene školjke, čepeti v mrazu in vetru, med naletavanjem snega. Namesto papirja pa kepa snega. Danes sem zelo srečen, ker imamo školjke. No ja, namesto papirja je lahko bide - saj zato so jih iznašli - ker v stanovanju nimamo potoka in ker so potoki pozimi zaledeneli.
    Stoli in mize - nekoč sem z drago po svetu potoval z motorjem in sva taborila brez vsega - stolov, miz, česarkoli, sedela in ležala sva na tleh, da je skozi pregrinjalo pronical hlad in so bolele ledvice. Danes imava avto, zložljivo mizo in stola. Vam povem da je to razlika ki jo še kako občutiš. Eno je romantika, drugo pa stvarnost. Ljudje smo mnogo reči iznašli predvsem zato, da nam je življenje lažje in smo na nek način bližje raju, kjer ni trpljenja.
    Moje mnenje je, da mnogo nezadovoljstva izhaja iz tega, da se ljudje ne zavedamo dovolj svoje sreče, da lahko živimo v razvitem svetu, kjer so hrana, obleka in streha same po sebi umevne stvari. Le kako bi se zavedali, saj so te prednosti že od vedno tu, Le tisti ki je živel v slabših pogojih (ali času če hočete) bo cenil vse kar imamo danes. Da se razumemo - nikakor ne zagovarjam neštetih neumnosti, ki nam jih danes ponujajo in reklamirajo na vse mogoče načine. Ampak tako je to - to je trg in ponudba - človek sam mora biti toliko razsvetljen, da sam ugotovi ali potrebuje pojoči božični venček, ali pa morda vendarle kaj drugega.
    Pa lep dan.


    Človek: navodila za uporabo

    Prispeval/a: titanic dne sreda, 4. julij 2007 @ 12:16 CEST
    Prednosti, ki jih ima razviti svet pred nerazvitim je ta, da imamo odnos do dobrin, da so neomejene in nujno potrebne. Eno je zdravo, koristno v okolju, kjer živimo, kjer se je fizično telo toliko časa že razvijalo in živelo, da se je na to »navadilo«, drugo pa je zavedanje, koliko kakšno stvar v resnici potrebujemo. Informacijski tok nas mnogokrat odnese in prepriča v pomembnost neke dobrine za življenje, če ne celo za preživetje. Vemo, da so za to informacijo močni lobiji, industrija, denar.

    Vse se začne pri meni. Poslušam svoj notranji glas, kaj je dobro za moje fizično telo, kaj škoduje psihičnemu ravnovesju in kdaj je ogrožen notranji mir. Tako kot domorodci, do katerih informacije sodobnega sveta ne sežejo in jih zunanji glasovi ne preglasijo, poskušam slišati potrebe telesa in duha za zadovoljno in zdravo preživetje.

    Zavedati se moramo, da nam sodobni svet lahko le olajša »bolečine«, mi sami pa se lahko izognemo z lastnim vedenjem, kaj je za nas dobro. Morda si prvič, drugič človek v svoji nevednosti resnično lajša bolečine in trpljenje z začasnimi pomagali, vendar ugotoviti mora vzrok za nastanek prav te bolečine, ter problemu pogledati v »oči« ter rešiti težavo oziroma oviro, ki mu je prišla na proti.

    Seveda so informacije manipulativne, sami smo dolžni narediti selekcijo, kaj je tisto, kar nam olajša življenje, kaj pa škoduje, kaj potrebujemo in kaj je slepilo, kaj nam primanjkuje in česar imamo dovolj. Vse je tudi v tem primeru relativno in odvisno od naravnanosti posameznikovega duhovnega razvoja. Bolj, ko je človek duhovno razvit, bolj ko živi v zavedanju vsakega trenutka, bolj ko pozna duhovne zakone in jih upošteva, manj ima težav (to ne pomeni manj ovir), lažje jih premaguje in jasneje vidi svoje resnične potrebe in zmožnosti za zadovoljitev le-teh.

    Človek se želi povzpeti nad živaljo, biti več in jo obvladati. Mnogokrat pa ne zmore prepoznati najbolj osnovnih primarnih potreb-nepotreb po hrani, počitku, spanju…

    Le kaj bi žival povedala, ko bi slišala vse neumnosti, ki skrbijo človeka. Še dobro, da ne znajo govoriti.

    lp Titanic


    Človek: navodila za uporabo

    Prispeval/a: Nara dne sreda, 4. julij 2007 @ 12:53 CEST
    Ne mislite, da med pisanjem knjige nisem pomislil na vse dejavnike, ki ste se jih omenili v svojem komentarju. Toda mraz nikoli ni tak problem, da se pred njim ne bi mogli zaščititi s povsem preprostimi sredstvi. Na tla lahko podse podložimo blazino in sedimo ali ležimo na njej. Če smo vajeni kakati čepe, bomo potrebo opravili zelo hitro, zato to ne bo težko niti zunaj na mrazu.

    Sploh pa to niti ni problem -- ne zagovarjam nespametne askeze. Komur je kakati na snegu mučno, naj kaka doma na školjki, ampak naj nanjo raje počepne. Glavni problem je POLOŽAJ, ki ga zavzamemo pri opravljanju potrebe. Zelo škodljivo je kakati SEDE. To je glavni problem školjk. Problem papirja je predvsem ekološki in higienski, delno tudi zdravstven.

    Pri sedenju na stolu je nekaj drugih težav -- imamo mlahave hrbtne mišice in vretenca zaradi naslonjala; v starejših letih težave z ožiljem na nogah, ker naše noge pri sedenju visijo, kar zanje ni naravno; imamo negibčne kolke in medenico, ker izredno redko sedimo s prekrižanimi nogami ... posledice so grenke in številnejše, kot si marsikdo sploh predstavlja. Sedenje na tleh je pomembna alternativa sedenju na stolu (spet) zaradi POLOŽAJA. Če vam paše sedeti na stolu, sedite, ampak pri tem dvignite noge in odstranite naslonjalo ...

    Še nekaj me je prešinilo -- ledvice so vas morda bolele tudi zaradi vožnje z motorjem :-) No, verjetno ne ... verjamem, da ste bili na motorju dobro zaviti. Ali pa tudi ...

    Pripombo sem dodal zato, ker ljudje vse prepogosto zvračajo krivdo za svoje težave na tisto, česar niso vajeni in proti čemur niso zaščiteni. Množica ljudi je danes že tako pomehkužena in betežna, da jim nobena mera zaščite ne more zagotoviti zdravja. Ah, saj niti tega ne vemo več, kaj je pravo zdravje in zakaj sploh zbolevamo.

    V moji knjigi je še kup \"čudnih\" alternativ sodobnim umetnim navadam, ki nam \"lajšajo\" življenje, vem, da se bodo marsikomu zdele zmešane ali radikalne. Knjiga je pač, po besedah prijatelja: streznjujoča klofuta ... po kateri bralec postane pozoren na mnoge škodljive dejavnike, katerih se prej niti ni mogel zavedati, ker so preprosto del našega življenjskega sloga. Ja, glavotrkci bodo pogosto branili skupne ustaljene navade, tudi če so kdaj okusili kaj drugačnega ... ker ne vedo zakaj počno, kar počno.

    V tem prispevku sem le naštel nekaj problemov, v knjigi je opisan tudi zakaj teh problemov in tudi zakaj vseh rešitev.


    Človek: navodila za uporabo

    Prispeval/a: Aarhon dne sreda, 4. julij 2007 @ 13:42 CEST
    Čestitam nara
    Najbrž je kaj resnice v tem o ledvicah in motorjih, ha, ha. Pa tudi wc-je še danes prodajajo tudi za čepenje. Saj se človek res navadi, pa še hitreje opraviš. Ja saj je zagotovo res, da smo dandanašnji preplavljeni in obdani z navlako, ki nas konec koncev samo obremenjuje in brez katere bi zagotovo lahko shajali brez težav.
    Lep pozdrav


    Človek: navodila za uporabo

    Prispeval/a: Nara dne sreda, 4. julij 2007 @ 14:48 CEST
    Eno meni najdražjih poglavij v moji knjigi nosi naslov \"Zavedanje ni dovolj!\" Zakaj zavedanje ni dovolj?

    Zato, ker je cel kup podatkov o naravnem \"upravljanju\" s telesom dobesedno izbrisan iz naših možganov, iz naše zavesti. Česar ni v zavesti, se ne moremo zavedati. Lahko smo 100 % ozaveščeni, toda ne bomo se mogli zavedati tistih področij, kjer so v naši zavesti dobesedno luknje.

    Med pisanjem sem raziskal cel kup virov, toda le stežka sem našel take, v katerih bi bilo zapisanega kaj več o naravnih navadah človeka-živali. Tudi tu je cel kup lukenj. Tako sem se komaj, komaj dokopal do kakovostnega znanja in presegel množico paradigem, ki omejujejo tudi mene.

    Tu vidim glavni problem sodobne duhovnosti. Daje nam zavedanje, ne razkriva pa pozabljenih področjih, ki bi se jih vsak človek preprosto moral zavedati. Vse to je pometeno pod preprogo ali skrito v temne kotičke prastarih zabojev, češ -- saj to ni pomembno, človek je vendar duh, ne telo!

    Ni res! Človek je duh in telo. Povrhu tega pa še družbeno bitje. Ko smo razcepljeni, smo povsem odprti za manipulacijo, le kot celostni Ljudje smo lahko močni in neodvisni, zares svobodni. Tudi družba se mora spremeniti, ne moremo se kar tako izključiti iz nje in \"začeti pri sebi\".

    Zavedanje torej ni dovolj, naj vam še tako govorijo, da je to edino, kar potrebujete. Zavedanje je samo luč. Če osvetljuje zgolj tisto, kar vam vera ali družba ali osebno prepričanje dopušča, potem je to zelo omejeno zavedanje. Potrebujemo veliko novih podatkov, da zapolnimo luknje v glavi. Šele potem bo zavedanje osvetljevalo našo celotno osebnost, vključno z tistim delom nas, ki bi mu rekli živalski.


    Človek: navodila za uporabo

    Prispeval/a: green-green dne sreda, 4. julij 2007 @ 22:15 CEST
    Ja to pa ne bo šlo brez stresa!

    Stresa delovanja ( ne iskanja ) ampak dejansko stresa preživetja.

    narava nam to ves čas želi povedati in zato tudi zaostruje pogoje našega bivanja. Dualnost v nas opremlja sicer z odgovorom prevare tega ampak vijačnica se ne konča. Vsaj z asedaj ji ne vidimo konca. Slej kot prej se moramo soočiti s stresom. Vprašanje je samo koliko manverskega prostora nam je dovoljeno.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,47 seconds